GİRGİN “İpsala pirinci sofralarda bir inci”

admin

İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin çalışmaları konusunda yaptığı açıklamada bölgenin tarım ve hayvancılıkla geçindiğini belirterek; “ Aslında böyle verimli su kaynaklarının bulunduğu bir yörede tarıma öncelik verilmesi en doğru karardır. Benim her fırsatta söylediğim üç husus var.  Dünyada üç önemli şey konuşuluyor. Su, enerji ve gıda ben bunun yanına dördüncü bir madde olarak finansı ilave ediyorum. Sermaye olmadan hiçbir şey olmuyor.  İpsala’da kalkınmayı sağlayacak en önemli projelerin başında Hamzadere Barajını görüyorum. Sağ olsunlar bu baraj devlet büyüklerimiz tarafından bitirildi. Baraj su toplamaya başladı, fakat can suyunun verileceği su dağıtım sistemi henüz yapılmadı. Şu anda barajdaki suya bakıyoruz bölgemiz için değerli hazine orada duruyor. Köylere gidecek dağıtım şebekesinin en kısa zamanda yapılması halinde bu yöre insanlarına zengin olmanın yolunu açacağız ve insanlarımız tarlalarından daha çok verim alacak. İpsala’dan karayolu ile İstanbul iki saat uzaklıkta inanın gıda deposu ve hayvancılıkta bölgemiz merkez haline gelecektir. Tarlalarımızdan bir ürün yerine sulama yapılmasıyla iki ürün alacağız. Bölgemiz insanı topraktan üretmesini bilecek. Son olarak TEPAV’la ilgili bir çalışmamız oldu. Bu bölgenin adeta emarını çektik. Oda, Borsalar, Kalkınma Ajansı ile birlikte ortak bir proje yaptık.

İBRAHİM GİRGİN - FİKRİ YALIN

 

 

 

 

 

 

 

SINIR KAPIMIZDAN YARARLANAMIYORUZ

Bölgemizde ileriye dönük kalkınmamızı sağlayacak neler var, neler yapılmalı bunu ortaya çıkardık. Bilindiği gibi İpsala ilçemizin bir özelliği, bir gümrük kapımız var. Bu kapı Avrupa’ya açılan ilk sınır kapısıydı. Burası istasyon olarak TOBB tarafından yapıldı. Geçen yıl hudut kapısından giriş çıkış yapan insan sayısı iki milyon. Biz Kaymakamımız, Belediye Başkanımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla yaptığımız toplantıda, kapıdan gelip geçen insanlardan bölge ekonomisine katkı sağlamak. Ticari merkezlerimizi  ana cadde üzerine taşımak. İpsala ticaret Borsasının dört yıl önce burada arsamızı aldık. Bu arsa üzerinde depolamaya başlıyoruz. Üyelerimize hizmet iş kapısı açmak amacıyla bunu gerçekleştireceğiz. 55 adet depolama yapıyoruz. Buradan geçen insanların İpsala ekonomisine katkı sağlamak için neler yapacağımızı mülki amirle konuşmaya başladık. Bugüne kadar hudut kapımızdan insanlar gelip geçiyor bize bir şey bırakmıyor. Bu insanlara İpsala pirincinden üçer beşer kilo tanıdık ve dostlarımıza hediyelik pirinç versek bölgemiz açısında bundan daha büyük hediye olmayacak. Pirinç sofralarımızdan eksik olmaya bir ürün. Ne hediye alırsak alalım bizim için bundan daha büyük hediye olamaz.

HAMZADERE BARAJI SUYU TARLALARA ULAŞMALI

Bölgemiz Türkiye’nin pirinç ve gıda ambarı diyoruz. Pirincimizi de her yere tüm sofralara ulaştırmamız gerekir. Şu anda bununla ilgili STK’lara çalışmalarımız var. İpsala pirincimizin tescilini yaptık. Sloganımız da şu “ İpsala pirinci sofralarda bir inci” Bu sloganla yola çıktık çalışmalarımızı arttırıyoruz. Birinci önceliğimiz insana faydalı olanıdır. Bu yıl için birinci önceliğimiz Hamzadere barajıdır. Şu anda barajda su var. Köylere gidecek boruların ihalesi kademeli olarak yapılıyor. Bundan bölge insanımız ve ülkemiz kaybediyor. Eğer tarlalarımız sulanmış olsa bir ürün yerine iki ürün alacağız. Baraj suyunun dağıtımının sağlanması ile dört yıl içinde devlet amortisini sağlıyor ve kara geçiyor. Trakya 20 milyon nüfusa hitabediyor. Bu bölgede tarım sanayi ile iç içe olmalı. Bu arada bir projemiz daha gerçekleşti sivil toplum örgütlerimizin çabası ile bunu gerçekleştirdik. Keşan’da Trakya’da bulunmayan gıda OSB’sinin yer tespiti yapıldı.   Başbakan Keşan’a geldiğinde sözünü aldık. Bu da bölgeye KDV sağlayacak. Gıda olarak İstanbul’u besleyecek her türlü imkân var. Hamzadere havzası olarak biz bunu gerçekleştiririz.  Verim artınca buranın çehresi değişecek” dedi.

 

 

 

 457 total views,  13 views today

Next Post

Festivaller şehri Edirne

Tarihi ve doğa güzelliği,  çağdaş insanları ile tanınan Edirne bir de festivaller kenti olarak biliniyor.92 yıl Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapan serhat şehri Edirne o dönemin sonunda da önemli kent olma özelliğini korudu.             Edirne dünyada, maratondan sonra en eski spor organizasyonu olan Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali ile tanınıyor. UNESCO tarafından […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp