Gürkan: “Bize büyük zincir marketler lazım değil, bizim esnafımız lazım”

admin

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 41’ uncu Olağan Genel Kurulunda konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Geçmiş 4 yıllık sürede yaptığı hizmetlerden dolayı Oda Başkanı Kemal Cingöz’ü tebrik ederek, “Tarımın bu kadar yoksullaştığı bir dönemde Turizm, tarih ve kültür şehri olan Edirne’nin çıkış noktasıdır. Ben inanıyorum ki tüm esnaf arkadaşlarımızla beraber turizm pastasından şu andakinden daha fazla pay alarak hak ettiğimizi bütün esnaflarımızla birlikte eşit ve adil bir şekilde bölüşeceğiz.“dedi.

“Biz Pandemide 9 ay boyunca kira almazken Milli Emlak ve Vakıflar zam yaparak Kira aldı”

Cumhur İttifakı Yöneticilerinden AK Parti il Başkanı Belgin İba, MHP İl Başkanı Zakir Tercan, Millet İttifakı Yöneticilerinden CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP il Başkanı Fevzi Pekcanlı, Saadet Partisi İl Başkanı Av. Sinan Tekin başta olmak üzere Trakya’daki Oda Başkanlarının da büyük katılım sağladığı Kongre salonunda konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; Türkiye Cumhuriyeti’nin büyüklüğüne baktığınızda denizde bir damla olan Edirne Belediyesi pandemi sürecinde kendi kiracılarından 9 ay boyunca kira almadı, Yani Biz bu süreçte kendi kiracılarımızdan 9 ay boyunca kira almazken maalesef Milli Emlak ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü hem de zamlı fiyatlarla kiraları almaya devam etti. Bunu da milletimizin takdirine bırakıyorum.” dedi.

“Esnaf olmazsa şehir olmaz, şehir olmazsa ülke olmaz. ”

Esnafın önemine dikkat çeken Gürkan; “Esnaf olmazsa şehir olmaz, şehir olmazsa ülke olmaz. Esnaf bu kadar kıymetli ve değerlidir. Dünyada’ki gelişmelerin de etkisiyle kocaman zincir marketlerimiz var. İçinde her şey var ama insan yok. İşte o sıcaklığı sevgiyi ve güler yüzü bize veren mahallenin bakkalı, berberi, kahvesi, manavı ve tamircisidir. O yüzden esnafımızın dün de yanındaydık, bugünde yanındayız gelecekte de esnafımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bize büyük zincir marketler lazım değil, bizim esnafımız lazım. Hep yanınızda olduk ve hep yanınızda da olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bunları konuşmazsak bu ülkeyi o muasır medeniyetler seviyesine çıkaramayız “

Pandemi’de Çok zor bir süreçten geçildiğini ifade eden Gürkan; “Bu zor dönemde en fazla etkilenen esnaf oldu. Bir çok esnaf arkadaşımız neredeyse deyim yerindeyse günlük kazandıklarıyla çarkı döndürüyor. Daha pandeminin yaralarını saramadan ekonomik krizin açtığı yaraları pansumanlarla değil büyük ameliyatlarla ancak kapatabileceğimizi görüyoruz. TUİK’in açıkladığı % 70 enflasyon, diğer taraftan da bağımsız kurumların açıkladığı enflasyon TÜFE % 154… Bakın Şeker, Yağ, Un bulmakta güçlük çekiyoruz. Bunları konuşmazsak bu ülkeyi o muasır medeniyetler seviyesine çıkaramayız.” dedi.

“Pandemi sürecinde Kiracılarımızdan 9 ay boyunca kira almadık”

Bu süreçte Edirne Belediyesi’nin vatandaşın ve esnafın yanında olmaya devam ettiğini ifade eden Gürkan; “Biz Edirne Belediyesi olarak kendi kiracılarımızdan 9 boyunca işyeri kapalı olanlardan hiç bir kira bedeli almadık. işyeri açık olanların da mevcut Kirasını % 25’e düşürdük. Yani kirası 1000 lira olan esnafımız 250 tl ödedi. Bu şehirdeki 85 bin hanenin tümünün evlerine kolonya, maske ve hijyen paketleri götürdük. Pandemi sürecinde yaşanan Dönem dönem açılmalarda hizmet veren esnafımıza maske, kolonya ve hijyen paketleri desteği verdik. Yine pandemi döneminde esnafımıza bazen nakit yardım bazen de hijyen yardımları yaptık. Biz bundan büyük mutluluk ve gurur duyduk. İmkan olsaydı daha fazlasını yapabilseydik.” dedi.

“Milli Emlak ve Vakıflar Müdürlüğüne Kira Göndermesi”

Türkiye Cumhuriyeti’nin büyüklüğüne baktığınızda denizde bir damla olan Edirne Belediyesi’nin pandemi sürecinde kendi kiracılarından 9 ay almadığını ifade eden Gürkan; “Biz bu süreçte kendi kiracılarımızdan 9 ay boyunca kira almazken maalesef Milli Emlak ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü hem de zamlı fiyatlarla kiraları almaya devam etti. Bunu da milletimizin takdirine bırakıyorum.” dedi.

Bize büyük zincir marketler lazım değil, bizim esnafımız lazım “

Edirne’de en son Kahveciler ve Berberler Odası ile birlikte yaptıkları çalışmalara da değinen Başkan Gürkan; “Edirne’de ki 300 civarındaki kahveci esnafımıza destek olmak adına 3500 adet masa örtüsü yaptırdık ve her bir kahveci esnafımıza10’ar adet masa örtüsü verdik. ve 15 bin adet civarında da çay tabağı dağıttık.
Yine Berberler ve Kuaförler Odası Selçuk başkanımızla yaptığımız çalışmada Berberler ve Kuaförlerimize 1000 adet peler dağıttık. Sonrasında her iki odamızın da talebi olan Su içinde o süreçte suyu % 70 oranında indirdik. Esnaf olmazsa şehir olmaz, şehir olmazsa ülke olmaz. Esnaf bu kadar kıymetli ve değerlidir. Dünyada’ki gelişmelerin de etkisiyle kocaman zincir marketlerimiz var. İçinde her şey var ama insan yok. İşte o sıcaklığı sevgiyi ve güler yüzü bize veren mahallenin bakkalı, berberi, kahvesi, manavı ve tamircisidir. O yüzden esnafımızın dün de yanındaydık, bugünde yanındayız gelecekte de esnafımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bize büyük zincir marketler lazım değil, bizim esnafımız lazım. Hep yanınızda olduk ve hep yanınızda da olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Edirne en çok turist alan 3. şehir

Edirne’nin 2018 yılından bu yana en çok turist alan 3. şehir olduğuna dikkat çeken Gürkan; “Türkiye’de İstanbul ve Antalya’dan sonra en çok turist alan 3. şehir Edirne oldu. 2019 yılında 5,5 milyon turist aldık. Şimdi bütün esnaflarımızla birlikte hedefimiz 10 milyon. Tarımın bu kadar yoksullaştığı bir dönemde Turizm, tarih ve kültür şehri olan Edirne’nin çıkış noktasıdır. Ben inanıyorum ki tüm esnaf arkadaşlarımızla beraber turizm pastasından şu andakinden daha fazla pay alarak hak ettiğimizi bütün esnaflarımızla birlikte eşit ve adil bir şekilde bölüşeceğiz.”dedi.

Edirne Ajans Haber Merkezi

 553 total views,  11 views today

Next Post

EDİRNE ESNAF ODALARI BİRLİĞİ KONGRESİNDE KEMAL CİNGÖZ GÜVEN TAZELEDİ

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 41’ uncu Olağan Genel Kurulu Keyif Düğün Salonunda gerçekleşti. Büyük bir katılımla gerçekleşen Genel Kurulda mevcut Başkan Kemal Cingöz tek aday olarak güven tazeledi.Divan Başkanlığına Kırklareli Esnaf ve Sanatkar Odası Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker ve vekilliğe Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp