Gözünüz aydı Edirneliler

admin

fikri_yalin_koseBaşbakan Prof. Dr. Ahmet  Davutoğlu’nu Edirne’de ağırladık, bölge halkına has gereken misafirperverliği gösterdik. Başbakanımız hiçbir olay olmadan Edirne’den ayrıldı. Alınan olağanüstü güvenlik önlemleri Edirne’ye güvensizliğin göstergesi olsa da halkımız hiçbir tahrike kapılmadan AK Partinin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısını uzaktan da olsa izledi. Edirne’de yapılan toplantıların büyük bölümü basına kapalı olarak gerçekleşti.

Başbakan, bakan yardımcılarının odalar ve STK’larla yaptığı toplantılardan iyi izlenim aldığını söyledi. Biz bundan sevinç duyarız. Benim değinmek istediğim, Halkımızın birbirinden güzel ve bölgemiz için yararlı olabilecek vaatlerini bir kenara not etmeleri.

            Ne diyor Başbakan Davutoğlu, Edirne’de tarihi köprüler pırıl pırıl aydınlatılacak. Ne kadar güzel. Bu arada sormak gerekmez mi bu aydınlatma konusu bugüne kadar defalarca gündeme geldi, neden seçim arifesine kadar ertelendi?

Bir diğer konu  ise  Başbakan, Ergene Nehrinin 2017 yılına kadar temizleneceğini ve nehrin eski konumuna geleceğini belirtti. Aradan çeyrek asır zaman geçmiş, bu arada siyasiler bölge halkına ne umutlar verdi. Bazıları kirli suların Marmara Denizine akıtılacağını böylece Ergene suyunun içilecek hale geleceğini, tarım için tehlike oluşturmayacağı müjdesini verdi. Bazıları ise nehrin birkaç yıl içinde kirlilikten arındırılacağı sözünü verdi.

Tüm bunlar bugüne kadar gerçekleşmedi. Ergene nehri simsiyah görüntüsü ile, ve mikrop taşıyarak Saroz körfezine akmaya devam ediyor. Bu nehir etrafında ekmek parasını çıkarmak isteyen insanlarımız” Acaba nehir ne zaman temizlenecek” beklentisi içindeler. Başbakanımız Edirne’den Ergene Nehrinin temizliği için bir müjde daha verdi ve iki yıl sonunda Ergene nehrinin eski konumuna geleceğini toplantıya katılanlara duyurdu.

Başbakanımızın bir başka müjdesi ise Edirne’de hava alanı yapılacağı konusuydu. Günümüzde bu trafik yoğunluğunda hava alanı zorunluluk haline geldi. Ankara ve İstanbul’a gidecek veya oralardan Edirne’ye gelecek olanlar yollardaki yoğun trafiği aşmak zorunda kalıyorlar. Edirneliler daha önceki yıllarda hava alanı yapılacak müjdesini aldılar şimdi o hava alanında hayvanlar otluyor. Hava alanı yapılacak diye trilyonlarca lira toprak altında kaldı. Dilerim bu vaat aynı akıbete uğramaz.

Bunları yazıyorum. Çünkü “ Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer” diye bir özdeyiş vardın onu unutmamak gerekir. Bence Başbakanımızın Edirne’ye verdiği ve halkımızın en çok yararlanabileceği müjdesi” Edirne kültür ve turizm bölgesi olacak” sözleriydi. Bu nedenle Edirne’ye yardım yapılacağını söylemesi bizler için diğer müjdelerden kat kat değerli bir ekonomik destek müjdesiydi. Gerçekten bu destek Edirne’ye sağlanması halinde Edirne’de herkesin yüzü gülecek.

            Kentimiz o zaman gerçekten bir Avrupa kenti olacak. Bu konuda uzun süredir gündemde olmasına rağmen gecikmeli de olsa devletimizin en yetkilisi tarafından gündeme gelmesi sevindirici. Başbakanımızın verdiği bir diğer müjde ise,Edirne’de bilim ve sanat merkezinin açılması. Bilim ve sanat olmadan ülkelerin kalkınması mümkün değil. Edirne’de böyle bir merkezin açılması, Edirne’nin böyle önemli merkezin açılması için  uygun görülmesi  sevinmemiz gereken bir başka husus.

Karaağaç’tan çevre yoluna bağlayan köprünün önümüzdeki yıl nisan ayında açılmasının da Edirneliler açısından sevindirici bir durum olduğunu belirtmek isterim. Yine Edirne’ye hızlı trenin gelmesi bu tren hattının batı Trakya’ya kadar uzanması da özlem duyduğumuz hizmetlerden birisi. Bu arada 400 yataklı Hastanenin açılışı sonrası şehir merkezindeki hastanelerin durumunun ne olacağı ise merak konusu.

            Başbakanımızdan duymak isteyip duyamadığımız hususları da ifade etmek isterim. Mesela Edirne ülkemizde en çok hudut kapısı olan bir il.   Buna rağmen diğer sınır illerinde olduğu gibi  Edirneliler  sınır  illeri imkanlarından yararlanamıyorlar. Sınır ticareti imkanlarından  yoksun kalan Edirne ayrıca hudut kapılarından zarar görüyor. Kapılarda yapılan ticaret Edirne hanesine yazılıyor. Bu nedenle yükselen Gayri Safi Milli Hasıla Edirne ile birlikte Trakya İlleri ile aynı potaya konulması, Tekirdağ’da yaygın olan sanayi kuruluşları ile birlikte  hesaplanması Aynı gelişmişlik düzeyinde olmayan Edirne’yi  de bu iller gibi gösteriyor.

Edirne böylece hakkı olan ekonomik imkânlardan yararlanamıyor. Bunun sonucu Kayseri ve Gaziantep gibi ekonomisi çok daha ileri düzeyde olan iller arasında gösteriliyor. Bu Edirne’nin gerçek ekonomik yapısı ile bağdaşmıyor. Yine Başbakanımızdan müjde olarak beklediğimiz bir başka husus sınır ticareti oldu. Doğu ve güneydoğu illerine kalkınmada öncelik tanınmasına hatta o illere komşu olan illere de bu fırsatın sağlanmasına rağmen Edirne dahil Trakya illeri bu imkandan yoksun.

 187 total views,  2 views today

Next Post

Teslim olacağını Facebook'tan duyurdu...

Bu sokakta Hayat var eğlence mekanında işlenen cinayete adı karışan Eski Kırkpınar Ağası Mustafa Altunhan’ın oğlu İş adamı Volkan Altuhan İstanbul’daki evinde güvenlik güçlerine teslim oldu. Teslim olmadan önce   kendi facebook hesabından BUGÜN verdiği mesajda; “HERKES GÜNAHSIZ OLDUĞUMU GÖRECEK .. ADALETE GÜVENIYORUM ..BENI SEVENLERIN YÜZÜNÜ KIZARTACAK HIÇBIR SUÇA KARIŞMADIM […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp