Güreşin güzeli küçük boylarda

admin

  fikri_yalin_kose          654.Kırkpınar güreşlerinde dikkate değer bir durum, güreş alanında  mücadele   pehlivanlar arasında güreşin en güzelini, en ilgi çekenini, hilesiz, ayak oyunlarından uzak, kıran kırana mücadele  görüntülerini küçük boy pehlivanlardan izledik.

Bu boylarda sahaya çıkan genç güreşçiler,ağabeylerinin, büyüklerinin aksine,  Kırkpınar’a yakışacak tarzda harbi  güreş tutup  rakibi ile kıyasıya mücadele ederek, kısa sürede sonucu gitmeye çalışıyorlardı.

            Onlarda,ayakta dakikalarca  birbirine dayanıp güreş yapmadan  bekleme güreş izleyicilerinin ıslıklarına  neden olma görüntüleri  yoktu.

Yağlı  güreşin en önemli merkezi olan, güreşçilerin olimpiyatı olarak  tanımlanan  Kırkpınar’ın güzelliğini büyük bay pehlivanlardan çok  küçük boyda güreşçilerin sağladığına tanık olduk.

            Kırkpınar’da bundan sonraki yıllarda bugün küçük boylarda güreşen güreşçilerin üst boylara çıkması sonucu  daha da güzelleştireceğini  umuyorum.

Birçoğu öğrenci olan, bilimsel olarak çalışan ve vücudunun gücünü  beyinleri ile birleştiren bu gençlerle  Kırkpınar çayırı daha da renklenecek.

            Aileleri ve arkadaşları ile birlikte Kırkpınar’a gelen güreşen yakınlarını  tel örgüler dışında izleyen, heyecandan yerlerinde duramayan bazen yakınlarına taktik veren güreş severler, Kırkpınar’a ayrı bir güzellik kattılar.

Diyebilirim ki,  yeni yöntemlerle ve bilimsel olarak  güreşe hazırlanan fiziki gücünü beyin güçleri ile birleştiren  gençlerin Kırkpınar çayırında  sayılarının artmasıyla  daha güzel ve hilesiz güreş izleme imkanı bulacağız.

            Başpehlivan güreşlerinde olduğu gibi normal güreş süresini itiş kakışla geçiştirip puanlamada bir puan alıp güreşi koparma alışkanlığı genç pehlivanlarda olmuyor. Bu gençlerin boylarında yükselmeleri ile  Kırkpınar’da  yağlı  güreş izleyicisi  daha güzel ve kıran karına güreş izleme imkanı bulacaktır.

YAĞLI GÜREŞ İLGİSİZLİKTEN KURTULMALI  

            Ramazan ve ardından Bayramın gelmesiyle 654. Kırkpınar güreşleri sıcakların yoğun olduğu günlere rastladı. Zaman zaman 40 dereceye varan hava sıcaklığında Kırkpınar çayırında güreş tutan pehlivanlar bir de yağlı çimenlerden gelen sıcaklık havadaki nem oranının yüksek olmasıyla zaman zaman zor durumda kaldılar.

Tüm bu zorluklara rağmen Kırkpınar, Yağlı Güreş’in Olimpiyatı olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Bu yıl da Kırkpınar’ın açılış törenine lütfedip gelmeyen Türkiye  Güreş Federasyonu   Başkanı Musa Aydın, Cuma günü Kırkpınar alanındaki törene katılıp orada konuşmasında  Kırkpınar’ın  tarihçesini anlattı.

            Aslında bunu yeterince değerlendirmeyenlere anlatılmalı onların  bilmesi ve ona göre önem vermeleri  sağlanmalıydı.

Ne yazık ki, Devletimiz ve güreş federasyonunun yönetiminde olan muhteremler Edirne’de yapılan  dünyanın en eski  tarihi güreş geleneğinin  bölgemizden öte ülkemiz açısından da ne kadar önemli olduğunu, bunun dünya  kültür mirası konumunda bir etkinlik  olduğunu  iyice anlayıp  gerekli ilgiyi gösterebilseler çok daha iyi olacak.

            Böylece Edirne Belediyesinin omuzlarına yüklenen yük biraz daha hafiflemiş olacak. Dilerim güreşler sonrası bu konu gündeme getirilir,  onunla birlikte  Yağlı Güreş Federasyonunun kurulması için somut adımlar atılır.

Aslında bu konunun sıcağı sıcağını hemen Kırkpınar’ın ardından güreş organizasyonlarında görevli olanların bir araya gelmesi ve konuyu Ankara’ya  taşımaları sonucunda  çözümü daha da kolaylaşmış olacaktır.

            İş sürüncemede bırakılıp her kafadan bir ses çıkarsa  gelecek yıl da aynı sıkıntılar yaşanacak. Bundan da en büyük zararı yine Edirne ve Kırkpınar görecektir. 

 109 total views,  2 views today

Next Post

Kırkpınar’da dev Türk Bayrağı açıldı

4.TarihiKırkpınar Yağlı Güreşleri’nde, bu yıl merhum Kırkpınar  Ağası Hüseyin Şahin’in tarafından 21 yıl önce başlatılan dev Türk bayrağı açma geleneği sürdürüldü.               Saha görevlileri, cazgırlar ve hakemler tarafından açılan dev Türk Bayrağı Sarayiçi Er Meydanı’nda, Edirne Belediye bandosu tarafından çalınan 10. Yıl Marşı eşliğinde saha içinde gezdirildi. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp