Gözle görülen tuz maketi caydırıcı olacak

admin

Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN’in önerisi ve İl Hıfzıssıhha Kurulunun kararı ile yürürlüğe giren tuz tüketimi ile ilgili yeni bir çalışma başlatarak, lokantalarda masalara tuz tüketim maketi konulacak. Yeni uygulamada iki tüp içinde bulunan tuzların birisi insan vücudunun tüketmesi gerektiği kadar olanı temsil ederken, diğeri Türkiye’de tüketilen tuz oranını temsil edecek.

Gözle görülen tuz maketi caydırıcı olacak (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN, hazırlanan maketi tüm lokantalarda her masaya bir tane koyacaklarını belirtti. Vali ŞAHİN, Tuz tüketiminin azaltılmasıyla ilgili bir kişinin günde tükettiği tuz Türkiye’de dolu olan kısımda görüldüğü gibi 15 – 18 gram. Ama asıl tüketilmesi gereken ise az olan kısımdakidir. O vesileyle bu maketi tüm lokantalarda her masaya bir tane koyacağız. Şu an biz de tahmini il çapında 400 lokanta var bu 400 lokantanın her birinin masasına koyacağız. Tuz tüketiminin azaltılmasını gösteren makettir. İnsanlar gözüyle görüyor ve ‘Ben bu kadar tuz tüketiyorum’ diye. Tabi ki sadece yemeğe atılan tuz değil. Suyun içinde ve diğer gıdalarda da tuz vardır. Yemeklerimizde tuzu son derece azaltmalıyız. Onun için tüm lokantaların masasına konulacak. Ben özel olarak yaptırdım ve Türkiye’de hiç bir yerde yok. Esnaf Odası’na verdim ve Esnaf Odası dağıtımını yapacak. 15-20 gün önce planlayıp yaptırdık şeklinde konuştu.

Gözle görülen tuz maketi caydırıcı olacak (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN, maketin önce il merkezindeki lokantalar koyulacağını belirterek, ardından da ilçelerdeki lokantalara dağıtılacağını kaydetti.

 229 total views,  2 views today

Next Post

Değirmendereli” Karaağaç’tan 12 Km by pas kanalı açılmalı”

Nehirlerdeki su taşkınları ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli. Bu konuda yapılması gereken kısa ve uzun vadeli önerilerini sıraladı.               İl Merkezinde düzenlenen toplantıya CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli ,CHP İl Başkanı Oktay Bozkurt ile Merkez İlçe Başkan Yardımcısı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp