Gündem Böyle Mi Olmalıydı

admin

Her yörenin, bölgemizin kendine has sorunları olduğu gibi, tüm halkımızı ilgilendiren ortak sorunlarımız da var.

Sorunlardan birinin ön plana çıkması gündemi oluşturması diğerini ikinci plana itiyor.

Son günlerdeki toplumsal olaylar halkın Taksim’e akın etmesi  Sosyal medyanın bunu gündeme taşıması yurdun dört bir yöresinde habercilik açısından   çok ses getirdi.

Bu olanlardan sonra varlığını arttıran sosyal medya olgusunu ve etkisini hiç kimse göz ardı edemez. Her ne kadar abartılı ve gerçekle bağdaşmayacak haberler yer alsa da bir anda yurdun dört bir tarafına yaygın olması daha bağımsız, baskıdan yoksun bulunması olayların daha objektif olarak yayılmasını sağlıyor.

Günümüzde en gelişmiş ve baskıdan yoksun haber ağının sosyal medya olduğu artık bir gerçek.  Sosyal Medya’nın bu etkinliği son olayda bunu daha net olarak görülmesi, Ulasal medya  dediğimiz  haberleşme kanallarını da hizaya getirdi. Son olayları yok sayarak halkın tepkisine neden olan, ulusal medya dediğimiz haber kanalları   sonunda  gelişen  olayları ekranlarına  getirmek zorunda kaldı.

Bu haberleşme çeşitliliği siyasilerin medyayı kendi istediği gibi kullanmasına, baskı yapmasına da mani olacak gibi görünüyor.

Zira, sosyal medyanın reklam alma gibi ekonomik endişesi de olmuyor. Bu kanallarla daha bağımsız habercilik yapılıyor. Bu gelişmeyi dikkate almayanlar hesaplarını yeniden gözden geçirmek zorunda kalacak. Son gelişmeler bunun için örnek bir dorum yarattı. Ne kadar baskı yıldırma, olayları yok sayma olursa olsun sonunda gerçeklerin ortaya çıkacağı iyice anlaşılmalı.

Bu olayların gölgesinde kalan bir de bölgemize has sorunlarımız da   var. Bilindiği gibi ürün hasat dönemi geldi.  Üreticilerimizin alın teri için beklenen ücret gelecek mi?

   Bir başka kangren haline gelmiş sorun ise öğrencilerin sınav maratonu devam ediyor.Eşit olmayan koşullarda  öğrenim gören öğrenciler ayni zorlukta sorularla sınava girecek.Bunun sonucunda başarısızlık kaçınılmaz olacaktır. Bir beldede güç koşullarda öğrenim gören öğrenci ile tüm imkanlar sağlanarak takviyeli  sınavlara endeksli  eğitim gören öğrencilerin  yanında nasıl başarılı olsunlar.

Böyle çelişkiler yumağına dönen eğitim sistemi ve  çözümlenemeyen toplumsal sorunlar.Halka gerçekle bağdaşmayan haberlerin enjekte edilmesi.toplumda  tepkilerin birikimine zemin hazırladı.Sonunda beklenmeyen,istenmeyen olaylar gündeme geldi çattı. Halkın bu tepkisi çok iyi değerlendirilmeli işin özünün dışında zahiri sebepler aranmamalı.”bunu iç ve dış güçler yarattı arkasında şu örgütler var” diye geçiştiremeyiz.

    Bir olay anında yurdun dört bir yöresinde halkı sokağa taşıyorsa  bunun altında önemli toplumsal sorunlar yatıyor demektir.

    Olanların ülkemiz açısından hoş olmayan bu olayların dünya gündeminde yer alması ise daha da üzüntü verici.

Bu gelişmeler karşısında  siyasilerin sorumsuz demeçleri  olaylara tuz biber ekiyor. Herkes sorumluluk içinde olmalı “ben ne istersem yaparım” mantığı günümüz şartlarında   her alanda geçerli olmuyor insanlarımız kişisel hürriyetlerine müdahaleye ve  demokratik haklarının kısıtlanmasına  tepkiler sert oluyor.

     Bazıları eleştirse de  gençliğimizin böyle demokratik haklarını  sahiplenen  bir görüntüsü de var. Gençlerimizin bu görüntüsü iyi değerlendirilmeli. Onların aklı ermez bunlar anarşik olaylar şeklinde yorumlayıp işin kolaycılığına kaçmamalıyız.

Bilindiği gibi  büyük sorunlar böyle küçük denilen olaylar sonucu patlak vermiştir. Bu güzel ülkemizin idaresinden sorumlu olanlar meydanları dolduran gençliği ve onların taleplerini önemsiz bir avuç “Çapulcu” olarak tanımlamak kimseye yarar getirmez. Bu olanlar iyice süzgeçten geçirilmeli bunlardan ders alması gerekenler derslerini almalıdır.

EDİRNE İÇİN BİR ŞANS

      Bugün için bir mahalli televizyonu olan Edirne RTÜK’ün aldığı karar sonrası önümüzdeki yıl 5 mahalli televizyona kavuşacak. Bu iyi değerlendirildiği halkımız kendi medyasına sahip çıkması halinde çok  bölgemiz açısından  çok yararlı olacaktır.  Edirne Ajans Gazetesi, Radyo Su ve Ajans TV  ile üç kanaldan  hizmet  sunan kurum haline gelecek. Radyo, Gazete,TV ile   halkın sorunlarını kucaklamak,sahiplenmek   bölgemizin biriken  sorunlarının çözümüne  ve halka mesajı olanların seslerini duyurmaya da büyük katkısı olacaktır.

Ayni anda üç kanaldan duyuru iletişim açısından önemli bir gelişme. Halkımız kendi bölgesindeki medya kuruluşlarından en iyi şekilde yararlanacağını umuyoruz. Bu sonuçta halkımızın da yarar sağlayacaktır. Edirne’mizin sesinin daha geniş kesimlere duyurulmasını sağlayacaktır. Bir ilde 5 TV bulunması sonuçta rekabeti de getirecektir. Bu hizmette nefesi yeten, hizmeti ön planda olan deneyimli kadrolara sahip medya kuruluşları ön plana çıkacaktır. Bu konuda hizmet özveri ve deneyimle sağlanırsa daha faydalı olacaktır.

 144 total views,  2 views today

Next Post

11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU: ”OKYANUS ÖTESİNE SELAM OLSUN” Edirne 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tarihi Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi Kırkpınar Er Meydanı’nda gerçekleştirildi. 28 ülkeden 70 öğrencinin katılımı ile gerçekleşen etkinliklere, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Valisi Hasan Duruer, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Trakya  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp