Gözden Kaçan Gerçekler

admin

Bütün sendikalarımızın şikayet ettikleri sorunların başında kayıt dışı ekonomi, taşeron işçilik  ve kuralsız ve güvencesiz fazla mesai vermeden  yapılan  çalışma koşulları geliyor. Bu tür çalışmalar çalışanlara zarar verdiği gibi devlete de zarar vermektedir. Böyle çalışmalarda devletin vergi tahsili mümkün olmuyor.

  Çalışma koşullarındaki yozlaşmayı  protesto etmek amacı ile “Sendikal Güç Birliği Platformu” adı altında Türk İş üyesi 9 sendikanın desteği ile Lüleburgaz’da yapılan.”Kuralsız Güvencesiz Çalışmaya Hayır, Taşeron İşçiliğine Son” adındaki mitingine Trakya’nın dört bir yöresinden 15 bini aşkın katılım sağlandı. Mitinge katılanlar hükümetin taşeronlaşma politikasını işverenlerin yasal sınırlar dışında işçi çalıştırmasını protesto etti.

Ne yazık ki, bu coşkulu miting ulusal dediğimiz medya kuruluşlarında yer bulmadı, adeta Burada işçilerin tepkileri yok sayıldı. Bunlar günümüzde olağan karşılanan görüntüler. Bundan daha da acısı Türk İş Genel Başkanı olan Tes- İş Sendikası Başkanı  zatın bu sendika üyelerinin mitinge katılmasını uygun görmemesi oldu. Taşeronlaşmadan en çok etkilenen o nedenle sendika üye sayısı her geçen yıl azalan Türk İş Üyesi en büyük sendikanın böyle bir etkinliğe katılmamasını anlamak mümkün değil.

İktidar partisi ve işverenler karşısında böyle haklı davalarda dahi,  tavır alma cesareti gösteremeyen bir sendika başkanının Türkiye’nin en köklü ve güçlü sendika konfederasyonunun başında olmasını bu konfederasyon üyesi sendika üyeleri dahi tepki ile karşılıyor.

Bu kadar pısırık işçi haklarını yok sayıp sadece kendi haklarından başka düşüncesi olmayan sarını da sarısı olan sendika başkanı ile Türk işçi hareketinin bir yere varamayacağı görüşünde olan işçiler. “Bu sendikalar için aidat veriyoruz yazıklar olsun. Bunlar iktidar partisi  ve işverenlerin karşısında tırsıp seslerini çıkaramayan zavallı kimselerdir. Bunlardan işçi haklarının kazanacağı haklar  beklemek ham hayalden öteye gidemez. Yazıklar olsun! Bu gelişmeler karşısında utanç duymaları gerekir”  diye tepki gösterdiler. Bunlar işçilerin tepkileri.

 Bir de sorunun işçilerden yana görüntüsü var. Diyelim ki, sendika bu tür toplantılara izin vermedi. Peki, işçilerin, şubelerin bu konuya tepkileri olamaz mı?

Tes-İş Sendikası Edirne Şube Başkanı yanında kaç işçi ve sendika yöneticisi “ Ben bu eylemi her şeye rağmen destekliyorum” cesaretini gösterip “ben de varım” diyebildi.

Böyle cesareti kendinde bulamayanlara öyle sendika başkanlarına layıktır. Türk İş içinde ekonomik bakımından da en güçlü bir sendika olan bir sendikasının bu pasif tavrını sendika üyelerinin çok iyi değerlendirmeleri gerekir.

     Kendi aidatları ile Ankara’da sefa süren bu sendika ağalarına daha ne kadar tahammül edecekler.

Sendika şube başkanları taşeronlaşmaya karşı göğüs gerip mücadele verirken Sendikanın tepesinde ve Türk İş’in başında olan bu muhteremler acaba ne işlerle meşguller. Bir zamanlar işçi hakkı savunmada yeterli olmasa da tavır alıp işçilerin güvenini kazanan Türk İş neden bu hale geldi. Emek hakkının kazanımına engel olanların geleceği hayırlı olmaz.

Gün gelir devran döner bu kişiler insan arasına çıkamaz duruma gelirler. Geçmiş yıllarda bunların örneklerini yaşadık. Onların durumuna düşmek istemiyorlarsa bu örneklerden ders almaları gerekir emeğin hakkını çiğneyenlere ve buna alet olanların iki yakası bir araya gelmez. 

    Bir gün hiç tahmin etmeyecekleri bir yerden bu haksızlığın cezasını görürler. Bugün yaşadıkları saltanatı bir bakarsınız son bulur. O zaman Hanya’yı Konya’yı anlarlar. Bu sendika mensupları bundan sonra “taşeronlaşma ile mücadele yapıyoruz” sözleri inandırıcı olamaz. Mücadele vermesi gereken alanlarda  Çaba harcamayan kurum ve kuruluşlar zamanla  taban desteğini  kaybederler. Bu sendikaların üye sayısının her geçen gün erimesinin faturasını başka yerlerde aramasınlar.

     Suçun büyüğü kendilerindedir. Son aylarda yaşanan toplumsal gelişmeler ve sendikaların bunun karşısındaki  duyarsızlıkları. Sendikaların işçiden mi işverenden yana olduğunun çarpıcı göstergesidir

 101 total views,  2 views today

Next Post

“Söz Mahalle’de, Karaağaç’ta”

Karaağaç’tan Başka Gidecek Yerimiz Yok! Saadet Partisi Mahalli İdareler Başkanlığı, Mart ayı “Söz Mahallede” programını sadece Edirne’nin değil, Türkiye’nin su ötesi tek kara parçası olan Karaağaç Mahallesinde gerçekleştirdi.   Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, İl Başkanı Ali Demirkıran, Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya, Mahalli İdareler Başkanı Av. Sinan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp