Genel Sağlık İş Sen Edirne’de örgütleniyor

admin

Sağlık çalışanları arasında sendikal çalışmalarını sürdüren Tüm Sağlık sen Yöneticileri Eğitim İş Edirne Şubesinde bir basın toplantısı yaptı.

Basın toplantısına  Eğitim Edirne Şube Başkanı  Hikmet Bölükbaşı,  Birleşik Kamu iş Özlük TİS Sekreteri  Engin Çoğal  Genel Sağlık İş Genel Başkanı  Zekiye Bacaksız, Genel Sekreter  Reyhan Aydoğan, Örgütlenme Sekreteri  Sinan Sevimli, Mali Sekreter  Nermin Maden Genel Sağlık İş Edirne temsilcisi Dr. Cihan Selçuk,  Hukuk  işleri temsilcisi Dr.  Selçuk Önce,katıldı.

Genel Sağlık İş Sen Edirne’de örgütleniyor (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk olarak söz alan Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Hikmet Bölükbaşı,   Bugün Birleşik Sağlık Sendikası yöneticilerini ağırlamaktan mutlu olduklarını belirten  Bölükbaşı “Birleşik kamu İş’in lokomotifi Eğitim İş’tir ancak Birleşik Kamu iş Sadece Eğitim İş kolunda değil, Büro İş Genel Sağlık İş Tarım Orman  İş, Enerji İş, gibi iş kollarında da örgütlü çalışmalarını sürdürüyor. Eğitim İş kolunun dışında en büyük potansiyele sahip. Genel Sağlık İş, Edirne’de de örgütlenmeye başladı. Edirne’de temsilciliğimizi oluşturduk. Sinan Bey sendika temsilcimizdir” diye konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HAKKINI SAVUNACAĞIZ

Daha sonra söz alan Genel Sağlık Sen Edirne temsilcisi Dr Cihan   Selçuk önce sendikaya girme nedeni konusunda bilgi verdi.  Bunun için başından geçen bir olayı aktardı. Amirlerine bir dilekçe verdiğini kaydederek, “ Bu personelin genelini ilgilendiren bir sorunda. Amirlerim de bana “sen kendinle ilgili dilekçe verebilirsin personeli ilgilendiren dilekçe veremezsin” deyip dilekçemi ret ettiler.

Personelin genel sorunları ile ilgilenmek için örgütlü olmak gerektiğine inandım. Bu arada Genel Sağlık İş Sendikası arkadaşlarımın çalışmalarını izledim. Daha sonra aralarına katıldım, iyi ki de katılmışım. Sendika yöneticileri Edirne’ye gelip sorunlarımıza destek oldular.

Biz de üye sayımızı artıracağız bizimle olsun olmasın tüm sağlık çalışanlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz.” Diye konuştu. Ardından konuşan Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri Engin Çoğal,  Edirne’de Birleşik Kamu İş’e bağlı Eğitim iş en güçlü sendikamızdır Genel Sağlık  İş Sendikamızda güçlenen bir sendikadır. Bu da gösteriyor ki Birleşik Kamu İş doğru yerde çalışmalarını sürdürüyor.

Şu anda aramızda Genel Sağlık Sen Genel Başkanı Zekiye Hanım aramızda.  Bizim gücümüze güç katmak amacıyla buradalar. Sabah yapılan toplantıda gördüğümüz yürekler acısıydı.

Sağlık alanında Sağlık Müdürü psikolojik baskı ve yer değiştirmelerle çalışanlar üzerinde büyük bir baskı oluşturduğu ortaya çıktı. Bizler Bileşik Kamu İş Olarak bu işin yakından takipçisi olarak Genel Sağlık İş’e gereken desteği sağlayacağız. Başkanımız bugün sendikal çalışmalarına örgütsel çalışmalarda tespit ettikleri sıkıntıları sizlerle paylaşacaktır” dedi daha sonra konuşan Genel Sağlık Sen Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, Genel Sağlık İş Sendikası olarak Edirne’de olmaktan mutlu olduklarını belirterek, “ Burada bizim mücadelemizde haktan ve hukuktan yana duruş sergileyen arkadaşlarımızla olmaktan mutluyuz.  Bu kadar sendika arasında bu zor koşullarda Genel Sağlık İş Sendikamızın var oluş nedenine uygu bir ortam oluştuğu için bugün Edirne’deyiz. Edirne’de sağlık alanında büyük sıkıntıların yaşandığını arkadaşlarımızın sendikaları araştırarak bizi bulmaları sonucu öğrendik. Nerede haksızlık hukuksuzluk yapılırsa onunla mücadele etmeyi görevli sayıyoruz bu ilkelerimizi Edirne’de gerçekleştirmek için buradayız.

Genel Sağlık İş Sen Edirne’de örgütleniyor (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BASKI YAPILIYOR 

Bize telefonlarla iletilen konuları yerinde bu olayları yaşayanlarla bir araya geldik. Sağlık Müdürü ile bir görüşme yapacağız. Yapılan usulsüz görevlendirmeler, baskılar. Arkadaşlarımızın kurum yöneticileri tarafından tehdit edilmesi sürgün edilmesine karşı Genel Sağlık İş, her türde mücadeleyi verme kararlılığı içindedir. Sizin aracılığınızla sağlık personelinin kendilerini yalnız hissetmemeleri gerektiğini belirten isterim Genel Sağlık Sen nasıl bir sendikacılık yapılır çalışanların hakkı, hukuku nasıl korunur göstereceğiz iddiamız bu. Bu iddiamızın arkasındayız. Bunları yapacağımız çalışmalarla kanıtlayacağız.

Bu konuda kimsenin endişesi olmasın. Yeni MYK ile bir araya geldik. Bu zor süreci omuz omuza çalışanlarla birlikte atlatacağız. Biz gücümüzü çalışanlardan alıyoruz. Çalışanlardan gücü aldığımız için çalışanlara da güç verebilecek yapıyı oluşturduk.

Edirne’de özellikle 112’de yaşanan baskılar; örgütleme temelimizi burası oluşturduğundan Bu baskıların mutlaka son bulacak. Bu konuda yapacağımız çalışmaları da. Edirne Kamuoyu ile paylaşacağımızı belirtiyoruz.

BİZ TÜRKİYE’DE BAŞKA TÜRLÜ SENDİKACILIĞI GÖSTERECEĞİZ

Sendikamızın çalışmalarını yurdun dört bir yöresinde sürdüreceğiz. Örgütlenmemizin ne denli önemli olduğunu buraya geldiğimizde daha iyi anladık. Sağlık çalışanları arasında hukuksuzluk diz boyu olmuş. Bu koşullarda sağlık çalışanları kendilerini çaresiz hissediyorlar. Biz kendilerine diyoruz ki, artık çaresiz değilsiniz. Bir haksızlığı uğruyorsanız Sendikamız bu haksızlıklarla korkmadan mücadele edecek. Biz Türkiye’de başka türlü sendikacılığı göstermek için buradayız.  Bunu uygulamalarımızla göstereceğiz Sağlık Müdürlüğümüzle yapacağımız görüşme sonuçlarını ve Ankara’ya döndüğümüzde sendikamızla ilgili çalışmaları sizlerle de paylaşmayı istiyorum” diye konuştu. Başkan Daha sonra sendikanın ilkelere ve örgütlenme boyutları konusunda basın mensuplarına bilgi verdi.

Aile Hekimliği Hukuk sekreteri aynı zamanda Aile hekimi Dr Selçuk Önce,. aile hekimlerinin sorunları konusunda açıklamalarda bulundu.

Genel Sağlık İş sendikasının gücünü hukuktan aldığını Bir tarafta olmalarının söz konusu olamadıklarını belirterek, “ Sendika üyelerimiz bazı yaftamalarla gereksiz yere suçlanıyor. Sendikamız sayıca az olmasına karşın hukuksal anlamda yaptığı mücadelelerle kendisini hissettiriyor. Amacımız kişilerin inisiyatifleri ile değil mevzuat çerçevesinde çalışmalarını sağlamak. Çalışanların özlük haklarının gasp edilmeden hukuksal sınırlar içinde görev yapmalarını sağlamaktır. Sağlık çalışanı çalıştığı yerde baskı görürse bu sosyal yaşamına da yansıyor” dedi.

 

 

 

 160 total views,  2 views today

Next Post

Belediye Meclisi toplantılarında olumlu uygulama

          Her ay yapılan Edirne belediye meclisi toplantıları biz gazeteciler için de önemli bir haber kaynağı oluşturuyor. Daha önceleri yapılan belediye meclis toplantılarında görüşülen maddelerin bazıları yasa maddesi gibi belediye meclisi üyelerinin dışında kimsenin ne olduğunu anlamadan kabul ediliyordu. Bu maddelerle ne görüşüldü ne kabul edildi, bunun haber değeri var […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp