Güldeste Çocuk Evi hizmette aile ortamını arıtmıyor

admin

Edirne  merkezde faaliyetini  sürdüren,Güldeste Çocuk Evi Müdürü Hasan Kırık yaptığı açıklamada; “Güldete Çocuk Evi 14.09.2012 yılında açıldı. Güldeste Çocuk Evi’nin kapasitesi 60 öğrencidir. Çocuk evimizde 25-66 ay aralığındaki çocukları kabul ediyoruz. Biz bu çocukları kendi yaş gruplarına göre gruplandırıp, 3 grup şeklinde başta öğretmenleri ve bakıcı anneleri olmak kaydıyla hizmet veriyoruz. Mesaimiz sabah 08:30’da başlıyor. 17:30’da bitiyor. Ancak çalışan anne ve baba için 07:45’te nöbet sistemi usulü bir personelimizi burada görevlendiriyoruz. Akşam çocuklarda teslim alınana kadar görevli personelimiz bekliyor. Çocuklarımızı biz ailelerimize teslim ediyoruz. Veya ailelerin bize belirtecekleri servis veya kişiye teslim edebiliyoruz.

Kuruluşumuzda eğitim konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi eğitim programını uyguluyoruz. Dolayısıyla bunun yanında sosyal faaliyetlerimiz var. Şehir içi gezileri, kahvaltı programları, piknikler, kuruluş ziyaretleri, önemli gün ve hafta etkinlikleri, tiyatro, spor, müzik gibi etkinlikleri kuruluşumuzdaki çocuklarla gerçekleştiriyoruz. Zaman zaman bu etkinliklerin sosyal faaliyet adı altında etkinliklerle de yapıyoruz. Gruplarımız genel ortalama olarak 15’erli en fazla azami olsa 20’yi geçmez. Gruplarımızın başında öğretmenleri ve bakıcı anneleri duruyor. Diğer hizmetlerimiz için de personelimiz görevlendirilmiş durumda. Biz üç grup şekli ile çalışıyoruz. Yani 3-4 yaş, 4-5 ve 6 kreş anasınıfı şekli ile devam ediyoruz. Çocuklarımızı yaş gruplarına göre üçe bölüyoruz. üç tane dersimiz var. Sabah 09:00’da kahvaltı programımız var. Öğlende 12:00’da yemek programımız var. Öğlenden sonra saat 15:00’te ikindi kahvaltımız var. Çocuklarımıza uyku saatinde uyku alacak olan küçük yaş grubu öğrencilerimizi öğlen yemeğinden sonra uyku istirahatına alıyoruz. Gruplarında öğretmenleri ve bakıcı anneleri ile beraber uyku saatine çekiliyorlar.

KÜÇÜK YAŞTA EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİDİR    

Eğitim konusunda bir şeyler söylemek gerekirse şöyle bire değerlendirme yapabilirim. 2012 yılından bugüne yani 4-5 yıl süre içinde yaklaşık 160 çocuğa okul öncesi eğitim vermişiz. Eğitim bizim anlayışımıza göre doğumla başlar, hayat boyu devam eder. Bu uzun sürecin belki de en önemli evresini insanın beyninin ve sinir sisteminin en hızlı geliştiği ilk 5 yaş dönemi oluşturur. En yoğun öğrenme bu dönemde görülür. Yapılan araştırmalar neticesinde 3-6 yaş döneminde kazanılan tecrübelerin bireyin sağlıklı bir kişilik etkisi oluşmasında yeteneklerini en verimli bir şekilde  geliştirmesinde değer yargılarının şekillenmesinde ve toplumda sorumluluk sahibi olabilmesinde etkili olduğunu göstermiştir bu eğitim çağı.

Bu nedenle okul öncesi eğitimde çocuğun zihinsel, duygusal, sosyal ve ahlaki gelişimi için onu destekleyici ve uyarıcı bir çevre okul ve buna benzer müesseseler son derece önemlidir. Her çocuk ilk doğduğu andan itibaren psikomotor, dil, duygusal, sosyal, bilinçsel ve ahlaki açıdan belirli gelişim aşamalarından geçer. Eğitim uygulaması yapılırken çalışılan grubun gelişim özelliklerini bilmek gerekir. Her dönem için hazırlanan eğitim programları çocuğun gelişimine uygun olmalıdır. Çocuğun gelişim aşamaları bilindiğinde o dönem çocuğun neler yapıp yapmayacağı konusunda bilgi sahibi olunur. Gelişim özelliklerine ve okul öncesi eğitim programı hazırlanır. Gelişim özelliklerini başlıklar halinde sıralayacak olursak;

– Psikomotor Gelişimi, Dil Gelişimi

– Duygusal Gelişim Sosyal Gelişim, Bilinçsel Gelişim,Dini ve Ahlaki Gelişim

Ayrıca kuruluşumuzda çocuklarımızın eğitim görmesinde dikkat ettiğimiz hususlar var. Çocuklarımız Eğitime aldığımız zaman nasıl eğitim vereceğiz neler yapacağız bunlara dikkat ettiğimiz hususlar var. Şöyle sıralayabilirim. Eğitim çocuğun yaş ve gelişim düzeyine uygun olmalıdır. Vereceğimiz eğitim 3 yaş grubumudur 4 yaş grubumudur 6 yaş grubumudur bu çocuğa uygun olmalıdır. Öğretmenimiz dersin başında çocuğa ne öğreteceğini ve bunu nasıl öğreteceğini beldirler. Görsel ve İşitsel eğitim malzemelerinden yararlanıyoruz. Çocuğun motivasyonu bu eğitimde önemlidir.  Çocuğu hazırlıyoruz. Motivasyonunu hazırlıyoruz.

Yapılan etkinlikler çocuğu motive etmelidir. Yaptığımız herhangi bir etkinliği çocuk algılayabilmeli. İstenilen davranışı kazanmak için eğitim esasında çeşitli ödüller kullanıyoruz. Eğitim malzemelerini önceden temin ediyoruz. Uygulanan programın etkili olabilmesi için aile katılımına önem veriyoruz. Aileler ile irtibat halindeyiz. Ailelerden bu programlara katılamayanlara bilgilendirme yapıyoruz. Uygulanan eğitim çocukların sevgi, saygı ve işbirliği sorumluluk, yardımlaşma ve paylaşma duygularını geliştirici nitelikte olmasına özen gösteriyoruz. Değerler eğitimine de önem veriyoruz. Örf, adet ve geleneklere önem veriyoruz. Bu eğitimi de burada uyguluyoruz. Ferdi farklılıkları göz önünde bulundurarak çocuklara eşit davranıyoruz. Bazı çocukların ferdi farklılıkları var. Fakat tüm çocuklara eşit davranıyoruz. Çocukların sorunlarını ciddiye alıyoruz. Çocuklar bize soru sorduğu zaman onların gelişim düzeylerine uygun cevaplar veriyoruz. Neyi öğrenmek istediğini tespit ediyoruz. Nelerle ilgilendiğini de göz önünde bulunduruyoruz.

Bunların haricinde bu kuruluşumuzda tiyatro etkinliklerimiz oluyor. Özel gün ve haftalar, doğum günleri programları düzenliyoruz. İstekli aileler kendi grubunda çok fazla dışarıdan kişi getirmeden çocukları rahatsız etmeden bu etkinlikleri yapabiliyoruz.

Şuan da da kayıtlarımız devam ediyor. Fiyatlarımız çok makul. Sınıflarımız ve dersliklerimiz çok ferah bir ortam. Velilerimiz her zaman gelip görebilir. Herhangi bir kısıtlamamız yok. Velilerle beraber çalışıyoruz. İletişim halindeyiz. Çocuklarımız bizim çocuklarımız. Kendi çocuklarımızdan daha çok önem ve değer veriyoruz. Okul öncesi eğitime hazırlıyoruz biz buradaki öğrencilerimizi. Bizden çıkanlar ilkokula başlıyor zaten. Ana sınıfımızdaki çocuklarımız bizi bitirdiği zaman seneye ilkokul birinci sınıfa başlıyor. Milli Eğitim programını uyguluyoruz burada. Eğitim konusunda Milli Eğitim’in yayınlanmış programlarını uyguluyoruz. Öğretmenlerimiz de çocuk gelişim mezunu. Aynı zamanda okul öncesi öğretmeni bunları çalıştırıyoruz. Burada uzman kişilerle görevimizi yürütüyoruz. Ben şahsen Aile Bakanlığı’nda 28 yıl çalıştım. Bu konuda uzman olduğumu düşünüyorum. Dolayısıyla 2 yaşını doldurmuş çocukları kayda alıyoruz.

Adresimiz Şükrü Paşa Mahallesi Hasan Maksutoğlu Caddesi No: 23 Telefon: 0284 214 48 40 – 0505 747 74 63 Bu iletişim bilgilerimizden de bize ulaşabilirler. Bağlı bulunduğumuz birim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Genel işleyiş konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerimiz denetlemelerini yapıyor. Eğitim konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişlerimiz bizi denetliyor.Yani denetime tabi özel kamuya hizmet sunan bir kuruluşuz.”

 200 total views,  2 views today

Next Post

Köyün resmi yolu asfaltlanmayı bekliyor

                  Edirne’nin bir çok köy yolları asfaltlanmaya başladı. Vatandaşlar yapılan asfaltlama çalışmalarından memnun. Uzun zamandır toprak yolda araçları ile ulaşımda sıkıntı yaşayan vatandaşlar köy yollarının asfaltlanmasıyla büyük sevinç yaşıyor. Bölgenin tek asfaltsız 4 km lik yolu İPSALA İLE KEŞAN SINIRINDA BULUNAN İKİ […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp