GİYİK; “ulaşımda ücret artışı enflasyonun altında

admin

GİYİK; “ulaşımda ücret artışı enflasyonun altında

 

 

 

 

 

 

 

Serhad Birlik- ETUS Yönetim Kurulu Başkanımızın, toplu ulaşım ücretlerinde yapılan artışla ilgili açıklama yaptı.

Serhad Birlik- Edirne Toplu Ulaşım Sistemi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, Edirne Belediye Meclisi tarafından toplu taşıma ücretlerine yapılan 10 kuruşluk ücret artışını değerlendirdi. Minibüsçü esnafı olarak artan girdi maliyetleri, asgari ücret gibi nedenlerden ötürü sıkıntılı dönemler geçirdiklerini belirtti.

Başkan Giyik, “Bizler 3-4 yılda bir yapılacak 50 kuruşluk zammı değil, her yıl enflasyon oranında bize artış yapılmasını istiyoruz. Girdi maliyetlerimiz merkezi hükümet tarafından yapılıyor, ancak AK Parti Edirne Meclis üyeleri bizim ücret artışımıza ret oyu kullanıyor. Kendilerine sormak istiyorum suçlu girdi maliyetlerini arttıran merkezi hükümet midir ?, yoksa evine ekmek götürmeye çalışan minibüsçü esnafı mıdır ?” dedi.

Yapılan artışın bir zam değil fiyat ayarlaması olduğunun da önemle altını çizen ETUS Başkanı Hakan Giyik, “Biz Serhad Birlik- ETUS ailesi olarak yaklaşık 250 çalışanı ve 224 ortağı olan büyük bir aileyiz. Sadece yılbaşında asgari ücrete yapılan zam ve buna bağlı olarak artan SGK primleri bile sırtımıza önemli bir yük yüklemektedir. Buna rağmen bize verilen artış, girdi maliyetlerindeki artışın altındadır. Buna rağmen fahiş bir artış alıyormuşuz gibi gösterenleri, biraz daha duyarlı olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

“BİZDE EVİMİZE EKMEK GÖTÜRÜYORUZ”

Serhad Birlik- ETUS Kooperatifinin eski Belediye Yönetimiyle yapılan anlaşma çerçevesinde ödedikleri yüklü miktardaki paranın ve o dönem araç yenilemeden kaynaklanan kredilerinin devam ettiğini de belirten ETUS Başkanı Hakan Giyik, “Bizler yaklaşık birkaç aydır ortaklarımıza ödeme yapamıyor, yalnızca borçlarımızı, maaş ve sigorta primlerimizi ödemeye gayret ediyoruz. Öyle ki yılbaşından bu yana asgari ücrete yapılan zam ve SGK primlerinin de artmasıyla birlikte 250 çalışanı ve 224 ortağı bulunan Serhad Birlik- ETUS’ta sıkıntılı günler geçirmektedir. Bizlerin görevi her ne kadar Edirne halkına hizmet sunmak olsa da, aslında hepimizin bir ailesi ve sorumlulukları var. Neticede bizlerde verdiğimiz hizmetin karşılığını alarak ailelerimizi geçindirme kaygısında olan, Edirne’de yaşayan sıradan birer minibüsçü esnafıyız” dedi.

“ÜCRET ARTIŞI ENFLASYON ORANININ ALTINDA”

Taşımacılık sektöründe girdi maliyetlerinin yüzde 9 arttığının altını çizen ETUS Başkanı Giyik, “Bizler toplu ulaşımcılar olarak 3-4 yılda bir verilen fiyat artışlarından çok, her yıl enflasyon oranında artış yapılmasından yanayız.

Yıl içerisinde artan girdilerin ve maliyetlerin zaten istatistiksel anlamda araştırılması yapılıyor ve yıllık enflasyon oranı ortaya çıkıyor. Bizler 3-4 yılda bir 40-50 kuruş zam almaktansa her yıl enflasyon oranında 10 kuruş artış almaya razıyız. Mecliste onaylanan ücret artışı yaklaşık yüzde 5’lik orana isabet etmektedir. Ancak komisyon raporunda da görüleceği üzere girdi maliyetlerimiz yüzde 9 oranında artmıştır” şeklinde konuştu.

“SUÇLU EVİNE EKMEK GÖTÜRMEYE ÇALIŞAN ESNAF MI ?”

Ücret artışının komisyonda görüşüldükten sonra meclise geldiğini, AK Parti grubunun ve MHP grubunun şerhiyle kabul edildiğini hatırlatarak, karara ret oyu kullanan meclis üyelerine seslenen Başkan Hakan Giyik, “Ben buradan AK Partili meclis üyesi arkadaşlara da seslenmek istiyorum. Hepimiz bu kentte yaşayan ve evimize ekmeğimizi götürmekten başka bir gayesi olmayan insanlarız. Sizler kendi ticaretlerinizde, herhangi bir mal ve hizmet için zam yapabilirken, biz minibüsçü esnafının yıllık enflasyon oranının altında ücret artışı alması, neden sizleri bu kadar üzmektedir/ilgilendirmektedir ?

Sonuç olarak AK Parti tarafından yönetilen ülkemizde yıllık yüzde 9 civarında enflasyon yaşanırken, girdi maliyetlerimiz AK Parti döneminde artarken, ki biz bu maliyetlerin artması nedeniyle ücret artışı istiyoruz. Suçlu girdi maliyetlerini arttıranlar mıdır, yoksa evine ekmek götürmeye çalışan minibüsçü esnafımıdır ?” dedi.

“40 YENİ ARAÇ ALIYORUZ”

Türkiye’nin en genç üçüncü araç filosunun ETUS’ta olduğunu da vurgulayan Giyik, “Biz bugün Türkiye’nin en genç araçlara sahip 3. Filosuyuz. Geçtiğimiz 4 aylık süreçte 21 aracımızı yeniledik ve bu gayretimiz maddi imkanlarımız ölçüsünde devam ediyor. Okulların açıldığı ve yolcu trafiğinin arttığı Eylül ayında ise 40 yeni araç alarak, filomuzu daha da gençleştirmek istiyoruz. Bu nedenle firmalarla araç alımı için görüşmelerimiz başladı ve inanıyoruz ki kısa zamanda 40 yeni minibüsü halkımızın hizmetine sunacağız” diye konuştu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatıyla son dönemde 21 araç aldıklarını ve yeni sezonda da 40 sıfır kilometre araç alımı için yoğun bir şekilde çalıştıklarını da ifade eden Başkan Hakan Giyik, “ Bizler bugüne kadar toplu taşımanın iyileştirilmesi anlamında Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan’dan gelen talimatları harfiyen yerine getirdik. Borcumuz var zarar ediyoruz bahanelerinin arkasına sığınmayarak halkımıza hep birlikte hizmet etmek için çaba sarf ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Edirne Belediye Meclisinde yıllık girdi maliyetleri yüzde 9 oranında artarken, bizlere sadece yüzde 5’lik bir fiyat artışı uygun görülmüştür. Yıllık girdi maliyetlerimiz hükümetin aldığı kararlardan ötürü yüzde 9 artarken, bize yüzde 5,5 veren Edirne Belediye Başkanı ve Edirne Belediye Meclisi suçlanmaya, rant sağlayıcı gibi gösterilmeye çalışılıyor. ” dedi.

 

 66 total views,  2 views today

Next Post

Tuğgeneral Salim AFGÜN’den GÜRKAN’a ziyaret

              Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla Tuğgeneralliğe yükselerek 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı olarak göreve başlayan Tuğgeneral Salim Afgün Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti.               54.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün ile bir araya gelen […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp