Gelenekler ortak değerlerimizdir

admin

fikri_yalin_kose            Bir toplumun uzun yıllardan bu yana süregelen gelenekleri, görenekleri o toplum fertleri arasında birlik ve beraberliğini sağlayan dostluğun pekişmesine katkı yapan ortak değerlerdir.

Gelenek ve göreneklerle ilgili etkinliklerinde fazla siyaset ve ayrımcılık yapılmaz. Bu kutlamalar şenlik şeklinde kutlanacaksa ayrım gözetmeksizin ortak olarak kutlanır, acılı matemli günlerde yine ortak matem tutulur.

Bu ortak değerler zedelenir farklı yönlere çekilmek istenirse o toplumun temelinde sarsıntılar, huzursuzluklar başlar.

Bu ortak değerlerin başında ulusal bayramlarımız gelmektedir. Cumhuriyetimizin kuruluş simgesi olan ulusal bayram günleri de amacından saptırılmak istenirse yine halkın bütünlüğünde tehlike sinyalleri var demektir.

Bu mutlu günler halkın bütünü tarafından amacına uygun kutlanması amaçlanıyorsa siyasetin dışında tutulmalı.

Bu ortak değerler arasında geçmişi asırlar öncesine dayanan geleneklerimiz her yıl coşku ile kutladığımız geleneklerimiz var.

Bu gelenekler bölgeler arasında farklılık gösterse de her zaman ortak coşku içinde kutlanır. Böyle kutlamalarda etkinliğin amacı ,coşkusu dışında görüntü yoktur.

Her yıl 6 Mayısta kutladığımız geçmişi bazı rivayetlere göre romanların atası sayılan Babafingo adına dayanan kakava şenlikleri bölgemizde en coşkulu kutlanan ortak geleneklerinden biridir.

Bir gün önce Sarayiçi’nde kakava ateşi yakılarak kutlanan roman vatandaşlarımızın oyunları ile daha da renklenen bölgesel gelenek sadece Trakya’ya has bir kutlama yöntemi olarak biliniyor.

Benzer kutlamalar Kırklareli’nde ve Rumeli kökenli insanlarımızın yaşadıkları başka illerde de farklı şekilde kutlamalar yapılıyor.

Bu yıl kakava şenliklerine Edirneliler kadar yurdun dört bir yanından gelen vatandaşların da gelmesi, Bu etkinlik için yurdun çeşitli yörelerinden turların düzenlenmesi, bunların arasında yurt dışından turistler de yer alması ile etkinlik kapsamı daha da genişlemiş oldu.

Kakava şenliklerinin güzelliklerini bazı turistler bu görüntüleri resimleyip veya kameralarına kaydetmeleri bölgemiz açısından ve kentimizin tanıtımına yönelik önemli bir adım olabilir.

Aslında bugüne kadar devam eden, sonuç alınmayan çabaların yanında bu tür mahalli geleneklerimizle Edirne’ye turizm açısından yararlı hizmet sunulabilir.

Bunun için de bölgemizdeki tüm kurum ve kuruluşların el ele verip bu tanıtıma katkı yapması, bu gelenekleri farklı etkinliklerle daha cazip hale getirmeleri gerekir.

Kakava kutlamaları ve benzer ortak gelenekler sadece kutlanacağı alanlarda kalmamalı.

Benzer kutlamalar daha farklı  yerlerde, tarihi çarşılarımızda  değişik  yöntemlerle kutlanmalıdır. Bu tür kutlamalarda Edirne ekonomisine katkısı ön planda tutulmalı, esnafların ekonomik katkıları ön planda tutulmalı.

Ne yazık ki bu konulara yeterince ağırlık verilmiyor.

Bırakınız bu tür yöresel geleneklerimizi tanıtmayı, dünyanın en eski spor organizasyonları arasında maratonun ardından ikinci sırada yer alan yarım asrı aşkın geçmişi bulunan Kırkpınar’ın dahi bölgeye sağlayabileceği ekonomik katkıyı yeterince sağlayamıyoruz. Kırkpınar’a gelen vatandaşların büyük bölümü Güreş alanı ile şehir merkezi arasında gidip gelerek Edirne’yi tanımadan kentimizden ayrılıyor

Her yıl Ramazan ayı geldiğinde ilimize günübirlik gelen turistlere de kentimizi tüm boyutu ile tanıtamıyoruz.  Ramazan ayı boyunca Edirne’ye gelen misafirlerin birçoğu Edirne’ye gelip Selimiye çevresinde toplanıp yanlarında getirdikleri yiyecekleri tüketip bazıları çöplerini dahi bırakarak kentimizden ayrılıyorlar.

Edirne alışveriş yapmayan sadece tarihi doku ziyareti amacıyla gelen turistlerin Edirne’de alış veriş yapma imkânları sağlanmalı.

Bu konuda turizm rehberleri veya bu kafilelerin en yetkili kişileri ile ilişki kurarak Edirne ekonomisine katkı yapmaları sağlanmalı. Bunun için Büyükçekmece Belediye başkanı Hasan Akgün’ü örnek olarak gösterebiliriz.

İstanbul Büyükçekmece ilçesinin tecrübeli belediye başkanı bugüne kadar defalarca ramazan ayının her yıl belli gününde Edirne’ye bayanlardan oluşan bini aşkın kişi getiriyor. Edirne’yi ziyaret amacıyla gelen bayanlara yanlarında yiyecek getirmemeleri şartını getiriyor.

Edirne’de gün boyu kalan, Büyükçekmeceli bayanlar Edirne’nin dört bir yanına dağılarak vatandaşlarla görüşüyor, esnaflarımızdan alışveriş yapıyor.

İftarlarını da yine Edirne’deki lokantalarda açarak, alışveriş paketleri ile tekrar geri dönüyorlar.

Aslında Büyükçekmece Belediye Başkanı bu tutumu nedeniyle ödüllendirilip gelecek olan diğer kafilelere rol model olması sağlanmalı.

Edirne’nin kalkınmasında söz sahibi olanların başka illerin gelişmişliğine hayranlıkla bakma yerine İlimizin gelişmesine katkı yapmaları yurtiçi ve yurt dışına yaptıkları gezileri sadece turistlik gezi olarak yapılması yerine kentimizin kalkınması için proje geliştirmeleri gerekir.

Tüm kurum temsilcilerimizin İçinde yaşadıkları kentin daha mamur hale gelmesi konusuna destek vermeleri gerekir.

Ne yazık ki STK’lardan böyle bir gayretli çalışma göremiyorum. Edirne’nin kalkınmada lokomotif görevi yapacak olan turizm için Edirne’de herkese görev düşüyor, laf üreterek bir yere varılmıyor.

 99 total views,  2 views today

Next Post

Şarkılar annelere

Edirne Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Edirne Belediyesi Çocuk Korosu ‘Şarkılar Annelerimize’ temalı Anneler Günü’ne özel konser verdi. Edirne Belediyesi Çocuk Korosu’nun Anneler Günü’ne özel verdiği konser Şef Yaşar Özel yönetiminde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda (ETSO) gerçekleştirildi. Edirne Belediye Başkan Yardımcı Çiğdem Gegeoğlu’nun da izlediği konserde Çocuk […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp