GÜRKAN “AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİ ZARARINA MAL SATIYOR”

admin

CHP İl Merkezinde bir Basın toplantısı düzenleyen, CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan Ayçiçeği üreticilerinin maliyetin altında ürününü satmak zorunda kaldığını bir an önce Ayçiçeği alım fiyatlarının açıklanması gerektiğini belirterek ; “ bugün üreticilerimizi kilosunu 1060 kuruşa mal ettiği ayçiçeği 950 kuruşa satıyor” dedi

IMG_2093 İl merkezinde yapılan basın toplantısına Merkez İlçe Başkanı Harika Türkay Kadın kolları Başkan ve üyeleri ile çiftçiler katıldı.

Türkiye’de ayçiçeği üretimi konusuna değinen Gürkan şunları kaydetti; “Yağ ülkemiz için temel gıdadır. Trakya ülkenin yağlık ayçiçeği üretiminin %85’ini karşılıyor. Geçtiğimiz yıl T.Birlik  %45 randımanlı ayçiçeği için 1400-1600 kuruş arasında alım yaptı üreticilerin hakkını korudu. Bu yıl 10.beş yıllık kalkınma planı tedbirleri nedeniyle yurdun diğer bölgelerinde de ayçiçeği üretimi yapıldı Üretim 950 bin tondan bir milyon 350 bin tona çıktı. Üreticiler geçen yıl olduğu gibi fiyat beklentisinde.1500 kuruş fiyat umuyorlardı.  Üreticiler hayal kırıklığı yaşıyor. Üretim %40 arttığı halde fiyatların %50 oranında düşmesi nedeni üretim bolluğundan mı kaynaklanıyor.

Ülkemizin 750 bin ton yağ ihtiyacı var. Bu yağı üretmek için 2 milyon ton ayçiçeğine ihtiyaç var. Bizim üretimimiz tüketime yetmiyor. Bunun sonucu yırt dışında ithalat yapıyoruz. Bu koşullarda bir milyon ton ithalat yapmamız gerektiği halde bunun 2,5 katı ithalat yapıyoruz. Ülkeyi yönetenler bu ithalat farkını bilmiyorlar mı?

Biz bir yılda üç milyar dolar ayçiçeği ithalatına ayırıyoruz. Ayçiçeğinde son durum Ziraat Odalarınca açıklanan rakamlara göre, bir ton ayçiçeği maliyeti 1060 TL üreticilerimiz şu anda ayçiçeğini ton başına 750 lira ile 900-950 lira arasında  bu durumda üreticiler her tonda 260 lira zarar ediyor. Siz olsanız %25 zara ettiğiniz bir ürünü bir sonraki yıl eker misiniz? Gelecek yıl üretim çok azalırsa diğer ayçiçeği üretici ülkelere destek vereceğiz. Bu binlerce dönüm arazi dururken Hükümetin Sudan’dan üç milyon dönüm tarım alanı kiralaması gibidir. Bir ton maliyeti 1060 lira olduğuna göre, Girdi fiyatlarına baktığımızda çiftçilerimiz toprak analizi yapıyor 50 dönümden fazla araziniz varsa analiz yaptırmak zorundasınız yaptırmadığınız takdirde mazot desteği verilmiyor. Devlet analiz başına 2,5 lira veriyor. Çiftçiler numune başına 30 lira ödüyor.  Yine çiftçilere tohum gerekli.

Türkiye ayçiçeği tohumu üretemiyor bunu İsrail’den alıyor. Bir kilo tohumu 54 liraya alıyoruz. Bir dönüm yeri ekmek için 8 litre mazot gerekiyor. Bir dönümü işlemek için çiftçiler 35 lira mazot harcıyor.

Çiftçilere bunun için 15 lira destek veriliyor. Bu çiftçilerin dış ülkelerle rekabeti için girdi fiyatlarının düşmesi gerekir. Üreticiler mazot fiyatının 20 lirasını vergi olarak ödüyor. “üreticilere Cambaza bak” deniyor. Bu müflis tüccar örneği. Halkın gözü boyanıyor. Tarlaya ekim için bir de gübre gerekli. Ayçiçeğinde bir dönüme 40 liralık  gübre gerekli. Bildiğiniz gibi devlet bonkör üreticilere gübre desteği de sağlıyor.1733_6639215

Bunun için 7 lira veriyor. 40 liralık ödemenize karşılık aylar sonra size 7 lira ödeniyor. Ürününüzü teslimde üren desteği de veriliyor. Devlet ayçiçeğinde kilo başına 24 kuruş destek veriyor. 10 gündür bu ayçiçeği sorunu gündemde. Çeşitli baskıla var. Bugün Dış Ticaret Müsteşarlığı bir tebliğ yayımladı. “Gözetim Fiyatı” diye bir uygulama var. Bu çiftçileri korumak amacıyla uygulanıyor. Bu gözetim fiyatına göre siz yurt dışından hangi ürünü ithal ederseniz edin. Devlet ben buna karışmam diyor. Ben yasal vergiyi alırım gerisi beni ilgilendirmez diyor. Ayçiçeğinde gözetim fiyatı 525 dolardı. Bulgaristan’da ayçiçeği fiyatı 380 dolar. Bu ülkelerde ithalat yapıldığında bugüne kadar  Devlet diyordu ki  ben bunu 525 dolar olarak kabul ediyorum sen istediğin fiyata al. Buna karşılık senden%27 oranında vergi alınıyor. Daha önceki hükümetlerde bu oran %50’idi. Bugün devlet ithalatçıyı korumak için %50 zarar ediyor. Bugünkü Resmi Gazetede yayımlana tebliğ ile 675 dolara yükseldi. Bunun Türk lirası karşılığı 1125 lira ediyor. Bugün gözetim fiyatı ile Yurt dışı ithalatı 1125 liraya mal oluyor. Buradan aldığınızda 850 liraya alacaksınız. Bizim talebimiz Gözetim fiyatı 900 dolara çıkarılmalı. Bu sağlanırsa ithal ürün1270 liraya çıkacak. Fiyatların bu oranda belirlendiğini düşündüğümüzde maliyet üzerindeki bu fark üreticilerimiz karı olacak. Harman başladı fiyat ucuz olduğu için üreticiler biçerdöveri tarlaya sokmadı. Buradan T.Birliğe sesleniyoruz Birliğimiz geçen yıl üreticileri memnun etti.  Bu yıl  da çiftçinin beklentisi olan1200-1300 lira olarak açıklamalarını bekliyoruz.

 91 total views,  2 views today

Next Post

Pehlivan Mezarlığı akşamcıların mekânı haline geldi

Mithatpaşa mahallesi Kulekapı Caddesindeki Pehlivan Mezarlığı akşamcıların mekânı haline geldi. Geceleri burada toplanan bazı sorumsuz kişilerin mezarlık çevresini kirlettiğini bu alanın koruma altına alınması gerektiği belirtiliyor. Buranın koruma altına alınması için yetkililere dilekçe verdiğini, fakat sonuç alamadığını belirten Mithatpaşa Mahalle Muhtarı Turgut Sarıbaşak; “bu tarihi mekânı temizlemekten bıktım usandım. Pehlivan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp