GÖRÜNTÜ HER ŞEYİ ANLATIYOR

admin

fikri_yalin_koseBu yıl Edirne’nin 25 Kasım’daki kurtuluş günü ilginç görüntülere sahne oldu.her yıl törenlerin  yapıldığı bayram alanında kutlamaların yapılmadığını gören vatandaşlar oradan topluca Atatürk anıtı yanına yapılan çelenk törenlerinin yapıldığı alana gelmişti. Buraya gelen insanlarımız bayram törenlerinin iptal edilmesinden yana çok öfkeliydiler.

Daha önceki yıllarda kurtuluş günlerinin çelenk törenlerinde bu denli kalabalık insan görmeniz mümkün değildi. Çelen sunma töreni sırasında çevrede biriken vatandaşlarla bu konuyu konuştum. Kurtuluş bayramının böyle çelenk töreni ile kısıtlanmasına geçit töreninin iptaline tepki gösteriliyorlardı.

Bu konuda tepkisini dile getiren vatandaşlar “Bizim her 25 Kasım’da coşku ile kutlamaya alıştığımız kurtuluş bayramımız neden engelleniyor, bunu anlamakta zorlanıyoruz. Bayram alanında yapılan törenler kimlere dokundu ki yasaklama gereği duyuldu.

Orada yapılan geçit töreninden her kesimden halk törende geçiyordu. Orada yapılan kurtuluş gösterilerinde eski günleri bir kez daha hatırlıyorduk. Gençlerimiz de atalarının ne zorluklara katlandığını ne çile çektiğini hatırlıyorlardı.

Bizler yıllardır o törenleri izleyerek yetiştik. Birden o törenlere son verilmesi bizleri ziyadesi ile üzmüştür.Bugün yine bayram alanımızda kurtuluş törenleri yapılacak diye  koştuk geldik .Bayram yerinde hazırlıkları görmeyince acaba başka yerde mi yapılıyor diye aradık.Bizler her yıl hava nasıl olursa olsun kurtuluş bayram törenlerini aksatmadan izliyoruz.Ne oldu da bu törenler diğer bayramlar gibi kısıtlandı.

Bunun üzüntüsü ve öfkesi ile buraya protokolün bildik görüntülerle çelenk koyarak bayramı kutladığı Atatürk anıtı yanına geldik.

   Edirne’nin kurtuluş bayramı böyle sıradan törenlerle kutlanamaz. Biz en çok işgal görmüş bunun eziyetini çekmiş bir halkın torunlarıyız. Bizim için kurtuluş bayramının çok farklı bir anlamı vardır. Bizi o milli heyecandan kimse mahrum edemez.

Törenleri kısıtladılar da ne oldu? yasaklandıkça milletimiz bu bayramlara daha çok sahip çıkıyor. Onlar bayramları yasaklamaya devam etsinler, halkımız o günleri unutmayacaktır. Unutanlar, unutturmaya çalışanlar  olsa da Edirneliler kurtuluş gününe milli bayram günlerini sahiplenecektir. Bu bayramı sıradan bir törene dönüştürmek isteyenler Edirnelileri tanımıyorlar.

Her milli bayram kutlama günlerinin bu ilde daha coşkulu kutlandığını bilmiyorlar. Demokrasinin kaynağı olan bir yörede,  Atatürk gibi bir önderi yetiştiren  demokrasiyi eksiksiz içine sindiren tüm boyutu ile benimseyen bir il Edirne. Hangi koşullarda olursa olsun, bunu savunan bir ilde böyle yapay önlemler etkili olmaz.

Geçici olarak olsa da zamanı geldiğinde bayramın coşkusu artarak yaşanır. Anıt önünde yapılan sade kutlama töreninin yapıldığı Atatürk anıtı önünde biriken halkın öfke dolu bakışları arasında bana aktardıkları ana hatları ile bunlar.

Bu arada uygulamaya çanak tutanlar,.iyi oldu diyenler de vardı.

Onlara diyecek bir söz bulamıyorum. Sadece şurasını belirteyim.  Geçmişini unutanları geleceği de olamayacağı bir gerçek.

O gün baktım daha önceki yıllarda bütün ev ve işyerlerinde asılı Türk bayraklarını göremedim. Bir ilin kurtuluş gününde bayrak asmaya dahi gerek görmeyen, anlayış neyin yansımasıdır. Tüm bu olumsuzluklara karşın Edirne’de kuruluş günleri yine coşku ile kutlanmaya devam edecektir.

                     ÜÇ ZARF HİKAYESİ

Bu hikayeyi Eski belediye başkanımız eczacı  İbrahim Ağabeyimden dinlemiştim. Hikaye mealen şöyle..Ülkenin birinde bir kral  varmış.Ne yaparsa yapsın halkın kendisine karşı  tepkisi dinmiyormuş.

Sonunda bir bilge kişiye danışmaya karar vermiş. O bilge kişi kendisine; bu derdine çare olması için, üç zarf vermiş. Gittiğin zaman bu zarfların birincisini açacaksın orada yazılanların  gereğini yapacaksın. “Daha sonra sırasıyla diğer zarfları açacaksın” diye öğüt vermiş.

Kral ilk zarfı açtığında bakmış ki “çevrendekileri kötüle” diye yazıyormuş. Kral da bunu yapmış. Çevresindekileri kötülemiş. Bir süre beklemiş değişen hiç bir şey yok yine halkın tepkisi devam ediyor.

Bu kez bilge kişinin dediği gibi ikinci zarfı da açmış. Onda da “yakınındakileri kötüle” yazıyormuş bu kez yanındakileri kötülemeye çekiştirmeye birbirine düşürmeye başlamış.

Onun için de bir süre beklemiş. Yine de halkın tepkisinde bir değişim olmadığını görünce bu kez son zarfı açmış.

O zarfın içinde ne yazıyor dersiniz. Krala  şöyle bir öneri varmış “ sen de  üç zarf hazırla” sözleri ile karşılaşmış Bu sözleri nereye yorumlarsınız  nereye yakışır.Onun yorumu sizlere bırakıyorum.

 48 total views,  2 views today

Next Post

Aile eğitim programları devam ediyor

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ailelerin yaşam kalitelerini arttırmak ve toplumda sağlıklı ailelerin çoğalmasına katkıda bulunmak amacıyla geliştirilen Aile Eğitim Programı kapsamında, Edirne  Jandarma İl Komutanlığı’nda 30 er ve erbaş eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını almaya hak kazandı. Evlilik ve Aile Hayatı,  Aile Yaşam Becerileri,  Aile Bütçesi ve Kaynak Yönetimi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp