Geleneksel Koca Yusuf Güreşleri’nin 3. sü Yapıldı

admin

Edirne Belediye Başkanlığı’nın destekleriyle, ünlü pehlivan Koca Yusuf’un anısına Bulgaristan’ın Deli Orman Bölgesi’nde yağlı güreşleri canlandırmak amacıyla 2012 yılında başlatılan, “Geleneksel Koca Yusuf Yağlı Güreşleri”nin üçüncüsü hafta sonunda, cihan pehlivanının yaşadığı Karalar Köyü’nde gerçekleştirildi. Çok sayıda güreş severin izlediği yağlı güreşler yine büyük ilgi gördü.

kocayusuf1

Güreşler öncesinde, Karalar Köyü’nün bağlı olduğu Hitrino beldesinde bulunan Koca Yusuf Heykeli önünde anma töreni düzenlendi. Daha sonra Karalar Köyü’nde Koca Yusuf’un yaşadığı evinin kalıntılarının bulunduğu alanda yaptırılacak müzenin temel atma töreni gerçekleştirildi. Burada yapılan konuşmalarda, cihan pehlivanı Koca Yusuf’un anısına düzenlenen güreşlerin yaşatılması temennilerinde bulunularak, yapılacak müzenin buna en büyük katkıyı sağlayacağı ifade edildi.

kocayusuf2

GÜREŞLER ÇEKİŞMELİ GEÇTİ

Karalar Köyü’nde gerçekleştirilen yağlı güreşler ise çekişmeli mücadelelere sahne oldu.  Türkiye’den Edirne Belediyesi yağlı güreş takımı ile birlikte diğer illerden ve Bulgaristan’ın çeşitli bölgelerinde güreşçilerin katıldığı 3. Geleneksel Koca Yusuf Yağlı Güreşleri’nde, Edirne Belediyesi Yağlı Güreş Takımı’ndan Ali Rıza Özkayalar başaltı üçüncüsü, Umut Geleç büyük orta ikincisi, Nedim Anıl Gider büyük orta üçüncüsü oldu. Küçük ortada ise Ayhan Aktürk birinci, Muzaffer Caner Koşum üçüncülüğü elde etti.

kocayusuf3

KATKI YAPANLARA PLAKET    

Hitrino Belediye Başkanı Nurettin Basri İsmail, güreşler sonunda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan adına etkinliğe katılan Teftiş Kurulu Müdürü İbrahim Doğan’a plaket verdi. 3. Geleneksel Koca Yusuf Yağlı Güreş etkinliklerine, HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan, Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol, AKP Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve çok sayıda bürokrat katıldı.

kocayusuf5


 

 

 259 total views,  2 views today

Next Post

Boylarovo Belediye Başkanından Medya Grubumuza Ziyaret

Bulgaristan Yambol İli Boylarovo İlçesinde dört dönemden beri Belediye Başkanı olan Hristo Hristov Edirne Ajans Medya Gurubunu ziyaret etti. Beraberinde daha önce Süloğlu’nda Belediye Başkanlığı yapan Hüseyin Kenar ile birlikte Medya Gurubumuz sahiplerinden Hakan Akkan ve Necmi Engin ile bir süre sohbet eden Hristo Hristov, iki komşu ülke insanının birbirini […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp