Gençlerimize Güvenmeliyiz

admin

fikri_yalin_kose

Toplumda birçoğumuz gençlerin hareketlerine tavırlarına tepki gösterir “bu gençlerle işimiz ne olacak” diye tepki gösteririz. Kendi açımızdan gençlerimize değer biçeriz. Yaşı ilerlemiş olan nesillerden farklı bir ortamda dünyaya gelip yaşamlarını sürdüren gençlerimizin bu koşullardan etkilenmemeleri mümkün mü?

Biz yaşta olanların dahi teknolojik gelişmelerden yeni dünya düzeninden etkilendiğimize göre, Gençlerimizin bu gelişmenin dışında tutmamız mümkün müdür?

Teknolojideki hızlı gelişme haberleşme ağı bilgisayar internet ağı gençlerimizin ilgi alanındadır. Evlerindeki bilgisayarları donanımlı telefonlarla insanlarımız tüm olayları, gelişmeleri ilgi alanına giren konuları izleyebiliyor, bilgi sahibi olabiliyorlar.

Bazı gençler bu imkânları yanlış olarak kullanabilir. Gençlerimizin büyük kesimi teknolojik imkânlardan mantık çerçevesinde değerlendiriyor. Bu imkânlardan faydalanarak bilgi sahibi oluyor. Gençlerle konuştuğunuzda bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Gençlere hurafeleri mantık dışı bilgileri kabul ettirmeniz mümkün olmuyor.

Her ne kadar eğitimde eksiklikler, aksaklıklar olsa da, Çağdaş koşullarda kök salan teknoloji, genel doğrular bilimsel veriler üzerinde yayın yaparak gelişeceği kurgular. Aksi takdirde pazar alanının azalacağının hesabını yapar.

Bilgisayarlarımızdan yararlandığımızda verilerin böyle olduğunu görebilirsiniz. Olumlu ve yararlı kullanıldığında günümüzde en iyi öğretimin bilgisayarlarla sağlandığını görüyoruz.

Toplumda mevcut her türlü çarpıklığa kafa karıştıran bilgilere karşın gençlerimiz kendi geleceklerini dikkate alarak, doğrulara mantıklı çıkış yollarını aramayı sürdürüyor. Onun için gençlerimize kendi mantık penceremizden bakarak değerlendirmemiz sağlıklı bir değerlendirme olamaz. O günler çok geride kaldı. Dünyadaki gelişmeleri hayatın akışını değiştirmemiz mümkün değildir. Her zaman gençlerimizde kusur arayanlar her hatayı gençlere yükleme alışkanlığında olanlar, Bir dönüp kendi görüşlerini bakış açılarını değerlendirip mantık süzgecinden geçirsinler. Bu görüşlerin günümüzde geçerliliği ne düzeydedir iyice araştırsınlar. Öyle sanıyorum ki gençlerde gördüğümüz kusurların çok daha bizlerde vardır. Bizler olayları kendi görüşümüze göre değerlendirip gençleri anlamamakta ısrarlı davranıyoruz.

Gençler bizlere dönerek: “bizlere hangi imkânı sağladınız da bunu değerlendiremedik. Hangi kurumun içinde gençler var. Bizleri her alanda ayak hizmetlerinde kullanıyorsunuz. Bu şartlarda gençleri eleştirmeye hakkınız yok” deseler haksız mı sayılırlar.

Gençlerimiz birçoğumuzca “sizin aklınız ermez,büyük sözü dinle” diyerek sorunlara düz mantıkla yaklaşmayı sürdürdüğümüz müddetçe gençlerle yaşlı nüfus arasında makas her geçen yıl artarak devam eder. Atamızın emanet ettiği gençliğe yöneticilerimiz bugün hangi mantıkla yaklaşıyor.

Onlara gereken değeri veriyor mu? Bu sağlanmadığı takdirde gençlerimizi nasıl güvenini sağlayabiliriz. Gençlerimiz yaşları gereği hata yapabilirler. Hangimiz yapmıyor ki. Gençlerin hataları, kusurları onları anlayışla karşılama ikna etme yerine baskı ile sindirilmek istenirse toplumda kuşaklar arasında nasıl güven sağlanabilir.

Bugün ülke yönetimini üstlenenler yarın bu görevlerde olmayacaklardır. Bugün hor gördüğümüz gençler yarın bizim görevimizi yapacaklardır. Onun için gençlerimize daha mantıklı daha sevecen yaklaşmak zorundayız. Onlara anlayışla yaklaşıp sorunlarını dinleyip çözümüne yardımcı olmalıyız.

O zaman görülecektir ki gençlerimiz toplumun dinamosu, lokomotifi olacaktır.

Atamız bu ülkenin geleceğini emanet ederken bunu dikkate alarak güvenini ortaya koymuştur.”Gençler ümidi vatan sizdedir, hangi koşullarda olursa olsun ülkenin birliğini dirliğini korumak sizin görevinizdir” şeklinde değerlendirmiştir. Gençlere güveni olmayanın geleceğe de güveni olamayacağını akıldan çıkarmamalıyız.

 118 total views,  2 views today

Next Post

Cumhuriyet Bayramı Coşku İle Kutlandı

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Cumhuriyet Bayramının 90. Yıldönümü coşku ile kutlandı. Talatpaşa caddesindeki Bayram alanı çevresini dolduran vatandaşlar törenleri sonuna kadar izledi. Geçit törenine katılan gençleri alkışlayarak milli bayramlara sevgi ve desteğini sürdürdü.   Bayramdan bir gün önce yapılan çelenk törenin ardından saat 09.30 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp