Gençlerimizin Bayramı

admin

Çocuklarımızın şiirler okuyup geçit töreni ile kutladıkları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı getirilen yeni yönetmelikle büyük oranda eski coşkusunu ve güzelliğini kaybetti.

Bu ulusal bayramımız meydanlarda kutlanması yerine dar kapsamda okul önlerinde kutlandı.

Adeta tüm halkımızın katılımı ile kutladığımız ulusal bayramımız bayram olmaktan çıktı.

Eski coşkulu bayram günlerine yaşayanlar, Ulasal bayramlarımızın böyle kuşa çevrilmesini bir türlü hazmedemiyorlar. Böyle bayramlar aslında bayram gibi halkın da katılımı ile kutlanmalı. Bir süre önce 23 Nisan Ulasal Egemenlik çocuk bayramında kısıtlamaları bayram kutlamasını yaşadık.

Eski bayramlar gibi kutlanacağı beklentisinde olup bayramın yapılacağı alana gelerek bayramın yapılmayacağını görerek, üzüntü ile evlerine geri dönen insanlarınızın söyledikleri şu sözler aklımdan çıkmıyor. “Milli bayramların kutlanmasını eskiden olduğu gibi halkın katılımını engellemek isteyenler, aslında halkımızın kılcal damarlarını oluşturan ulusal bağlarını,  birlik beraberlik yollarına ket vurmak istiyorlar.

Ne yaparlarsa yapsınlar bunu başaramayacaklardır. Gün gelecek insanlarımız ulusal bayramlarını eskiden olduğu gibi yine coşku içinde kutlayacak” Halkımız bu sözlerinde belirttiği özleminde haksız mı? Bayramların kutlanması halkın milli duygu bağlarının tazelenmesinde ne sakınca olabilir.

23 Nisan Ulusal ve Egemenlik Bayramının ardından şimdi de bakıyorum 19 Mayıs ulusal Egemenlik Gençlik ve spor Bayramının da kutlamalar içinde yer aldığı  “Gençlik Haftası” içindeyiz. Kutlama programına bir göz attım eski bayram kutlamalarından eser yok.

Sahalarda gençlerimizin sundukları,  bizi gururlandıran sportif hareketlerini bu bayramda görmek mümkün değil.

Hafta süresince yapılan etkinlikler baktığımızda da eskiden olduğu gibi halkın katılımı ile yapılan birlik ve beraberliğin gösterisini sembolize eden sportif hareketler göz ardı edilmiş.

Atamızın en güvendiği geleceğe emanet edeceği kesim olan gençlerimizin bayramlarda halkımıza sundukları birbirinden güzel gösteriler mazide kaldı.

Her iki gençlik bayramımız da göstermelik meydanların uzağından halktan kopuk etkinliklerle, özü ile bağdaşmayan programlarla geçiştiriliyor.

Özellikle bölgemiz insanları açısından böyle Ulasal Bayramlar çok daha önemli.

Defalarca düşman istilasına uğrayan bölgemiz için bağımsızlığın önemini hatırlatan milli bayramlarda o acı günler bir kez daha hatırlanır. Bizleri bu günleri sağlayan başta Mustafa kemal Atatürk olmak üzere Ulusal Önderlerin önemi ve değeri bir kez daha hatırlatılır.

Böylece mili bağlar tazelenmiş olur. Onun için bizim ilimizde ve bizim ilimiz gibi defalarca düşman işgaline uğrayan illerde milli bayram kutlamaları daha coşkulu ve halkın geniş katılımı ile kutlanıyor.

Yeni uygulamalarla bizleri bu gururlu, göğsümüzü kabartan kutlama törenlerinden mahrum ettiler. Bize bu bayram günlerini çok gördüler.

Bunun için sunulan gerekçelere halkımız inanmıyor bunun arkasında farklı amaçların olduğu endişesini taşıyor ve bu anlayışı ülke bütünlüğünü milli bağları zedeleyebileceği endişesini taşıyor, dilerim öyle olmaz. Bizim halkımızın asırlardır devam eden ortak değerleri gelenek ve görenekleri vardır.

Bizi en güç şartlarda dahi birlikte olmamızı zorluklara göğüs germemizi sağlayan bu ortak değerlerimizdir. Milli bayramlarımızdaki coşkulu kutlamalar da bunların başında gelir. Bu ortak coşkumuzun ana öğesini oluşturan bayramlarımızda kısıtlamalar getirerek eski güzellikleri yok edilmek adeta unutturulmak istenmesi.

Kısıtlamaların sadece milli bayramlarda uygulanması düşündürücü değil mi?       

 151 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Sokakları Güllerle Donatılıyor

Edirne caddelerinin çiçeklik olarak ayrılan bölümlerine lalelerin ardından bu kez gül ekimi yapılıyor. Lale sezonunun geçmesi ile sokaklarda çiçeklik alana ekilen lalelerin solmasından sonra Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü elemanları caddelerde gül ekimi yapıyor. Böylece sokakların renk renk güllerle daha da güzelleşeceğini belirtin yetkililer, mevsime göre çiçek ekimi yapılarak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp