GÜBRE ZAMLARI DESTEKLERİ ÖDENMEDEN BİTİRDİ

admin

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu gübreye yapılan zamla çiftçinin bir dekar için aldığı mazot, gübre, sertifikalı tohumluk ve prim desteklerinin tamamını yuttuğunu belirtti.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu TBMM’de yaptığı konuşmada gübre fiyatlarındaki fahiş artışa değinerek, “bu zamanlardan kimler kazanmaktadır?” diye sordu

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Gübre fiyatları AKP’den önce uzaya gitti. Üre gübresi altı ay önce 1.800 liradan satılıyordu, şimdi 3.000-3.100 lira arasında. Tarım Kredi Kooperatifleri üre gübresini çiftçiye tonu 3.050 liraya peşin fiyatla satmakta.

Bu fiyatlarla çiftçinin bitki ihtiyacı kadar gübre kullanması mümkün değil. Bitki ihtiyacı kadar gübre kullanılmadığı zaman hem rekoltede hem kalitede büyük kayıplar meydana gelecektir. Gübrelere gelen faiz zamları, çiftçinin bir dekar için aldığı mazot, gübre, sertifikalı tohumluk ve prim desteklerinin tamamını yuttu gitti.

Çiftçinin hiçbir sorununa çözüm getiremeyen Tarım ve Orman Bakanlığının gübrede yaşanan fahiş artışı izlemeyi bırakıp bir çözüm getirmesi gerekir. Bu gübre fiyatları çiftçi için altından kalkılamaz bir hâl almıştır. Tarım Bakanına soruyorum: Üre gübresinin ülkemize geliş maliyeti nedir? Arada kimler kazanmaktadır?”

 2,211 total views,  74 views today

Next Post

SEVGİLİLER GÜNÜNDE EN ÖZEL HEDİYELER DÜNYA ŞEKERLEME’DE

14 Şubat Sevgililer Gününde en özel Hediyeler, Adliye Yolu Üzeri Fen Elektrik Kaşsısındaki Edirne Dünya Şekerlemede.. Dünya Şekerleme Sahibi Kayhan Özdeveciler gazetemize yaptığı açıklamada; “Dünya Şekerleme olarak tüm bütçeye, tüm sevgililere özel, paketlerimiz ve hediyeliklerimiz sürprizlerimizle mağazamızda onları bekliyor. Şekerleme ve Çikolata olarak ayıcıklarla, sürpriz hediyeler ve özel kokularla 14 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp