GÜNDEME GELMELİ

admin

Bölgemiz ekonomisinin en önemli gelir kalemin oluşturan tarım ürünlerimizin hasat dönemlerinde üreticilerimizin ürünlerinin alım fiyatları her zaman gündem konusu olur.

Bu yıl buğday hasadı döneminde çiftçilerimizin ürün fiyatları yine tartışma konusuydu.

Ardından ayçiçeği hasadında da ayni durum yaşandı. Çeltik hasadında da ayni sıkıntılar yaşanacak. Devletimiz veya bu konu ile doğrudan ilgilenenler üreticilerin alın teri söz konusu olduğunda para musluklarını kısıyorlar.

Bu ürünleri alım hesabını yapanlar ürün alımlarına kattıkları hiçbir derde deva olmayacak, ne zaman verileceği belirsiz destekleme alımlarını da hesaba katarak fiyatları yüksek göstermeye çalışıyorlar. Resmen üreticilerimize tuzak kuruyorlar.

Üreticilerimiz de bunu bal gibi yutuyorlar. Çiftçi örgütlerimizin tepesinde görevli olanlar diğer meslek kurumlarımızın üst yönetimlerinde olanlar gibi iktidarın güdümünden çıkamıyor. Temsil ettiği üreticilerin alın terini ön planda tutarak hak aramak için sesini yükseltemiyorlar.

Bunu yapmaya güçleri yetmiyor. Sadece çiftçilerimizin değil işçilerimiz ve küçük esnaflarımız da bugün savunmasız durumda. Bunu önlemek için bu kuruluşlarımızın mahalli yönetiminde olanların cılız tepkileri yeterli olamıyor.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz’ın düzenlediği basın toplantısındaki konuşmasında bunu gördüm. “Bugün dünyamızda en stratejik ürün olan, insanlarımızın beslenmesini sağlayan üreticilerimizin temsilcilerinin taleplerini siyasilerimiz yeterince

sahiplenmiyor” şeklinde mazeret göstermesi bir güçsüzlüğün acizliğin ifadesi olmuyor mu?

Çiftçi temsilcilerimiz, hakların mücadele ile alınacağını, bu olmadan verilen hakları yeterli olacağını bilmiyorlar mı?

Tarım kesiminin en üst yönetiminde olan zat, Hükümet Başkanına ayçiçeği ithalatı konusunu iletmek isteyip, talebi dikkate alınmıyorsa bunun suçunu kendilerinde aramalıdır.

Demek ki buralarda gerekli saygıyı sağlayamamışlar ki o nedenle dikkate alınmıyor. Ülkemizin en güçlü olması gereken bir kurumun başında bulunan kişi temsil ettiği kurumun sorumluluğunu taşıyacak düzeyde değilse, üretici haklarını savunmaktan acizse oralarda iş ne?

Ayçiçeği alım fiyatlarının belirlenmesinde sadece bölgemizin en güçlü çiftçi kurumu T.Birlik suçlanmak istendi. T.Birlik ülkemizde üretilen ayçiçeğinin ancak bir bölümünü 350 bin tonunu işleyebiliyor. Onun dışındaki bölüm güçlü yağ tekellerine gidiyor.

Bir de işin diğer piyasa bölümü var. Birliğin bu konuda yapacağı bir yanlışlığın faturası T.Birliğe mal edilmek istendi. Bu oyuna gelinmedi. Yağ sanayinin en önemli kalemi yağ ithalatı. Orada her yıl dönen dolapları nasıl göz ardı edebiliriz.Üreticilerden esirgenen imkanların yağ ithalatı yapan kurumlara cömertçe verildiği emeksiz zenginlerin yaratıldığını kim inkar edebilir?

Bu dalavereli piyasaya T.Birlik tek başına nasıl direnebilsin?

Siyasiler ve bu kurumların Ankara temsilcileri sorunları çözümüne yeterli desteği sağılmazlarsa sonuç bundan farklı olmaz.

Nitekim üreticilerimizin içine sinmese, emeklerinin karşılığını alamayıp verilenle yetinmek zorunda kalıyorlar. Her hasat döneminde bu oyun tezgâhlanıyor.

Üreticilerimiz bunun büyük suçunu kendi kurumlarında aramanın ötesinde çiftçi kuruluşlarını üst yönetiminde çöreklenenlerde ve ülke politikasında söz sahibi olanlarda aramalıdır.

Her hasat döneminin zarar faturası üreticilerin sırtına yükleniyor. Bu daha ne kadar devam edebilir.

Tür İş’in başındaki zatı, işçilere zarar verdiği hakların savunmadığı için postaladılar. Bu operasyon diğer kurumlarımız için de gündeme gelmesi gerekmez mi?

Türk İş Genel Başkanın hatalarının kat kat fazlasını yapan, Ankara’daki koltuklarına yapışan, delege oyunları ile yıllardır orada kalan meslek kuruluş yöneltecileri saltanatlarını sürdürmeye devam ediyor. Onlara da neşter vurmak koltuklarını sallamak ne zaman gündeme gelecek?

Böyle bir gayret üreticilerimizin haklarının savunulması için kaçınılmaz hale geldi.

ÖZLÜ SÖZLER

Hiç kimsenin hatasını yüzüne vurmayın. O hatayı işleyene hatasını başka birini örnek göstererek anlatın.

Hz.Ali

 150 total views,  2 views today

Next Post

Sedefçi’nin Mahalle ve Kurum Ziyaretleri Sürüyor

Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi beraberinde Edirne milletvekili Recep Gürkan CHP İl Başkanı olduğu halde Ali Paşa Çarşısı ve Osmaniye caddesi ziyaretleri sonrası Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifini ziyaret ederek yöneticilerin sorunlarını dinledi. Sedefçi İlk olarak Alipaşa Çarşısı esnaflarını ziyaret edip esnafların sorunlarını dinledi. Oradan Osmaniye Caddesine geçen Sedefçi esnaflarla sohbet […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp