Gençlerin Gelecek Umudu

admin

Ülkemizde iki milyon gencimizin geleceğini ilgilendiren sınav hafta sonunda yapıldı. O sınavlardaki görüntülerin herkesin görüp ibret alması gerekir. Sınavda terleyen heyecanlanan günlerce kazanamam korkusu ile uykuları kaçan öğrencilerin ve velilerin sınav yapılan okulların önlerinde ne durumda olduklarını gördüğünüzde ailelerin evlatlarını gelecekleri açısından bu sınavların ne denli önem taşıdığını anlıyorsunuz.

Ailelerin bazıları uğurlu saydıkları eşyaları yanlarında getirmişler. Bazıları sınav süresince dua ederek evladına b aşarı diliyor. En az öğrenciler kadar veliler de heyecanlı dakikalar geçiriyor

Bu sınavlardaki başarının neler kıstas alınarak hesaplandığı uzun yıllardan bu yana tartışma konusu oldu. Bazı sınavlarda şaibe söylentilere karşın öğrenciler her şeye rağmen geleceklerini bu sınavlara bağlıyor. Türkiye gençler ülkesi genç nüfus sayımız her geçen yıl artıyor.  Üretime büyük katkı yapacak bu gençlerimizin büyük bölümü ne acıdır ki, Üniversiteyi bitirmiş olsalar dahi, iş bulmaları mümkün olmuyor.

Diplomalı işsizler ordumuz çığ gibi büyüyor. Yıllarca okullarda “dirsek çürüten” gençliğinin 20 yıldan fazlasını okullarda geçiren gençlerin iş bulurum umudu ile aldıkları diplomaları bir işe yaramıyor. Türkiye gibi işsizliğin çift hanelere ulaştığı, istihdamda   “işe göre adam yerine adama göre iş” imkânlarının geçerli olduğu bir yerde diploma başarınız ne kadar yüksek olursa olsun iş bulmanıza yeterli olmuyor.

Pazar günü yapılan sınavlarda öğrenci ve velilerin heyecanları Türkiye’de ailelerin yavrularının başarıları için umutlarının sınavlardaki beklentilerine bağlı olduğunu sergiliyor.

Bu sınavlarda ilk kez sınav salonlarında kamera uygulaması yapıldı.” Biri bizi gözetliyor “ misali sınavlar kamera denetimine alındı.

Sınavda önlem amacı ile yapılan bu uygulama ne kadar etkili olur. Sınavlarda konusundaki iddialar sınavlar sırasında değil, daha önceki evrelerde gündeme taşındı. Yoksa sınav sırasında gözler önünde öğrencilerin soruları kopya çekme imkânı olamaz.

Bir de meselenin sınava girecek öğrencilerin bu sınava nasıl hazırlandıkları, bu eğitim sistemi ile sınavdaki sorularda başarının kıstası dikkate alınmıyor. Kırsal kesimde lisede okuyan bir gencin başarı şansı ile donanımlı bir lisede yapılacak sınavlar dikkate alınarak yetişen bir öğrencinin başarma şansı bir olur mu?

Okuma imkanları kısıtlı olan öğrencilerin başarı şanslarını az olduğu sınav sonuçları ile belli oluyor. En çok okuma ihtiyacı olan geleceğini bu sınavlardaki başarıya bağlayan kırsal kesimdeki gençlerimizin büyük bölümü bu sınavlarda elleri boş dönüyor. İşsizler ordusuna katılıyorlar. Nerede kaldı eğitimdeki fırsat eşitliği.  Derslerinin bir bölümü boş geçen derslerinde mesleği ile ilgisi olmayan öğretmenlerle doldurulan kırsal kesimdeki liselerde yetişen öğrencilerin başarı şansları büyük kentlerimizde her türlü imkânlarla donatılan liselerimizle nasıl eşit tutulabilir.

Ne yazık ki yurdumuzun her yöresinde sınava girmeye hak kazanan gençlerimiz aynı zorlukta olan sorulardan oluşan sınava giriyorlar. Bir süre sonra göreceğiz ki, ilk basamak sınavında dahi engeli aşanlar yine imkânları iyi olan öğrencilerden olacaktır. Bu çarpık eğitim sistemi ile eğitim hakkında eşitliği nasıl sağlayacaksınız.

MAKAMLARINA YAKIŞMADI

Edirne Belediye Başkanı Hamdi  Sedefçinin basın toplantısında söylediği sözler kamuoyunda   bugün dahi tartışılıyor. Kendi partisinden olan başarılı bir belediye Başkanı olan Mehmet Özcan için sarf ettiği. O sözleri içkili zamanda söylemiştir. “Sabahtan akşama kadar içki içiyor”  sözleri ile suçlaması yenilir yutulur cinsten sözler değildi.

Diyelim ki, bu iddialarında doğru. Sizin bir parti disiplininiz yok mu? Böyle sözler ulu orta, böyle basın toplantısında söylenmesi ne kadar doğru olur.

Sedefçinin bu sözleri ardından Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’a Sedefçinin kendine yönelik suçlamalarının hatırlatılması üzerine O da bu sorunun Sedefçinin anlattığı gibi olmadığını,  Ankara ziyaretinin parti yönetiminin bilgisi dışında geliştiğini söyleyerek Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’yi “terbiyesizlikle” itham etti. İki belediye Başkanı Edirne’nin En büyük yerleşim alanlarında halkın büyük kesiminin oyu ile göreve gelen yöneticiler için bu, hiç de hoş olmayan bir görüntü.

Edirne Belediye Başkanı Sedefçi basın toplantısında üzerine basa basa söylediği Keşan Belediye Başkanı Özcan’ı suçlayan sözleri duyduğumda kulaklarıma inanamadım.

Yaptığı toplantının özü ile bağdaşmayan, bu sözleri Belediye Başkanı Sedefçi neden söyleme gereğini duydu. Bunun doğuracağı sonuçlarını hesap etmedi mi?  Bu sözlerin yaratacağı olumsuz sonuçlar partisine artı puan getirmeyeceği gibi, kendisine de fayda sağlamaz.

 184 total views,  2 views today

Next Post

ŞİMŞEK "Seçimlere Kadar MHP'de Durmak Yok”

MHP parti çalışmalarına hız verdi. Broşür dağıtarak halkın iktidarın oyununa gelmemesi konusunda uyarılacak. Yüz bin adet basılan “çözüm ve Barış” adındaki broşürler 15 gün içinde partililerce halka dağıtılacak     MHP İl Başkanı Dr Gürsel Şimşek parti çalışmaları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “MHP Edirne İl teşkilatı olarak, örgütsel çalışmalarımızı tamamlamış […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp