GÜRKAN; “Biz Kabile Devletinin Belediyesi değiliz.”

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Belediye Meclis Salonunda düzenlediği basın toplantısında, son günlerde gündeme gelen otogar  tartışmalarında Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt ile Mustafa Altunhan arasındaki polemiklere Belediye olarak girmeyeceklerinin altını çizerek “Sayın Başkan Zıpkınkurt açıklamalarında “Volkan Metro A.Ş. Turizm Otogarda sanki kirasını ödemeden oturuyor diye bir algı yaratıyor. Bu ülkede hukuk belli, kanunlar ve mevzuat belli. Belediye her Edirneliye ailesi kadar çok yakındır. Ama Belediyenin menfaatleri söz konusu olduğunda da her yaşayana aynı derecede de uzaktır. Bizim hiç kimse babamızın oğlu değildir. Biz herkese eşit davranırız. Bu eşitlikte kimsenin unvanı ve sıfatı da bizi ilgilendirmez. Herkese eşit davrandığımız ve kanunları da ne kadar eşit uyguladığımızı en iyi bilenlerden birisi de sayın  Zıpkınkurt’tur. Onun da geçtiğimiz dönem Yargıtay tarafından onaylanan Tunca Nehri kenarındaki Kaçak Villasını biz yıktık. Arkadaşımızdır, eşimizin dostudur, Ticaret Odası Başkanıdır demedik ve kanunu uyguladık. Şimdi aynı şey Mustafa Altunhan için de geçerlidir.  Şehrimizin esnafıdır, Kırkpınar Ağalığı yapmıştır ama babamın oğlu değildir. Evladım da olsa kanun herkese eşit uygulanır. Edirne Belediyesi’nin bir resmi kurum, kanun kurumu ve hukuk kurumudur. Belediye kişisel duyguların işine karıştırıldığı bir kurum geçmişte de olmamıştır, benden öncede olmamıştır, benim dönemimde de olmamıştır. Bundan sonrada olmayacaktır. Biz hukuka kanuna göre iş yaparız. Biz kabile devletinin belediyesi değiliz. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin belediyesiyiz. O yüzden Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kanunlarına göre iş yaparız. Ne kimseyi kollarız, ne kimseyi kayırırız ne de kimseye düşmanlık yaparız. Sevgi özel hayatta olur. Burası görev yeridir. Son bir haftadır bizim ısrarla uzak durmaya çalıştığımız ama bizi de dahil ettikleri otogar meselesi var. 1996 yıllarında inşaatı başlayan ve 2000 yılında da eski yeri kapatılarak bütün işletmecilerin yeni otogara taşındığı yerin mülkiyeti Edirne Belediyesinindir.

“OTOGAR 7 KEZ İHALEYE ÇIKTI”

2010 yılında da Edirne Belediyesi işletme hakkını kullanarak 2010 yılında kiracılarla bir toplantı yaparak, otogarın işletilmesi de dahil tüm yetkilerin devreden bir ihaleye çıkıyor ve bu ihaleye kimse talipli olmuyor. Bu ihaleler 2 yıllık periyod içerisinde 6 kez tekrarlanıyor ve hiç kimse katılmıyor belli ki bir anlaşma var. En son Dönemin valisi önderliğinde işletmeciler ve Belediye ile bir toplantı yapılıyor ve bu işin hukuki bir şekilde sonuca bağlanması görüşünde hem fikir sağlanıyor. Ardından 7. Kez ihaleye çıkıyor ve Mustafa Altunhan haricinde (Volkan Metro AŞ.) ihaleye kimse katılmıyor ve bu ihaleyi (7 yıl) Mustafa Altuhnan’ın şirketi kazanıyor.  O dönem belirlenen ihale miktarı 4 milyon 250 bin lira ihaleyi kazanan Volkan Metro A.Ş. şirketi tarafından iki taksitte ödeniyor. Bu süreç 20 Ocak  2019 da sona eriyor. Biz bu süre sona ermeden önce  kiracımıza sürekli “Süren doluyor” tebligatlarını çekiyoruz. Tabi kiracımız da bize dava açıyor ve diyor ki “Ben o dönemde siz belediye olarak mevcut kiracıların tahliyesini 8 ayda yapabildiniz. Sözleşmeyi bana imzalattınız ama ben 8 ay orada işe geç başladım. ” diyerek dava açıyor ve bu davalar şu anda derdest olarak devam ediyor.” dedi.

“İKİSİNİN ARASINDAKİ POLEMİK BİZİ BAĞLAMAZ”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt ile Mustafa Altunhan arasındaki polemiklere Belediye olarak girmeyeceklerinin altını çizen Gürkan; “Sayın Başkan Zıpkınkurt açıklamalarında “Volkan Metro A.Ş. Turizm Otogarda sanki kirasını ödemeden oturuyor diye bir algı yaratıyor. Bu ülkede hukuk belli, kanunlar ve mevzuat belli. Belediye her Edirneliye ailesi kadar çok yakındır. Ama Belediyenin menfaatleri söz konusu olduğunda da her yaşayana aynı derecede de uzaktır. Bizim hiç kimse babamızın oğlu değildir. Biz herkese eşit davranırız. Bu eşitlikte kimsenin unvanı ve sıfatı da bizi ilgilendirmez. Herkese eşit davrandığımız ve kanunları da ne kadar eşit uyguladığımızı en iyi bilenlerden birisi de sayın  Zıpkınkurt’tur. Onun da geçtiğimiz dönem Yargıtay tarafından onaylanan Tunca Nehri kenarındaki Kaçak Villasını biz yıktık. Arkadaşımızdır, eşimizin dostudur, Ticaret Odası Başkanıdır demedik ve kanunu uyguladık. Şimdi aynı şey Mustafa Altunhan için de geçerlidir.  Şehrimizin esnafıdır, Kırkpınar Ağalığı yapmıştır ama babamın oğlu değildir. Evladım da olsa kanun herkese eşit uygulanır.” dedi.

“Ne kimseyi kollarız, ne kimseyi kayırırız ne de kimseye düşmanlık yaparız.”

Edirne Belediyesi’nin bir resmi kurum, kanun kurumu ve hukuk kurumu olduğunu  söyleyen Gürkan; “Belediye kişisel duyguların işine karıştırıldığı bir kurum geçmişte de olmamıştır, benden öncede olmamıştır, benim dönemimde de olmamıştır. Bundan sonrada olmayacaktır. Biz hukuka kanuna göre iş yaparız. Biz kabile devletinin belediyesi değiliz. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin belediyesiyiz. O yüzden Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kanunlarına göre iş yaparız. Ne kimseyi kollarız, ne kimseyi kayırırız ne de kimseye düşmanlık yaparız. Sevgi özel hayatta olur. Burası görev yeridir.

“Böyle bir akıl tutulması ve iddia olabilir mi?”

Kira sözleşmesi biten Edirne Belediyesi Kiracılarından kira ücreti alınmıyor algılarının yaratıldığını işaret eden Gürkan; “Bizim böyle bir lüksümüz, inisiyatifimiz olabilir mi? Biz normal koşullarda da sürekli herkese hesap veren bir kurumuz.  Böyle bir akıl tutulması ve iddia olabilir mi? Ne kadar  insanlıktan nasibini almamış iddialar bunlar. Bakın Belediyenin 70 civarında kiracısı var ve bunların hepsinin kiralama süreleri doldu. Birkaç kiracımız haricinde hemen hemen hepsi hukuki anlamda kiracılık vasfını yitirdiler. Biz bu süreyi bugüne kadar iki nedenle uzattık. Birincisi Pandemi  hemen geldi. Bu süreçte hiçbir şey yapamazdık ve burada inisiyatif kullanmamız gerekiyordu. Yine yasaların bize verdiği yetkiler çerçevesinde, pandemi sürecinde işletmesi kapalı olanlardan 9 ay boyunca hiç kira almadık.  İşletmesi açık olanların da kira oranlarını % 100’den % 25’e düşürdük.” dedi.

“KİRA KONUSUNDA OTOGARDA NE YAPILMIŞ”

Hiç kira ücreti alınmamış denilen Otogarda da Pandemi sürecinde nasıl bir süreç izlendiğini açıklayan Gürkan; “ Bakın Pandemi sürecinde şehirlerarası ulaşım bildiğiniz gibi hiç çalışmadı. Biz bu süreçte Otogardan kira alamamayı bırakın diğer kiracılarımıza uyguladığımız düşük kira almayı buraya uygulamadık. Bakın size verilen belgelerde de bu çok açıkça görünüyor.  Kanunun bize verdiği yetkiyi otogar için değil diğer 70 kiracımız için kullandık. Bakın şimdi zamanı geldi ve tümünü ihaleye çıkacağız. Çok meraklı arkadaş varsa gelir ihaleye katılır ve en yüksek bedeli o verir ve ihaleyi o alır böylece yeni kiracı o olur.” dedi.

“BURASINI KENDİ YÖNETTİKLERİ ŞİRKET ZANNETMESİNLER”

Edirne Belediyesi’ni kendi yönettikleri şirket zannetmesinler diyen Gürkan; “Burası resmi bir kurumdur. Kimsenin babasının malı da mülkü de değildir. Gerçi biz kira toplama konusunda bazı arkadaşlar kadar becerikli olmayabiliriz. Ama Belediyenin ve Edirnelilerin hakkını da kim olursa olsun kimseye yedirmeyiz. Edirne Belediyesi’nin aylık kira geliri yaklaşık olarak 500 bin lira civarındadır. Otogar Otogar diyen arkadaşlara sesleniyorum; “Yakında muhtemelen en geç haziran ayında bunların hepsini ihaleye çıkacağız. Bu ihale herkese açık 200 bin lira siz verin. Buyurun gelin. “dedi. 

 828 total views,  17 views today

Next Post

Gürkan'dan İYİ PARTİ İL BAŞKANI Demir'e Mesaj; "Bırakın almayı hayalini bile kuramazlar"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İYİ Parti İl Başkanı Ekrem Demir’in, “Kendi partimizle seçime girdiğimiz takdirde Edirne Belediyesi’ni çok rahat şekilde alırız” sözlerine, “Bazı arkadaşlar hangi ittifakta olduklarına karar vermeliler” şeklinde cevap verdi. Başkan Gürkan, “Edirne’yi Cumhuriyet Halk Partisi dışında, hiç kimsenin, hiçbir partinin alma şansı yok. Bırakın almayı hayalini […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp