GERÇEK NEYSE AÇIKLANMALI

admin

fikri_yalin_koseEdirne’de son yıllarda meydana gelen olaylara bakıldığında bugüne kadar alışık olmadığımız asayişi bozan olaylarla karşılaşıyoruz. Bunlar huzurlu bir kent olan Edirne’ye yakışan görüntüler değil.

Son olarak yaşanan, olay hepimizi için üzüntü vereci, ders alınması gereken bir olay. Bir mahallemizde güvenlik güçlerimize ateş ediliyor.

İki polisimiz yaralanıyor. Bu arada olaya müdahale etmek isteyen ekibin başında bulunan bir Emniyet Müdür Yardımcımız kalp krizi sonucu yaşamını yitiriyor.

Hepimizin bildiği gibi, Bir süredir roman vatandaşlarımız üzerinde hesap yapanlar onların iyi niyetini kullanmak isteyenler var.

Yıllardır kentimizde huzur içinde yaşayan, böyle silahlı saldırı ve benzer olaylara itibar etmeyen roman vatandaşlarımızın bulundukları semtlerde bu tür huzur bozucu olayların içine çekmek isteyenlerin oyunlarına gelmeyeceklerini umuyorum.

Halkımızla etle kemik gibi olan, Roman vatandaşlarımızı kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak isteyenler karşısında roman vatandaşlarımız çok dikkatli olmalı. Roman dernek başkanlarımız da bu konuda önderlik etmeli. Kimin ne amaçla kendilerine dostluk elini uzattığını, amaçlarının ne olduğunu, bunun arkasındaki beklentileri dikkate almalı.

Onlar da bu tür kişilerin ve farklı amaçları olan çevrelerin halkı suç odağı haline gelmesini engellemek için gereken gayreti göstermezse bundan zararlı çıkacak yine kendileri olur. Bu bölge insanı hangi şartlarda olursa olsun huzur bozucu olayların yaygınlaşmasına izin vermez sabredip

Bu suçlar nereden kaynaklanıyorsa, ona karşı tavır almasını bilir. Bu bölge insanının en önemli gıdası huzur ve güvendir.

Bakıyoruz bazı yayın organları kapkaç ve benzeri suç olaylarının yoğun olduğu iller arasında Edirne’nin de yer aldığı konusunda haberler yapılıyor. Bunlar yanıltıcı gerçekle bağdaşmayan haberlerdir.

Böyle olaylara karışanların sayısına baktığımızda iki elin parmaklarını aşmadığı görülür. Suç makinesi haline gelen bu kişiler için gereken önlem alınsa kentimizde suçluluk oranı çok azalır. Suça karışan kişilere bakıldığında hemen hemen ayni kişiler olduğu bu konunun uzmanlarınca ifade ediliyor.

Bunların suç işlemeye devam etmeleri “Nasıl olsa suçlular ceza görmüyor, yaptıkları yanına kalıyor” görüşünü yaygınlaşması halinde suç işlemeye meyilli olanlara zemin hazırlanmış olur.

O zaman da suçun türleri artar bugün küçük çaplı kapkaç olarak bilinen adli vakalar daha büyük boyuta ulaşır sorun “bunlar çocuktur bir daha yapmaz” mantığı ile çözümlenemez böyle suça bulaşanlar ve arkasındakiler gerekli cezayı almalı. Bunu tespit etmek o kadar zor değil, bunlara neşter vurulmalı.

Hoş görü sonunda büyük zarara yol açar. Kenar mahalle insanlarımıza yaranmak için gerçekleşmeyecek vaatlerde bulunanlar onlara umut vaat edenlere sormak gerekir; bugüne kadar

neredeydiniz. Bu insanlarımıza kuru vaat ve fakir fukara görünsün diye maddi yardım yerine iş ve mekân sahibi olmaları konusunda neden gayret gösterilmedi.

Yurt dışındaki romanlara yöneticilerin yaklaşımı nedir, onlardan örnek almalıyız. Bu insanlarımıza destek sadece yardım ve parasal destek düzeyinde kalmamalı. Emek vermeden geçim sağlıklı bir yöntem değil.

Bakıyoruz bazı roman vatandaşlarımız çöp araçlarından nafakalarını çıkarmak için gün boyu çaba harcıyor. Bazıları ise işin kolayına kaçarak emeksiz geçim peşinde “iş yok nerede çalışayım devlet beni beslemeli” işleyenler dikkate alınarak çözüm getirilmeli.

Yardımlar emek vermeden yaşamayı alışkanlık haline getirenler yerine gerçekten yardıma muhtaç olanlara verilmeli bu insanlarımıza iş imkânı sağlanmalı emeği ile geçimini sağlamaları için zemin hazırlanmalı.

Bu sağlanmadığı takdirde suç oranının azalmasını beklemek hayal olur. Birkaç kişini katılımı ile yapılan kötü alışkanlıklardan uzaklaştırma çabaları yeterli olmaz, olmadığı da ortada. Bunun için daha etkin ve herkese ibret olacak kalıcı önlemler alınmalı ki, suç merkezi olanlar ve arkasında nemalananlar bir daha bu işe girişme fırsatı bulamasın.

Hırsızı yakalamaz, kapkaç yapanlar yaşı küçük diye serbest kalırsa, bu işi önemsemeyenler suç işlemeye devam eder, onun arkasında duranlar da ellerini ovuşturarak yaşamaya devam ederler.

 181 total views,  2 views today

Next Post

Muharip Gazilerin Yeni Yönetimi Ziyaretlerini Sürdürüyor

Kasım ayında yapılan Genel Kurul sonrasında yeni göreve başlayan Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünü ziyaret etti. Başkan İbrahim ÇALIŞ, Başkan Yardımcısı Ahmet İSMAİLOĞLU, Genel Sekreter Negi DEMİR, Muhasip İbrahim AKSAL ve Üye Nuri KURU dan oluşan yönetim kurulu üyeleri yeni taşındıkları dernek […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp