“Geri Dönüşümle Kaliteli Hayat” Projesi tanıtıldı

admin

Avrupa Birliği’nin IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi Programı tarafından finanse edilen “Geri Dönüşümle Kaliteli Hayat” adlı projenin tanıtımı Edirne’de gerçekleşti.

mustafa suiçmez (4)

Toplantıya Edirne Süt Üreticileri birlik Başkanı Mustafa Suiçmez, Türk Koordinatörü Zeynep Karakuş, Edirne Merkez Yenikadın Köyü Muhtarı Sedat Tosun, Büyük. Döllük köy muhtarı Ahmet karanfil, Tayakadın Muhtarı Fevzi Ekmısır, Elçili Köy Muhtarı Hamdi Aksoy, Orhaniye muhtarı Metin Oskar, Musabeyli Muhtarı Ahmet Teferiş, menekşe sofular muhtarı Şinasi hayırlı ile kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Taşkın, Bulgaristan Proje Koordinatörleri Onik Arabyan, Georgi Metev

mustafa suiçmez (2)

Lider ortak Edirne İli Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği’nin SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, “Avrupa Birliği’nin IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi Programı tarafından finanse edilen projenin tanıtımı için bir araya geldik. Yambol’daki partnerimiz de aramızda. Bu birliğimizin kabul edilen üçüncü projesi. Bulgaristan’dan gelen dostlarımıza kentimize hoş geldiniz diyorum. Bizce bu proje birliğimizin bugüne kadar yaptığı projelerden en önemlilerinden bir tanesidir. Projenin amacına baktığımızda ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Projenin amacı, programın yaşam kalitesinin arttırılması önceliğini benimsemektedir.

mustafa suiçmez (8)

Bu bağlamda projenin genel hedefi çevrenin ve doğanın korunmasıdır. Genel dünyaya baktığımızda tüm bilim adamları çevreyi ve evreni kirlettiğimiz konusunda hem fikirler. Yaşam kaynağımız olan doğa, su, hava hayat dediğimiz tüm çevreyi bir bütün olarak ele alırsak maalesef uzun yıllardan beri kirletiyoruz ve kirletmeye devam ediyoruz.

mustafa suiçmez (1)

Birliğimiz ve Yambol’daki dost ve kardeş partner grubumuzla beraber. Böyle ciddi bir olayı gündeme getirme ihtiyacı hissettik. Tarımda kullandığımız kimyasal ilaçlar, bunların atıkları veya bunların ambalajları çevreye, yer altı ve yer üstü sularımıza çok ciddi zarar verdiği bir gerçek.

mustafa suiçmez (3)

Bizlerin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Tarım ve hayvancılığı yaparken, kullandığımız kimyasal ilaçlarla çevremize zarar vermeden bu yaptığımız işlevi yerine getirmek için bu bilinci oluşturmamız gerekiyor. Projenin temel amaçlarından biri de budur. Biz bu doğayı atalarımızdan değil, gelecek nesillerimizden ödünç aldık ve bu mirası en iyi şekilde bırakmayı bir borç ve vazife olarak görüyorum. Projenin Yambol’daki pilto köylere ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.”

mustafa suiçmez (5)

Yerel Eylem Grubu Tunca Temsilcisi Georgi Mitev, “Sizlerle ikinci projemiz. Bir önceki projemiz köy birlikleriyle ilgiliydi. O projede de çok başarılı olduk. Bu projemizi de başarılı şekilde gerçekleştirmek istiyoruz. Önceki proje TRAKAB ile birlikte yürütüldü ve süt üreticileriyle birlikte başarıya ulaştı.

Yambol ve Türk tarafından 4 köy seçmiştik. Şimdi artık bu yeni projede 10’ar köy pilot köy seçildi. Dileğim ileriye yönelik aynı hızla devam etmek. Projenin uygulama süresi 12 ay ve 24 Nisan 2015’te tamamlanacak. Türkiye de Avrupa Birliği’ne (AB) girmek istiyor. İnşallah en kısa sürede AB’ye üye olur. Bu proje doğayı korumakla ilgili projedir. Toplam bütçesi 97.628.34 Euro olan proje kapsamında Edirne’den 9’u merkez 1’i de Süloğlu İlçesi’nden 10 köy pilot köy seçilecek.”

mustafa suiçmez (6)

Bulgaristan’dan Proje Koordinatörü Onik Arabyan ve proje koordinatörü Zeynep Karakuş proje hakkında bilgi verdi.

Toplantıda söz alan Türk Koordinatör Zeynep Karakuş, bu projenin insanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik olduğunu belirterek şunları söyledi. Bu proje kapsamında genel ve özel amaçlarımız bulunuyor. Projenin genel amacı çevre ve doğanın korunması. Özel amacımızda da genel amacı tamamlamayı hedefliyoruz. Bu amaçla sınır ötesi yerlerde çevre hakkında bilgilenmek, farkındalık yaratmak, böylece çevre kirliliği ve iklim değişikliğinin önüne geçmek.

mustafa suiçmez (7)

AMACIMIZ ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ ÖNLEMEK

Bu amaçla Bulgaristan’ın Yambol şehri ile Edirne’den seçilen 10’ar köye geri dönüşüm konteynırları koyduk. Bu köylerde ayrıca geri dönüşüm eğitimleri vererek bu projeyi tamamlamayı amaçlıyoruz. Bunları gerçekleştirmek için projede birtakım faaliyetler planlandı. İlk çalışmamız bir basın toplantısı ile amacımızı duyurmaktı. Bu proje kapsamında bir araştırma yapılacak. Bu araştırma tarımda kullanılan ilaçları geri dönüşümü ile ilgili bir araştırma olacak Bu araştırma Türkiye ve Bulgaristan’daki atıklar konusundaki yasal düzenlemeleri Avrupa yönetmelikleri ile ulusal yönetmelikleri bu ikili anlaşmaları ve var olan uygulamaları kapsayacak. Bu Avrupa’dan en iyi uygulamaların olduğu bir rapor olacak” dedi .

mustafa suiçmez 

 

 

 

 

 60 total views,  2 views today

Next Post

Piknikle Gelen Mutluluk

Ruhsal bozukluğu bulunan hastaların, toplumla bütünleşmesi için çalışmaların yürütüldüğü Edirne Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi 18 Haziran 2014 Çarşamba günü Edirne Kent Orman’ında hastalara yönelik piknik düzenledi. Etkinliğe, Edirne Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. İlhan Açıkgöz, Edirne Devlet Hastanesi Yöneticisi Op.Dr. Gürhan Çelik ve Başhekimi Op.Dr. Mustafa Özdemir, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp