GENÇ BİLİM ELÇİLERİ

admin

Ünlü Bayer firmasınca desteklenen “Toplum Gönüllüleri Vakfı” İlkokul öğrencilerine bilimi sevdirmek amacı ile Türkiye genelinde bir program başlattı.

İlköğretim okulları arasında gençleri bilime yönlendirmek amacıyla düzenlenen bu proje kapsamında yer alan Okullardan biri olan Kıyık semtimizdeki 50.  Yıl İlköğretim Okulundaki programı izlemek amacıyla gittiğimizde öğrenicilerin bilimsel çalışmalar konusunda ne kadar dikkatli ve meraklı olduğunu gördüm.

    Dünyamızda insanların yararına olan her buluş bilim sayesinde gerçekleştiği bir gerçek Çevremizde elektriğinden uçağına, ulaşım araçlarından iletişimde atılan dev adımlara kadar insanlığın hizmetine sunulan her şey bilimseler çalışma sonucu oluşmuştur.

İlimde gelişmeleri yok sayıp yaşamları için başka yolları deneyen ülkelerin durumları ortada. Gelişmelere ayak uyduramayan bilime önem vermeyen ülkeler Teknolojide gelişmiş ülkelerin yardımına muhtaç durumdadır. Çevremizdeki ülkelere baktığımızda, doğal kaynakları ne kadar çok olsa da teknolojisini geliştiremeyen bilime önem vermeyen ülkelerin yardımı olmadan varlıklarını sürdüremiyorlar.

T.Üniversitesi öğrencilerinin de destek verdiği Bilim Elçileri okullarda ders saatleri dışında ve hafta sonlarında yapılan bilim üzerine çalışmalarında öğrenicilerin dikkatlerini çekebilecek günlük hayatlarından, merak ettikleri şeyleri, olayları sorgulamalarını sağlayan eğlenceli deneyler yapıyorlar.

Sağlık, beslenme ve ileri teknoloji ürünleri alanlarında uzmanlaşan küresel bir şirket olan Bayar’ın sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında özellikle de sağlık, bilim ve eğitim alanlarında yürütülen sosyal projelerin önemli bir yeri bulunmaktadır. Şirket insanlar için “Daha iyi yaşam” amacı güderek, dünya genelinde 300’ü aşkın proje’ye destek sağladı.

Bu tür projelerle ilköğretim çağındaki öğrenicilerin gelecekte bilim insanı olabilmeleri olmaları konusunda yüreklendirmeyi, Türkiye’de bilimin daha da gelişmesini hedefliyor.

 Bu tür bilimsel çalışmalarla öğrencilerin eğitim süresince hiç bakmadıklarını bilime ilgi duymalarını bilim alanında çalışmalarını yüreklendirmeli amaçlıyor.

Burada yapılan deneylere baktığımızda öğrenicilere ev yapımı dondurma deneyiminde öğreniciler tuzun suyun donma noktasını düşürme noktasını fark ediyor. Ayrıca dondurma yapmak amacıyla kullandıkları karışımın buz- tuz karışımına ısı vererek, sıcaklığının düşmesini ve bunun sonucunda donmasını gözlemliyorlar.

Öğrenicilerin bir başka deneyle de Sabunun sütün içersindeki yağ moleküllerini nasıl tuttuğunu gözlemleyerek, sabunun temizlikteki önemini öğrenmiş oluyorlar.

Öğrenicilerin okullarımızda pek rastlanmayan bu tür bilimsel çalışmaların içinde olmaları öğrenicilerin bilimi olan ilgilerini arttıracağı gibi bilim insanı olma arzusunda olan öğrenci sayısının artmasına da neden olacak.

     Edirne’de iki okulumuzda uygulanan bu deneyimli bilimsel çalışma programlarının daha geniş alana yayılması ezbere dayalı okumanın bilimsel çalışma ile eğitim görmenin önünü açacak. Öğrencilerin bu tür eğlenceli bilimsel çalışmalara ilgisini gördükten sonra yetkililerin bu tür etkinliklere ilginin aratabileceğini de dikkate alarak,  deneye dayalı bilimsel çalışmalara hız vereceklerini sanıyorum.

Lafla peynir gemisi yürümez” deniyor. Dünyamızda her gelişme,ilerleme  yoğun bir bilimsel çalışma emek sonucunda ortaya çıktı.Bu uğurda çalışanların bazıları bilim uğruna canlarını feda ettiler. Ülkemizde yarım asırdan fazla varlığını sürdüren Osmanlı Devletinin bilime önem vermemesi bu büyük imparatorluğun sonunu getirmede önemli bir etken olduğunu bu konunun uzmanları söylüyor.

Ülkemizde filizlenen bu tür bilimsel çalışmalar sonunda ülkemizdeki bilime ilgi duyan insanlarımızı hareket geçirecek. Böylece başka ülkelerde görüp özendiğimiz bilim insanları ülkemizde de yetişerek  bu alanda seslerini duyuracaklardı.       

 136 total views,  2 views today

Next Post

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Edirne’ye Geliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin 6 Nisan Cumartesi güne Edirne’ye gelecek. Saat 09.30’da partililer tarafından TEM gişelerinde törenle karşılanacak olan Tekin Saat 11.00 de Çavuşbey Mahallesi Mumcular Sokak No 21’de “Saat kulesi yanında” Toplumsal Eğitim  ve Gelişim Derneği”nin  açılışını  yapacak. Açılış töreninden sonra çarşıda esnafı gezerek sorunlarını dinleyecek olan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp