Güneş Tur yetkilisi ÇEVİK” şehirlerarası yolcular perişan”

admin

Güneş Tur Şirket Yetkilisi Salim Çevik firmalarının 2008 yılında faaliyete geçtiğini, yolcu taşımacılığı hizmeti yaptıklarını söyleyerek; “şirketimiz 5 yıldan bu yana A-1 belgesine sahip, son iki yıl ise D-2 belgesi altında faaliyet yürütüyor. Her iki prosedür Ulaştırma bakanlığı tarafından aynı olduğu için rekabet yapabilmek için D-2 belgesine döndük. Konu şu anda yolcuların mağdur olmaları. Edirne belediyesinin 01.07.2016 tarihli meclis kararı gereği” şehir merkezinden yolcu taşımacılığı yapan A-1, D-1 D-2 belgeli firmaların kalkış ve varış noktaları olarak, Şehirlerarası terminali kullanacaklardır” alınan karar böyle.

Güneş Tur yetkilisi ÇEVİK” şehirlerarası yolcular perişan”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yetmiyormuş gibi ikinci bir karar alınarak, şehirlerarasında yolculuk yapacak kişiler ikinci bir şok yaşadılar. Bu kararla Edirne’de yolcu taşıyan bütün ücretsiz servisler kaldırıldı. 7. ayın başında alınan karardan dolayı yolcularımız perişan haldedir. İkinci karardan sonra ise şikâyetler had safhaya ulaşmıştır.08.08.2016 tarihinden itibaren Edirne’de tüm ücretsiz servisler kaldırıldığı için şehirlerarasında yolculuk yapacak vatandaşlar ETUŞ şirketi araçlarınca taşınacağı için her yolcunun birer valizi olduğu dikkate alındığında bu minibüslerin güzergâhı taşınmaz hale gelecektir. Bu ETUS’la ilgili bir sorundur. Onun dışında getirdiğimiz gurup yolcularımız fakülteye tedavi amacıyla gelmiş olsalar dahi araçlarımız T.Üniversitesi sınırları içine giremediği için, Yolcular ikinci bir aktarma yapılarak hastanelere gitmektedir. Bu insanlarımız için çok zor bir durum. Hepimizin fiziki koşullarımız var. Bu gelen yolcular arasında engelli arkadaşlar var. Belediye bu engelli kişileri ne kadar düşünüyor ki, bu kişileri arkadaşlar kucağı ile tekerlekli sandalyeye koyarak hastane içine götürüyordu. Bu tamamen engellendi. Şu anda engelliler otogar veya cep otogarları mesela Nilüfer yapılan mücadele sonucunda cep otogar kazandı. Oraya yolcular indirilecek. Bu arada engelliymiş randevusu varmış yaşlıymış bunlar dikkate alınmadı. Bu karar Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odasının 30.05.2016 tarihli 058 sayılı başvurusunda A-1,D-1 ve D-2 belgeli firmalara ait ulaşım araçlarının şehir içinde yoğunluk yaptığı ve bu yoğunluğun ETUS’un güzergâhı engellediği gerekçisiyle kaldırılması istendi.

Şu anda en son alınan karar ücretsiz servisler de kaldırılıyor bu otogara yarar sağlayan bir karar.

Bunun gerekçesi şu 1-A denilen Yıldırımdan kalkıp Wosvagen’e giden bir vasıta. Otogar’ı kiralayan kişi, bana uğramak koşuluyla Wosvagen kavşağına ulaşılacak koşulu getirildi. Bu da bir taktik, direk giden aracı önce otogara uğrayıp buradaki çığırtkanlar arabanın başına kapışarak geri kalan yolcuya izin verilmeyecek. Burada ancak daha önce biletini ayırmış olan yolcuların yeri belli diğerleri için belirsiz. Otogarda mı kalacaksın, yoksa devam mı edeceksin. Bu vicdani kanaat. Bunu avukatlarımız kanalıyla duyurduk ve neden 7. Ayın başında bu karar alındı dedik. Bunda yargı tatilinin önemli olduğunu sanıyorum. Böylece en az iki ay kazanılmış oluyor. Bir iki aydan sonra inşallah devletimizin başına böyle kötü bir olay gelmez bu süre zarfında yargı yeterince işlemediği ortada. Bunu yargıya vermemize rağmen ne zaman sonuçlanır bilemiyoruz.

Burada maddiyattan çok, mağduriyet yolcuların. Yolculardan bu mağduriyet nedeniyle yüzlerce imzası var. D-2 belgesi gurup yolcu taşıma belgesidir. Bu belge Türkiye içinde bulunduğu yerde şubesi olmak şartıyla sınır ve güzergâh tanımadan geçerli bir belgedir. Belgelerimiz burada, Belediyeden bize otogardan yer verilmesini talep ettik. Belediye Bize D-2 belgeli araçların otogardan kalkacağı kararını iletti. Peron verilmedi. Tekrar yaptığımız yazışmada gurup yolcularımı nasıl taşıyacağımı sordum. Ayrıca otogar çıkışında ne kadar ücret alınacak kiracı olan kişinin ismini istedik. Bize belediyece verilen cevapta Ece Tur’un 2015 yılında ki ücretsiz servis davası devam ettiği için mahkeme sonuçlanıncaya kadar ücretsiz servis verilmeyeceği bildirildi. Daha sonra otogar’ı kiralayanın şirket unvanı verildi. Ayın 28’in ilgili firmaya otogar çıkış peron ve yazıhane ücretlerini belirlemek için noterden duyuru yaptım. Bana belediye tarafından tebliğ edilen ulaştırma belgesinin Ek-1 formunda yolcu terminali tavan ücreti geçerlidir diye bildirilen yazıyı otogarı kiralayan kişiye bildirdim. Şu ana kadar bize cevap verilmedi. Belediye’den durumu sordum. Ceza yazıldığını söyledim. Otogara girmediğim halde bana ceza yazılıyor. Şu anda otogara giremiyorum. Polis tarafından 1200 lira ceza 20 puan kesiliyor. Durumu tekrar elittim bana bir haftadır ulaşılamadığı söylendi.” Diyen çelik firmalarına uygulanan yaptırımlar hakkında belgelere dayanarak açıklamalarda bulundu.

 

 

 

 75 total views,  2 views today

Next Post

Rafet SEZEN’den açıklama

AK Parti Edirne Milletvekili Rafet SEZEN son günlerde şahsına yönelik sosyal medyada çıkan haberlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Öncelikle 15 Temmuz günü emperyalizmin maşası, haşhaşi, Fettulahçı Terör Örgütünün devletimizi, milletimizi, demokrasimizi ve vatanımızı yok etme girişimi sırasında şehit olan demokrasi kahramanlarımıza Allah’tan rahmet ailelerine sabır ve metanet, kahraman gazilerimize acil […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp