GENÇ NÜFUSUN % 62’Sİ EĞİTİMDEN AYRILIYOR

admin

OECD’nin yayımladığı eğitim raporuna göre, Türkiye, OECD ülkeleri arasında ilköğretim kademesinde zorunlu öğretim süresi en az olan 4’üncü, öğrenci başına eğitim kurumları harcamasında en az harcama yapan 2’nci ülke konumunda olduğuna dikkat çeken Saadet Partisi Edirne İl Eğitim Başkanı Mehmet Sevinç, “Orta eğitim mezunu olmayan sayısı artıyor. Verilere göre 3-5 yaş aralığındaki erken çocukluk eğitimine katılım oranının en düşük olduğu OECD ülkesi olan Türkiye, 15-19 yaş aralığında en düşük okullaşma oranına sahip ülkelerden de biri. 18- 24 yaş aralığındaki genç nüfusun %62’si eğitimden ayrılıyor. 25-34 yaş aralığındaki genç yetişkinlerin %41’i ortaöğretim mezunu bile değil. Türkiye, yükseköğretim mezunu nüfusunun istihdam oranının en düşük olduğu iki OECD ülkesinden biri.” dedi.

Eğitim bir milletin hem dünü hem bugünü hem de yarını olduğuna dikkat çeken Sevinç, “Bilim ve teknolojide öncü ülkelerin diğer ülkeler ile mesafeyi açtığı bir çağda zamanı ve dünyayı iyi okuyan, sorgulayan, özgür düşünen, mesleki donanıma sahip, dijital okuryazarlık ve yabancı dil başta olmak üzere analitik becerileri yüksek bireyler yetiştirmek önceliğimizdir. Milli ve manevi değerlerle donatılmış, herkes için adalet ve özgürlüğü savunan ve bütün insanlığa faydalı olmayı ilke edinmiş nitelikli insanlardan oluşan bir toplum inşa etmeyi hedef olarak benimsemekteyiz.” şeklinde konuştu.

 426 total views,  16 views today

Next Post

EDİRNE VE MAKEDONYA TİCARET ODALARI ARASINDA “KARDEŞ ODA VE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Makedonya Türkiye Ticaret Odası arasında “Kardeş Oda ve İşbirliği Protokolü” imzalandı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada; “Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Makedonya Türkiye Ticaret Odası arasında imzalanan “Kardeş Oda ve İşbirliği Protokolü” tüm üyelerimize hayırlı olsun.Ülkemizin, bölgemizin ekonomisine katkıda bulunacak tüm girişimleri gerçekleştiriyor, üyelerimizin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp