Gümrük Ve Ticaret Müsteşarı Altunyıldız Sınır Kapılarını İnceledi

admin

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız ve beraberindeki heyet sınır kapılarını incelemek üzere Edirne’ye geldi. Beraberinde Gümrükler Genel Müdürü Remzi Akın, Gümrük Muhafaza Genel Müdürü Yusuf Güneş ve Gümrük Ticaret İşletme Yönetim Kurulu Başkanı Akif Parmaksız’dan oluşan bir heyetle Edirne gelen Altunyaldız ilk olarak Edirne Valisi Hasan Duruer’i ziyaret etti.

Altunyaldız, Edirne Valisi Hasan Duruer’i ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, başta Kapıkule olmak üzere Pazarkule ve Hamzabeyli gümrük kapılarının tüm sistemlerini yerinde görmek, incelemek ve varsa tıkanan süreçleri gözden geçirmek için Edirne’ye geldiklerini belirtti. Altunyaldız, “Bu vizyon çerçevesinde bir ekip kurduk. En kolay ve en güvenli ticaretin gerçekleştirilmesi kapsamında dünyanın en iyi uygulamaları nerede var, kaç noktada araçlar ve yolcular duruyor, hangi işlemler yapılıyor ve rekabetçi uygulamalar neler, ülkemizin ihracatını artırabilmek ve ticaret erbabını rekabetçi kılabilmek için ilave yapabileceğimiz çalışmaların neler olduğunu tespit etmeye çalışıyoruz. Yeni kapılarda uygulayacağımız süreçleri, hali hazırda çalışan kapılarda uygulayabilme adına süreçleri nasıl dönüştürebileceğimizi göreceğiz. Türkiye’deki sınır kapılarında uygulanan sistemde, 6 noktada araçlar dururken, bunu, yeni kapı konseptinde 3’e düşürdük. Aslında başlangıçtaki ve sondaki muhafaza kontrollerini sadece bir bilgisayar tuşuna basmadan ibaret olduğunu düşünürsek tek noktaya düşüreceğimizi de ifade etmek isterim. Yeni konseptte çalışmalarımız budur. Gümrük kapılarında tek noktada çalışmaları bitirmek ve ticaret erbabını rekabetçi kılabilmek istiyoruz. Süreçleri yeninden değerlendirip etkin olmayan süreçleri sitem dışına iteceğiz. Bu kapımızda 1 Aralık itibariyle Avrupa Birliği ile ortak transit rejimini başlattık” dedi.

Altunyaldız, bunun, özellikle AB ile olan taşımacılıkta elektronik sistemlerle taşıyıcıya ve eşyaya ilişkin bilgilerin önceden akışına dönük bir uygulama olduğunu ifade ederek, “Tır başına maliyet, 136 avrodan, 30 avroya düşüyor ve tır başına 106 Avro tasarruf var. Toplama baktığımız zaman bu sisteme geçtiğimiz için yılda 100 milyon dolarlık bir tasarruf söz konusu. Berlin’den çıkan bir araç, Ankara’ya ya da Türkiye’nin başka bir noktasında gelecekse aracın çıktığı andan itibaren eşya ve taşıyıcıya ilişkin tüm bilgiler, güzergahtaki tüm kapılara akıyor” şeklinde konuştu.

Suriye’de yaşanan olayların ticareti yüzde 70 oranında düşürdüğünü belirten Altunyaldız, Geçen yılla karşılaştırdığımız zaman bu şartlarda normal ticaretten bahsetmek mümkün değil. Vatandaşlarımızın can güvenliği açısından Suriye kapılarındaki işlemleri geçici süre askıya aldık. Türkiye’den yolcu ve eşya trafiğine dönük bu kapılardan çıkışa izin verilmiyor. Suriye tarafından insani amaçlı gelişlere, Türkiye’den eşya alıp gitmek kaydıyla izin veriyoruz. Uluslararası taşımaya da izin vermiyoruz. Geçen yıla göre hem yolcu trafiğinde hem eşya trafiğinde yüzde 70’ler civarında bir düşüş var. Bu da yaşanan olayların doğal sonucudur” dedi.

Müsteşar Altunyaldız Edirne Valiliğini ziyaretin ardından inceleme yapmak üzere Hamzabeyli sınır kapısına gitti. Burada yetkililerden bilgi alan Altunyaldız daha sonra sınır kapısını gezdi ve eksikleri yerinde gördü.

Sınır kapısındaki incelemenin ardından bir açıklama yapan Müsteşar Altunyaldız, “Sınır kapılarımızı yerinde inceliyoruz ve eksikleri yerinde tespit ediyoruz. Şu anda arkadaşlarımız tasarım çalışmalarını yaptılar ve yazılım sistemlerimizde bittiği zaman fiziki şartlarıda düzelteceğiz ve tek durakta işlemlerin bitirilmesi aşyamasına getireceğiz. Böylelikle işlemleri hızlandıracak ve bekleme süresini kısaltacak” dedi.

 354 total views,  2 views today

Next Post

RYS Hotel Açıldı

MURAT TUZCU “ İLKEMİZ ÖNCE EDİRNE SONRA  RYE”   Tuzcular Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tuzcu, RYS tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada amaçlarının Edirne’ye  en iyi hizmeti sunmak olduğunu belirterek “ Biz  halkın RYS için gelmesini istemiyoruz.Edirne’ye gelenler  RYS konukları olsun.  Bizim ilkemiz önce Edirne sonra RYS” dedi 1968 yıllarında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp