GÖÇÜN MERKEZİ EDİRNE

admin

Edirne her geçen yıl farklı kültürlerden gelen insanlarımızla karma bir kültürün merkezi haline geliyor.

Daha önceki yıllara da baktığımızda ilk olarak Osmanlı Rus Savaşında Balkan coğrafyasından  gelen Türklerin Avrupa’ya yayılmasında büyük etken olan Türk Boyları  Balkan bozgunumuz sonrası bugünkü sınırlarımızın içine göç eti .O göç anları malını mülkünü oralarda bırakıp Trakya ve yurdun çeşitli illerine yönelen balkanlardan başlayan  göçü dönemi tarihimizde acı işkenceli günlerin başlangıç yılları oldu.

Anadolu içlerinden Balkanlara isken Edilen Türk Boyları aradan yüz yıllar geçmiş yine eski yurtlarına dönüyordu.

Bu göçler sırasında farklı kültürlerine de gittikler yörelere taşıdılar. Edirne’miz ve Trakya bu kültürden etkilenin yerlerin başında oldu. Bunun ardından Bulgar işgali ve Yunanistan sınırlarının belirlenmesi sırasında yeni bir göç dalgası yaşandı. İstiklal Savaşı sonrasında “ Mübadele “ile bölgemize en büyük göç dalgası oldu.

Yunanistan’dan topraklarından koparılan insanlarımız Edirne ve Türkiye’nin dört bir yöresine savruldular.Mübadele dönemi de tarihimizin ibret alınması  gereken sayfalarından biridir.

   Yüzlerce insanımız bu çileli  bu göç anında yaşamını yitirdi.Bunu Romanya ve Bulgaristan’dan gelen  göçler takip etti.

Son olarak Bulgaristan’da  Jivkov döneminde yaşanan göç dalgası ile göçün Avrupa kanadı büyük oranda son buldu. Topraklarımıza sığınan göçmenler zamanla bölge insanı ile bütünleşmiş oldu. Kız aldı kız verdi ortak yaşama devam etti. Bölgemize göçler onunla da kalmadı Anadolu’da yaşanan sefalet ve  terör de  huzurlu bir bölge olan Edirne ve Trakya’ya bir göç dalgası daha  getirdi.

Yurdumuzun her bölgesinde gelen vatandaşlarımız Edirne’yi mesken tuttu. Edirne nüfusunun artması ile beraber Balkanlardan ve  yurdun dört bir yanından gelen insanlarımızla farklı kültürlerin odağı  haline geldi.

    Başka illerden gelip Edirne’de emekli olan kamu görevlilerimiz Yaşamının son yıllarını da bu huzurlu kentte geçirdiler. Mezarlarının burada olsun istediler. Yerli halkla aile bağları oluştu, akrabalık böylece yaygınlaştı. Sanırım bu bölgenin huzurlu kenti olmasının en büyük etkenlerinden bir. Bölge halkının farklı kültürlerden gelen insanlarımıza dostça yaklaştı ve kaynaştı.

Uzun yıllar göç merkezi olması, bu ortak kültürün yaygınlaşmasını sağladı. Çevremize bakalım, ülkemizin çeşitli bölgelerinde doğup büyüyen daha sonraları Edirne’ye gelen insanlarımızın kızları ve çocukları evlenerek bölge nüfusuna katıldı. Bazı kızlarımız evlenme yoluyla başka illere göç etti . Farklı kültürlerin kaynaşmasında Bölgemiz insanının katkısı büyük oldu. Bu kaynaşma anında farklı bölgeden gelen insanlarımıza şüphe ile yaklaşan kendisinden ayrı tutan anlayışta olanlar zamanla yerini ortak yaşamaya bıraktı.

Töreler bölgesel olmadan çıkıp ortak kültürler oluştu. Düğünlerde bakıyorum bölgemizin ve farklı bölgelerin oyun havaları ile halkımızın ortaklaşa eğlendiklerini görüyoruz. Bu ortak yaşam alışkanlığının daha da yaygınlaşmasın ilimizin kalkınması açısından olumlu katkı yapacaktır. Başka illerden gelip bölgemizde yatırım yapan veya yatırım yapmak isteyen yüzlerce insanımız var.

Bunlar Edirneliyim diye caka satan fakat yıllarca bölgesi için laf üretmenin ötesinde hiçbir yararı olmayan, yıllarca yaşadığı kentinin tarihi mirasından da habersiz insanlarımızın halkın kaynaşmasına ket vurmayı bırakmalıdır veya katkı vermelidir. Bir bölgenin kalkınması lafla olmuyor. Başka illerde bu başarı ortak çalışmalar halkın buna desteği ile olmuştur.

Burada yaşayan doğum yeri nerede olursa olsun bu kentte yaşıyorsa buradaki her vatandaşımız gibi  hakka sahiptir bu insanlarımızın işyeri açmalarına ekonomiye katkı sağlamalarına engel yerine destek olunmalı. Bu birliğin sağlanmasında sıkıntılar olduğu biliniyor.

Odaların ve diğer demokratik kuruluşların yönetimlerine gelenler söylemlerinde birlik ve beraberliği ön planda tutuyorlar. Sanırım bu yaklaşım bölgemize hizmetlerin daha da yaygınlaşmasına neden olacaktır. Bu arada farklı yörelerden gelerek  Edirne’de yaşamlarını sürdüren insanlarımızın buranın ortak kültürlerine de saygılı olmaları yerli halkın bazılarında olduğu gibi itici yaklaşımla değil birlik ve beraberlik lortamı yaratılmasına katkı sağlayarak barış ortamının kalıcı duruma gelmesine destek olmalılar daha önceki yıllarda yaşadıkları yörelerin tüm törelerini  buralarda uygulama imkanı bulamamaları bölge insanlarımıza tavır almayı gerektirmez  bu göçler ortak kültürlerin gelişmesine zemin hazırlar herkesin bu kültürün oluşmasına katkı sağlanmalı “benim ilimde şu güzellikler var burada ise böyle özlediğimizi bulamıyoruz buranın insanlar kültürümüze uymayan yaşam tarzı var”  yaklaşımı ayrışmayı körükler  bunda ise  bölgemize zarar vereceği gibi ülke barışına da zarar getirir .Ülkemizin başka illerine baktığımızda  bunun örneklerini görüyoruz.

 137 total views,  2 views today

Next Post

TOYOTA’NIN YENİ MODELLERİ TANITILDI

Dünya’da önde gelen otomobil üreticilerinden Toyota, yenilenen yüzüyle Türkiye turu kapsamında Edirne’de otomobillerini tanıttı. Yenilenen üstün teknolojilerinin yanında, yeni dizaynı ve konforuyla da dikkat çeken en yeni Toyota modelleri, Edirne Toyota Plaza Kale’de düzenlenen bir toplantı ile tanıtıldı. Toplantıya Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. Kurumsal İlişkiler Direktörü Selim Okutur […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp