GÖSTERMELİK TÖRENLE OLMUYOR.!

admin

fikri_yalin_kose3Mart ile 6 Nisan tarihleri arasında ülke genelinde “kütüphane Haftası” olarak kutlanıyor. Bu yıl 81 ilde okuma seferberliği başlatılmış. Bunda amaç insanlarımızın, özellikle gençlerin kitap okuma alışkanlığını sağlamak. Bu düşünce olarak çok yararlı bir yöntem. Herkesin bunu bilmesinde yarar var. Okumadan satırlarla yüz yüze gelmeden bilgiler kalıcı olmuyor. Beynimize giden bilgilerin büyük bölümü kitap okumakla sağlanıyor. Edirne halk Kütüphanesi yetkilileri halkın özellikle gençlerin kitap okuma alışkanlığı kazanması için büyük gayreti var. Kütüphaneden en çok yararlananlardan biri olarak kurum elemanlarının bu gayretine tanık oluyorum. Özellikle gençlerimizin okumasını sağlamak için her türlü gayreti gösteriyor okumaları için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Günümüzde kütüphanelerimizde okuma imkânları ve mekanları çağdaş ve modern durumda.

Kütüphane okuma yerleri çok uygun devletin politikası sınırları içinde istediğin kitabı alma imkanın var. Yayınevlerinin kitap listelerine bakarak kitap talebinde bulunabiliyorsun. İstediğin zaman kitabı evine alarak okuyabiliyorsun. Kütüphanelerde ayrıca internet olanaklarından da yararlanabiliyorsun. Kütüphane yetkilileri gençlerin bu imkânı oyun olarak yararlanmasına izin vermiyor. Yakınımda olduğu için biliyorum. Edirne İl Halk kütüphanesinden yararlananların oranı yeterli değil.

Kahvelerde ve benzeri mekanlarda boş vakitlerini tüketen gençler ve emeklilerimiz zamanlarının bir bölümünü kitap okumaya ayırsalar bu hijyenik ortamda kendi sağlıkları açısından da yararlı olur.

Ben gençlik yıllarımdan hatırlıyorum. Halk Eğitim Merkezinin yanında yeri uygun olmayan, oturup kitap okuma imkanı dahi bulunmayan Eski Kütüphanede istediğin kitabı da bulmak işkenceydi.

Loş bir ortamda sağlıksız koşullarda kitap okunuyordu. Bugün imkânlar çok daha uygun, oturup rahatlıkla kitap okuyabiliyorsun istediğin kaynaklar için kütüphane personeli yardımcı oluyor. Tüm bu olumlu imkânlardan yeterince yararlanamıyoruz. Kütüphanelerimiz istenilen dolulukta değil.

Millet olarak bir türlü okuma alışkanlığı kazanamadık.”Okuyup elime ne geçecek,” mantığının geçerli olduğu bir ülkede bundan başkası beklenmemeli. Gelişmiş ülkelerde her türlü teknik imkâna karşın insanların en önemli bilgi kaynağı kitaplar oluyor. Japonya’da yolculuk yapan insanların bu kısa sürede dahi ellerinden kitap eksik olmadığı söyleniyor.

Ulaşım araçlarında ellerine cep telefonları eksik olmayan mesaj yarışına giren gençlerimizin biraz olsun kitap okumaya yönelmeleri bilgi dağarcıklarını doldurmaları daha yararlı olmaz mı? Bırakalım sıradan halkın okumaya merakını, parlamenterinden öğretmenine, öğrencisine her konumda olan insanına kadar kitap okuma alışkanlığı olmayan toplumlarda magazin basını dahil, Yunanistan seviyesinde gazete okuyan bir toplumda demokrasinin de rayına oturmasını bekleyemeyiz.

Nitekim büyük şehirlerimizde dahi feodal yapını devam etmesi, çoğunlukla ailelerin evlerinde kitaba yer verilmemesi aslında üzerinde durulması gereken önemli bir sorun.

Okuma alışkanlığı bulunmayan kendi kafası ile düşünme yerine başkalarını telkinleri ile yönlendirilen bir toplum olmaktan kurtulamıyoruz. Kütüphane haftası nedeniyle Atatürk Anıtı önünde yapılan, gençlerin kitap okumasına yönelik törende aklıma bunlar geldi.

Orada baktım gençlerimiz ellerinde kitaplarla okumayı teşvik etmeye çalışıyorlar. Burada bulunan gençlere merak ederek “son olarak hangi kitabın olduğunu” sordum tamamına yakınında okuma sevgisinin olmadığını gördüm ve üzüldüm.

Böyle göstermelik törenlerle okuma alışkanlığı kazandırılamıyor. Önce bunu devlet politikası haline gelmesi gerekir. Israrla okuma alışkanlığı teşvik edilmeli. Diğer yandan okullarda öğrencilere okuma sevgisini aşılamak isteyen hocalarımızın kendileri okuma alışkanlığı kazanmalı.

Aileler çocuklarını başarılı olmaları halinde hediye olarak cep telefonu alacağı yerde kitap alarak okumasına katkı yapmalı. Kurumları ödül törenlerinde kitaba da yer verilmeli. Bu konuda gayretli olanlar ödüllendirilip okuma teşvik edilmeli. Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Okuma alışkanlığı okumaya özendirme öyle bir hafta ile sınırlandırılan etkinliklerle sınırlı olmamalı daha geniş zamana yayılmalı. Yoksa daha uzun yıllar kütüphanelerdeki kitaplarımız kapakları açılmadan raflarında bekler bizler de böyle göstermelik törenlerle yetinmek zorunda kalırız.

Bu arada “Çiçeği Burnunda” Belediye Başkanımız Recep Gürkan’ın bu etkinliğe katılarak destek vermesi çok anlamlı ne de olsa üzerinde eski milli eğitimin ve çağdaş görüntüsünün izleri var.

Burada söylediği “Kitap Okumak evde kumbaraya para atmak gibidir” sözleri de dikkate değer. Dilerim, Edirne Belediyemiz kültürel ve bu tür kitap okuma hizmetlerinde öncülük eder. Belli

aralıklarla Edirne’de yazarlar, şairler, için imza günleri düzenleyip, halkı okumaya teşvik eden etkinlikler düzenlenir.

 245 total views,  2 views today

Next Post

Ormankıran mazbatasını alıp göreve başladı

30 Mart pazar günü yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde, CHP’den Süloğlu belediye Başkanlığını kazanan Mehmet Ormankıran  mazbatasını alarak resmen göreve başladı. Görev alma törenine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, CHP İl başkanı ve yöneticileri parti üyeleri ile vatandaşlar katıldı. teslim töreninde konuşan Süloğlu Belediye Başkanı Ormankıran […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp