Güreş Ağası Kuduzçu; Bu işin uzmanı “Ali Osman UZMAN”

admin

Lalapaşa Güreşlerinin bu yıl ki Güreş ağası Sinanköylü Sabri Kuduzçu Süloğlu Belediye Başkanı Erol Atik’i makamında ziyaret etti. Lalapaşa güreş ağasının ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Başkan Atik, güreş ağası Kuduzçu’dan Lalapaşa’da yapılacak olan güreşlerle ilgili çeşitli bilgiler aldı.
DSC_0063

17 yıldan bu yana kutlanmakta olan Lalapaşa Yağlı Pehlivan Güreşleri ve Kültür Etkinliklerinin bu yılki kutlama tarihinin 1 Eylül 2013 Pazar olduğunu ifade eden Güreş ağası Sabri Kuduzcu;  Bugün Süloğlu Belediye Başkanımızı ziyaret etmek ve güreşlerimiz hakkında bilgi vermek için buradayım. Süloğlu ilçesinde birçok yatırımlara imza atan Belediye başkanımız Sayın Erol Atik beyin güreşi çok sevdiğini ve Lalapaşa güreşlerine bugüne kadar verdikleri maddi ve manevi desteği biliyoruz. Kendilerine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.  Bu yıl güreşlere  50 ila 60 arasında pehlivan getirmeyi hedefliyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Tüm bölge halkını güreşlerimize bekliyoruz. Ben sürekli halkın içindeyim. Birçok etkinliğe ve yemeklere davetli olarak gidiyorum. Bazılarına da sponsorluk yaptım. Vatandaş; Lalapaşa Güreş ağasını Edirne’de gördüğü zaman mutlu oluyor. Gurur duyuyor. Ben de elimden geldiği kadar toplantılara ve diğer sosyal etkinliklere katılamaya gayret gösteriyorum.  Beni güreş ağalığına sokan Eski Lalapaşa Güreş ağası Selami Tuncel’dir.  Aslen Taşlımüsellim köylüdür kendisi.  Şu andan bütün yatırımlarını Edirne’ye yapıyor. Kıyık’ta hizmet veren Balkan Hotel’in aynı zamanda sahibidir. Kendisi güreşe büyük emek vermiştir. Huzurlarınızda bir kez daha kendisine teşekkür ediyorum.

  Güreşlerin uzmanı Belediye Başkanımız “Ali Osman UZMAN”dır

027_d

Bu arada Güreşlerin düzenlenmesinde ve organizasyonun eksiksiz olarak yapılmasını sağlayan Lalapaşa Belediye Başkanımız Ali Osman Uzman’a da ayrıca teşekkür ederim. Sevgili başkanımız bu işin Uzmanı olmuş. İnşallah önümüzdeki yıllarda da hep beraber bu organizasyonu olması gereken şekilde yapmak bize nasip olur.  Ben ağa olmadan önce güreşe ayrıca ilgim vardı. Antalya’ya kadar güreşleri izlemeye giderdim. Bu konuda bilgimiz ve tecrübemiz var. Mutlaka eksiklerimiz de vardır. Onu da inşallah Ali Osman Uzman Başkanımızla birlikte gidereceğiz.  Güreşler konusunda Ağa olarak üzerime ne düşüyorsa maddi ve manevi olarak yapmaya hazırım. Bu arada bizi makamında kabul eden sevgili Süloğlu Belediye Başkanım Erol Atik beye de şunu ifade etmek istiyorum.. Süloğlu ilçemizde de güreş ile ilgili bir organizasyon olur ise seve seve ağa olmaya hazırım. Ben bu bölgenin insanıyım. Bölgemizin Ata sporuna sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Çünkü az önce Belediyemizin önündeki parkta otururken, çevre köylerden vatandaşlar yanıma geldi. Sohbet ettik. Bana gösterdikleri ilgiden büyük mutluluk duydum. Bana bizde de güreş olursa ağa olur musunuz? Dediler. Tabiî ki olur dedim. Ağalık gerçekten çok güzel bir duygudur. Bunu yaşayan bilir” Dedi.

 Başkan Atik; “İlçemizde de Güreş Organizasyonu yapabiliriz” 

DSC_0058

Süloğlu Belediye Başkanı Erol Atik yaptığı açıklamada; “Biliyorsunuz,  Gerdelli Köylü Himmet Pehlivan, Geçkinli Yusuf Pehlivan, Kırkpınar başpehlivanı ve Domurcalı’lı başpehlivanlarımız var.   Onların anısına bir organizasyon yapabilir miyiz diye bir düşüncemiz var. İnşallah öyle bir organizasyon başlatırsak ilçemizde bu güzelliği de daha  etkin hale getirmiş oluruz. İlçemizde spora büyük önem veriyoruz. Tesisleşmeye büyük önem veriyoruz. Yeni yapılan Spor tesisimizi hizmete sunduk. Bunun yanında sentetik çim saha yapıyoruz. Bu yaz sentetik çim sahamız da hizmete girecektir.  Spor salonumuzun açılışı yapılmadan organizasyonlara başladık bile. Türkiye Kara Kuvvetleri Komutanlığı Ordular arası Güreş Şampiyonasını burada yaptık. Federasyon başkanımız Hamza Yerlikaya geldi. Yaklaşık 2 aylık bir program yapıldı. Konaklama konusunda eksiklerimiz ortaya çıktı. Bununla ilgili de proje çalışmamız devam ediyor. Konaklama sıkıntılarımızı da en aza indirdiğimizde uluslar arası organizasyonları yapmamak için hiçbir nedenimiz yok. Bölge itibarıyla ve Edirne’ye yakın oluşumuz ilçemiz adına ve spor adına büyük bir avantajdır.

DSC_0069

Bu arada spor salonumuz uluslar arası standartlara uygun bir tesistir. Tabi bizler enerjimizi doğru yerde harcamak istiyoruz. Sporla ilgili doğru çalışmalar yaptığımız zaman geleceğin Koca Yusuflarını, Şampiyonlarını ilçemizden çıkarmamak elde değil. Bizim insanımız çalışkandır. Yeteneklidir. Bize düşen sadece onların önünü açmak.  İşin akışını hızlandırmak. Biz de Belediye olarak sporcularımıza tam destek vermeye devam edeceğiz. Gelecek yarınları yetiştirmek için spora önem veriyoruz.  Bunun yanında ilçemizde Futbol organizasyonu yaptık. Turnuva hala devam ediyor. Bu tür sportif etkinlikler ilçe ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. Tabi bu durum esnafımızı da mutlu ediyor.  Bizler esnafımızı da yaşatmak zorundayız. Esnafımızın, işlerine hareket gelmesi için bu tür organizasyonlara ilçemizde devam edeceğiz.


DSC_0050

Süloğlu Geleneksel Bahar ve Hıdrellez Şenlikleri HAZİRAN Ayında yapılacak..!

 

Bunun yanında Süloğlu Baraj çevresindeki tesisimizde düzenlediğimiz “Süloğlu Geleneksel Bahar ve Hıdrellez Şenlikleri”ni  HAZİRAN Ayında yapma kararı aldık . Tabi bu etkinlikte Geçen yıldan bizi tecrübe sahibi yapan bir hususta şu oldu. Her ne kadar gündüzler sıcak olsa da, su boyu olduğu için bir serinlik söz konusu oluyor. Belli bir süreden sonra orada oturmak zorlaşıyor.  Festivale gelen misafirlerimiz hazırlıksız geldiği için üşüme konusunda rahatsızlık duyduklarını gözlemledik. Biz burada etkinliği tarih olarak biraz daha geriye, yani Haziran ayına sarkıtmaya karar verdik.

 

                      “Bölgenin de bu etkinliğe ihtiyacı var”

Süloğlu Barajında her yer mekan ve oturma yerleriyle dolu. Buraya da güzel bir tesis kazandırdık. Orada çok güzel çalışmalarımız oldu. Yıl içersinde de, özellikle bahar ve yaz aylarında tesisimize dışarından ilginin çok fazla olduğunu gözlemliyoruz.  Bu hizmetimizi de bölge insanına ücretsiz sunuyoruz. Kimseden ücret almıyoruz. Soysal belediyecilik buna diyoruz. Kolay olanı değil, zor olanı seçiyoruz ve onunla boğuştuğumuz için daha fazla enerji harcıyoruz. Ama sonunda ortaya güzel eserler çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Yaptığımız diğer bir çalışma da Havsa otoban çıkışından, Hasköy üzerinden yolun genişletilme çalışmasıyla devam ediyor. Süloğlu Organize Sanayi ve Lalapaşa bağlantısı bu şekilde sağlanmış olacak. Oradan da yurtdışı Hamzabeyli sınır kapısı ve Organize Sanayi bölgesi arasında ekonomik bir canlanma söz konusu olacak.  Bizler paylaşımdan yanayız. Bölgenin sadece Süloğlu olarak değil, bir bütün olarak gelişmesinden yanayız. Böylece bölge ekonomisi hızla gelişir diye düşünüyoruz” dedi.

 

Haber: Necmi ENGİN





 

 

 

 188 total views,  2 views today

Next Post

Beykent’li Miniklerinden Örnek Davranış

Öğrencilerini hedeflerine kendi okullarında ,  Anaokulundan başlayıp, üniversiteye kadar ulaştıran Beykent Eğitim Kurumları, eğitimdeki yenilikleri ve uygulamalarıyla Edirne’de dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Eğitimin temel taşları olan Beykent Anaokulu öğrencileri, uyguladıkları sosyal sorumluluk projeleriyle de büyüklerine şimdiden adeta örnek davranış sergilemiş bile.. Beykent Koleji Anaokulu öğretmenlerinden Şebnem SOLAKKEN gazetemize yaptığı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp