GÜNDEMDEN KISA KISA

admin

fikri_yalin_kose   Hafta tatilinin olduğu günde yazdığım köşe yazımda bu kez kasaca o hafta gündemde olan konulara değineceğim. Zira gazete gündemine gelen konular kısa süre sonra unutulup gidiyor. Gazete haberlerinin ömürleri birkaç gündür. Geçmiş günlere bir göz atalım. Basında yer aldığında büyük yankı uyandıran konular bir bakıyorsunuz kısa süre sonra hatırlanmaz hale gelmiş. Onun için hafta sonunda bir gün gündemde olan konuları kısaca hatırlatmak amacındayım. Ne demişler hatırda kalmaz fakat satırda kalır.

1MAYIS İŞÇİ BAYRAMI

Bu yıl da 1Mayıs İşçi Bayramı bilinen görüntüleri ile yapıldı. İşçiler arasında birlik ve beraberlik asgari müştereklerde anlaşma sağlanmadığı sürece böyle güdük kutlamalar devam edeceğe benziyor.

Bunda çalışanlarımız biraz da kendi örgütlerinde suç aramaları gerekir. Hiçbir hak lütuf olarak verilmiyor. Nasıl ki, 1 Mayıs İşçi Bayramı uzun ve çetin bir mücadele sonucu kazanılmışsa, işçilerin hakları da öyle sabır ve kararlılıkla elde ediliyor.

Bu arada gözden kaçan bir duruma da dikkat çekmek gerekir.1980 yılında ülkemizde SSK’lı işçi sayısı 4 milyon 300 bin. Bunun yanında sendikalı işçi sayısı 3 milyon 500 bin.

Bugün SSK’lı işçi sayısı 10 milyon 700 bin buna karşın kâğıt üzerinde değil gerçek anlamda sendikalı işçi sayısı 600 bin. Yine ayni dönemde 1980 yılında işçilerin reel ücreti 100 lira olmasına rağmen bugün çalışanların reel ücreti 60 lira seviyesinde.

Bu oranda sendikalıyı bir de üç parçaya ayırdığında senin yapacağın işçi bayramı böyle kutlanır. Bunun için yasalar yeterli değilmiş, hükümet engelliyormuş gibi gerekçelere dayanarak bu iş geçiştirilemez.

Önce işçiler ve sendikacılar bu işi iyice sahiplenmeli. Sendikalı olmayı öcü gibi gören kişilerin meydanlarda hak aramaya ne kadar hakkı olabilir. Onlar patronu ne kadar veriyorsa ona eyvallah demeleri devam edecektir.

Bu durumda olanlar işten atıldıkları zaman da haklarını aramak için boşuna çabalamasınlar. Maşallah Sendikaların başında bulunanlar tahtları sarsılmasın diye, işçi hakkı savunuyor görünüyorlar. Bu ara bir de beylik lafları ederek işçi dostu görünmeye çalışıyorlar.

Bugünkü görüntüsü ile işçi sendikalarının yanına memur sendikalarını da kattığınızda geçmiş yılların çeyreği kadar güç oluşturamazlar.

Sendikacılar çok özendiğimiz ulaşmak istediğimiz AB ülkelerini örnek alıp önce kendileri özeleştiri yapmaları gerekir. Bunu da yapacaklarını sanmıyorum. İşçileri sendikalı olmaya ikna etmek ve sendikacılığın yararlarını anlatmak önce onlara düşer. Ağlayıp sızlamakla ve sağda solda laf olsun diye seminerler düzenleyerek,  bu işin olmadığı ortada. 1 Mayıs işçi Bayramına bakınız bayrama katılanların bir bölümü işçilikle doğrudan ilişkisi olmayan kişiler. Onlar da olması meydanlar boş kalacak.

BASIN ÖZGÜRMÜŞ

Mahalli basın kuruluşlarımız kendilerini de ilgilendirecek gelişmeleri ancak ulusal basından öğreniyor.  Hafta sonunda basında yer aldığına göre, Amerika’da basınla ilgili bir araştırma yapılmış. Türkiye’de basın bugüne kadar içinde olduğu kısmen özgür olan ülke konumundan özgür olmayan, geri kalmış, totaliter ülkeler arasında gösterilmiş. Bu doğru ise utanılacak bir durum. Bakıyoruz yetkili zatlar bunun böyle olmadığını söylüyor. Bir yanda ülkede basın üzerine oynanan oyunlar, işinden olan basın mensupları, hiçbir sosyal hakkı bulunmayan basın çalışanları.  Diğer yanda “Türkiye’de basın Avrupa ülkeleri kadar hürdür” diyen ülke yönetiminin üst düzey yöneticileri.

İstanbul’da bazı basın mensupları bu konuyu meydana taşıdı. Gönül isterdi ki (adedi kaç olduğunu bilmiyorum) bizim gazetecilerin temsilcisi olduğunu söyleyen muhteremler yazılı olarak da olsa bu ve benzeri basını ilgilendiren konularda kim doğru kim yalan söylüyor meslektaşlarına yazılı olarak da duyurmaları gerekmez mi?

BELEDİYE BAŞKANI SORUNLARI KAYNAĞINDAN ÖĞRENİYOR

Nazar değmesin, Belediye Başkanı Recep Gürkan göreve geldiğinden bu yana geçen kısa süre olmasına rağmen olumlu çalışmalar yapıyor. Kulaktan dolma bilgilere itibar etmiyor. Dedikoduların kol gezdiği bir yerde Başkan’ın sorunları kendi gözü ile görerek objektif olarak belirlemesi çok yararlı olacaktır. Öyle sanıyorum ki,  bu çalışması ve sorunları yerinde incelemesi sonucunda birçok üstü kapatılan konular da ortaya çıkacaktır.

Belediye Meclis salonunda son yapılan toplantıda da Başkan’ın Spora yaklaşımı çok net olarak görüldü.Gürkan,sadece şu ve bu spor kuruluşu değil, Edirne’nin adını duyuracak başarılı olan her spor kurumuna ayni mesafede olduğunu belirtti.Böylece bugüne kadar göz ardı edilen aslında çok başarılı olan spor branşlarının da belediyece destekleneceğini söyledi. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın olumlu ve kentimize yarar sağlayacak çalışmalarının her zaman destekçisi olacağız. Yeri geldiğinde de uyarmayı bir görev sayacağız. Haberi ola…

ATASÖZÜ

Bir delil ile 40 âlimi yendim. Fakat 40 delil ile bir cahili yenemedim.

                            Mevlana

 230 total views,  2 views today

Next Post

EDESOB’un Yeni Yönetimi Seçildi

4 yıl süre ile görev yapacak EDESOB yönetimi için mevcut Başkan Emin İnağ ile Uzunköprü Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kemal Cingöz mücadele etti. Yapılan seçim sonunda kullanılan 238 oydan 134’ünü alan İnağ tekrar EDESOB Başkanlığına seçildi. İkinci Aday Cingöz ise 104 oy aldı. Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp