Günşen, Edirne’nin Vizyon Projelerini Açıkladı

admin

ahmet günşen proje tanıtım toplantısı-edirne (8)

Ak Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Prof.Dr Ahmet Günşen ETSO’da  düzenlenen toplantıda Edirne’nin kalkınmasına yönelik vizyon projelerini açıkladı. Buradaki toplantıya Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İl Başkanı Müjdat Kahve,il yöneticileri İlçe,kadın kolları ve gençlik kolları temsilcileri  Süloğlu Belediye Başkanı Erol Atik,Lalapaşa Belediye Başkanı Ali Osman Uzman,diğer ilçelerin İlçe yöneticileri ile belediye başkan adayları ile partililer katıldı.

ahmet günşen proje tanıtım toplantısı kpk

Toplantıda söz alan Ak Parti Belediye Başkan Adayı Günşen kitap haline getirilen  “Edirne’nin vizyon Projeleri” hakkında bilgi verdi.  Günşen konuşmasında şunları kaydetti; “Şehirlerin sultanı sultanlar şehri Edirnelilerimize müjdeler vermek istiyorum. Bugün burada çok anlamlı bir toplantı yapıyoruz. Biliyorsunuz 30 Mart’ta seçimler gerçekleşecek. Biz partililerimizle birlikte bir değişim ve dönüşüme kenetlenmiş durumdayız. Bunları el birliği ile gerçekleştireceğiz. Bizim kültürümüzde insan şerefli bir varlıktır. Şeyh Edebali diyor ki ‘İnsanı yücelt ki devlet yücelsin’ Biz Edirne’nin güzel insanlarını merkeze alarak, bu süreci el birliği ile gerçekleştireceğiz. Projelere geçmeden önce şehir ve belediyecilik  konusuna değinmek istiyorum. Şehirden söz edildiğinde medeniyetten de söz edilir.

ahmet günşen proje tanıtım toplantısı-edirne (11)

 

“ŞEHİRLERE SADECE YEREL YÖNETİM GÖZÜ İLE BAKILAMAZ”

Medeniyetlerin gelişmesini sağlayan şehirler dün olduğu gibi, küresel rekabete ve markalaşma çabalarına konu olmaktadır. Şehirlere yerel yönetim gözüyle bakmak, kentlerinin bazı gelişmelerini görmemek demektir. Şehircilik yerel yönetimlerin dışında yaklaşıma ihtiyacı gerektirmektedir. şehirler geçmişten bizlere emanettir. Böylesine emanet şehirlerin başında Sultanların şehri şehirlerin sultanı Edirne gelmektedir.

ahmet günşen proje tanıtım toplantısı-edirne

Osmanlı zamanında şehrin yönetiminden sorumlu kişiye Şehr-i Emin denmesi çok anlamlıdır. Bu anlayışa göre halk yönetenden emin olmalı ve yöneten de doğru yönettiğinden emin olmalıdır. Şehri yönetmek başkan olmaktan fazlasını gerektirmektedir. Günümüz koşullarından yaşayan insanlar daha insani konumda gelecek arıyorlar. Seçmenlerin reyinden önce gönlünü kazanacak bir iradeyi bekliyor. Şehri yönetmek gücünü koltuğundan alan bir başkanı değil, biriken sorunları gören, imkansız denilen başarıyı gösterecek iradeyi bekliyor. Biz buna talibiz.

ahmet günşen proje tanıtım toplantısı-edirne (1)

Şehirlerimiz lider görmek istiyor. Her işe bilgi ile başlayıp akılla bitiren diğer bir deyişle kendisini anlayacak liderler istiyor. Şehir liderleri bekliyor. Hiç bir lider tek başına faydalı olamaz, artık propaganda ile kabil görmek isteyen liderler devri kapandı.

 

“LİDERLER GÜCÜNÜ MAKAMLARINDAN DEĞİL HALKTAN ALIRLAR”

Lider toplumu en doğru ortam paydasında buluşturan temsil kabiliyete en yükse olan kişidir. Liderler gücünü makamlarından değil halktan alırlar. Şehirlere bedel ödetmezler. Biz halkla bütünleşerek Edirne’yi 2023’e taşıyacağız. Edirne’yi mutlu insanların yaşadığı bir şehir haline getireceğiz” dedi.

ahmet günşen proje tanıtım toplantısı-edirne (2)

2023 PROJESİ

Daha sonra Cumhuriyetin 100. Yılına kadar gerçekleştirmeyi amaçladıkları projeler hakkında açıklama yapan Günşen,  Sinevizyon gösterisi ile  sunduğu programında  şunları söyledi; “Biz 30 Mart’a projelerimiz ile geliyoruz. Edirne üç farklı medeniyetin izlerini taşımaktadır. Turizmi ile ekonomisi ile, bugünkü alt yapı sorunları nedeniyle Edirne olması gerekenin gerisinde kalmıştır. Edirne’yi beş yılda özlenen yere ulaştıracağız. Edirne tarihi değerler bakımından  çok değerli bir şehirdir.  Tarih, imkânları bize altın tabak içinde sunmaktadır. Bakınız üç ülke üç nehir. Burada üç ülke birleşmektedir. Farklı kültürlerin birleştiği noktadayız. Balkanların cazibe merkezi bir şehir olan Edirne üç uygarlığın beşiği olan bir şehirdir.

ahmet günşen proje tanıtım toplantısı-edirne (9)

Burası aynı zamanda üç mimarı da bağrında barındırıyor. Bunlardan biri  Ustalık eserim dediği Selimiye’nin Mimarı Mimar Sinan, Bir diğeri ise Ekmekçi Zade Kervansaray’ın Mimarı  Sedefkâr Mehmet Ağa, Tarihi İstasyon Garını yapan Mimar Cemalettin’dir. Biz geçmişimizi  bilmek zorundayız.

Projelerimizle  Edirne’yi kalkındıracağız. Edirne’yi bölgenin merkezi yapacağız. Edirne’yi  Batıdan Selimiye, Sarayiçi, Karaağaç bölgelerini birleştirecek tarihi bir halka konumuna getireceğiz. Diğer proje ise şehrin doğusunda T.Ü. ve şehir merkezi arasındaki iki koridor projesini hayata geçireceğiz.

Bir diğer proje ise, İstihdam koridoru olan,  Edirne’nin yanı sıra İstanbul’a lojistik destek sağlayacak Bacasız istihdam projesi olan, Çağrı merkezleri, oteller, restoranlar ve kültür merkezlerinden oluşacak Bilim koridoru oluşturacağız.   Bir diğer  projede ise; bilim merkezleri, tekno park, meslek yüksek okulları, araştırma enstitüleri,sağlık ,spor, sanat, ,konferans merkezleri ve Öğrenci yurtları yer almaktadır. Her iki koridorun çevresi az katlı, bahçeli evlerden oluşacak. Bir başka proje ile Demirhanlı’da bulunan hava alanı pistini sivil havacılık hizmetine sunacağız. Edirne Eğitim odaklı pilot yetiştiren kısa mesafeli yolcu taşımacılığı için kullanılacak bir hava alanına sahip olacaktır. Edirne’nin ulaşım sistemini hafif raylı sistemle sağlayacağız.

ahmet günşen proje tanıtım toplantısı-edirne (10)

Şoför esnafımızı da bu konuda mağdur etmeyeceğiz. Edirne halkına en yararlı ulaşım hizmetini sunacağız. Edirne’nin cadde ve sokakları güzelleşecek.  Edirne – İstanbul arasında sefer yapacak hızlı tren projesi en kısa sürede hayata geçecek. Bu görüntü ülkenin aydınlık yüzü olan Edirne’mize yakışmamaktadır. Edirne’mizi mutlaka bir dünya kenti yapacağız. Edirne’nin buna hakkı da vardır. Edirne Balkan Kongre merkezini devreye sokacağız. Burasını Balkanların kongre merkezi haline getireceğiz. Kongre Merkezini  odalarımızın da yararlanacağı konuma getireceğiz. Bu kongre merkezinde her meslek gurubunun yararlanmasını sağlayıp Edirne ekonomisine güç katacağız.

ahmet günşen proje tanıtım toplantısı-edirne (3)

Bir başka projelerimiz ile tarihi köprülerimiz ışıklandırılacak, Kaleiçi’ndeki  tarihi evler restore edilip turizme kazandırılacak. Selimiye’nin çevre düzenlemesi yapılacak. Edirne de iş potansiyelinin artması ile Edirne’nin gençleri başka kentlere göç etmek zorunda kalmayıp, Edirne’de çalışma imkânı bulacak. Hedefimiz Edirne ye yılda 3 milyon turistin gelmesini sağlamaktır. Geçmişin mirasını geleceğe taşıyacak ve komşu köy projesini gerçekleştireceğiz. Kentin çevresindeki nehirlerle şehrimiz bütünleşecek.  Bölgeyi su sporları merkezi yapacağız. Edirne’ye değer katacak boğazda dört ada projemizi gerçekleştireceğiz.  Edirne’nin yeşil bir kent olması için bahçe kent projesini hayata geçireceğiz. Gençlerimizin Edirne’yi sevmesini sağlayacak projeleri hayata geçireceğiz.. Edirne’den her ay 15 genci şehrin kültür elçileri olarak  Avrupa’nın  değişik başkentlerine göndereceğiz.Edirne’de bir şehir tiyatrosu yapacağız. Edirne Balkanların festivaller merkezi olacak. Kent müzesi kuracağız. Edirne İstanbul’un tarım ürünleri merkezi haline gelecek. Alt yapı sorunlarını  en kısa sürede çözeceğiz. Edirne Belediyesi’ni nikah ve düğün sarayına kavuşturacağız. Emeklilerin yararlanacağı ikinci bahar projesini gerçekleştireceğiz.Engelliler sarayı yapacağız ve engelliler önünde engel kalmayacak. İhtiyacı olan esnaflara mikro kredi desteği sağlanacak. Her mahalleye bir muhtarlık projemiz var. Sunduğumuz projelerle Edirne’nin sorunlarını kısa sürede çözüme kavuşturacağız.25 Kasım Stadının yerine AVM ve çok katlı bina yapımına karşıyız” dedi.

AK Parti Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Ahmet Günşen’in proje tanıtımının ardından konuşma yapan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Edirne’nin vizyon il olması yolunda, gelecek için önemli olan projelerini dinlemekten mutluluk duyduğunu belirterek Günşen’i tebrik etti.

ahmet günşen proje tanıtım toplantısı-edirne (5)

Müezzinoğlu, “Başkan adayımız ‘Bir Edirne çocuğu olarak bana sahip çıkacak mısınız’ dedi. Hiç merak etme başkanım, bu Edirne ve Edirne’nin güzel insanları, ben suyun öbür tarafından ve kendi elleriyle bu güne kadar gelmiş biri olarak Edirne beni milletvekili yaptı, Edirne beni Sağlık Bakanı yaptı. Bu toprakların insanı merhametlidir. Bu toprakların insanı mütevazidir. Ama bu toprakların insanı aynı zamanda merttir. Hiç merak etme, sana da sahip çıkacaktır” şeklinde konuştu.

ahmet günşen proje tanıtım toplantısı-edirne (12)

ahmet günşen proje tanıtım toplantısı-edirne (4)
ahmet günşen proje tanıtım toplantısı-edirne (7)
ahmet günşen proje tanıtım toplantısı-edirne (13)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 125 total views,  2 views today

Next Post

Süloğlu 30 Mart'a Hazır. Bakan Süloğlu'na Hastane Müjdesini verdi

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu hafta sonu bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Edirne’ye geldi. İlk olarak  Süoğlu ilçesinde davullar ve zurnalarla karşılanan Bakan Müezzinoğlu ilçe halkının ilgi odağı oldu. ilçede büyük hizmetlere imza atan Belediye Başkanı Erol Atik ve beraberindekilerle esnafı tek tek ziyaret eden Bakan Müezzinoğlu; vatandaşlardan Belediye Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp