GÜRKAN; “darbelerden en çok solcular zarar görür”

admin

GÜRKAN; “darbelerden en çok solcular zarar görür”

 

 

 

 

 

 

CHP İl merkezinde İl başkanı ve merkez ilçe başkanı ile  düzenlenen basın toplantısına katılan Belediye Başkanı Recep Gürkan, ülkedeki darbe girişimi ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında; “ Cuma günü akşamı acı olayı birlikte gördük ve yaşadık Ülkelerde demokrasileri demokrasi yapan parlamenter sistemdir,ve kuvvetler ayrılığıdır.

Demokrasileri demokrasi yapan demokratik kuralları içinde hukuk devletine güvenerek hukuk devletini geliştirmek, insan temel hak ve özgürlüklerinin gelişmesini sağlamaktır. Bu özgürlükleri uluslararası standarda taşıyarak, Ülkeyi büyütmek ve güçlendirmektir. Eğer ne olduğu belirsiz fakat amacı belli birtakım demokrasi dışı güçlerle birtakım yerlere ulaşmak uğruna işbirliği yaparsanız, yani kedi ile çuvala girerseniz gün gelir o kedi yüzünüzü gözünüzü tırmalar.

BİZ TEHLİKEYİ DUYURDUĞUMUZDA İNANMADILAR  

Bence bu darbe girişimi ile yaşanılan budur. CHP olarak biz Türkiye’de Türk Silahlı Kuvvetlerine, sivil yurttaşları sivil toplum örgütlerine seçilmişlere atanmışlara on yıllardır, bu cemaat tarafından uygulanan her türlü kirli oyun tezgahımızı dile getirdiğimizde bize gülüyorlardı.

Bugün gelinen noktada kimin doğru kimin yalan söylediği kimlerin yanlış yaptığı ortaya çıkmıştır. Tabii ki bugün askeri darbelerden CHP ve solcular en çok zarar görmüştür. O nedenle hiçbir solcunun, hiçbir CHP’linin bir darbeyi bırakınız teşvik etmeyi ona sempati ile bakması dahi düşünülemez. Cuma günü akşamı sürecin başlangıcında Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını dinlediniz. Bu darbeye karşı çıktığımızı, halkın oyları ile seçilen iktidarı beğenmesek icraatını onaylamasak demokrasinin her türde darbeye karşı hep birlikte savunulması gerektiğini söylemiştik.

DEĞİŞİM SANDIKLA OLMALI

Cuma günü akşamı olan olayda da bunun en somut görüntüsünü sergiledik. Mevcut iktidara eleştirdiğimiz, beğenmediğimiz değişmesini istediğimiz ortada. Ama biz bu değişimi nasıl gelinmişse sandıkla gelindiği gibi yine aynı şekilde sandıkla gitmesi gerektiğini, Bunun mücadelesini yaptığımızı bundan sonra da yapacağımızı belirttik, bundan sonra da söylemeye devam edeceğiz.

Ama Cumhuriyetle yönetilen bir ülkede Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşlarının kurduğu Türkiye Cumhuriyetinde gerekçesi ve amacı ne olursa olsun kim tarafından yapılırsa yapılsın asla onaylamadık asla desteklemedik her zaman karşısında olduk, öyle olmayı da sürdüreceğiz” dedi.

EDİRNE’NİN EN ÖNEMLİ DÜĞÜNÜ     

Daha sonra Kırkpınar ile ilgili olarak açıklama yapan Gürkan; “ Önümüzdeki hafta Edirne’nin en önemli düğünlerinden birini yaşayacağız. Gönül isterdi ki, bu yıl muhteşem bir Kırkpınar olsun kalabalık ve görkemli olsun. Fakat ülkemizin içinde bulunduğu şartlar ortada. Çok doğruyu söylemek gerekirse şu anda ne yapacağız nasıl bir süreç yürüteceğiz. Nasıl bir Kırkpınar etkinlikleri yapacağız biz de henüz bir karar verebilmiş değiliz. Bundan sonraki gelişmelere göre yine Basın mensuplarının aracılığı ile halkımıza bilgi vereceğiz. Ama kişisel kanım bugün ülkede toparlanma başladı. Ülke genelinde operasyonlar ve gözaltılar tutuklamalar sürüyor.  Karaağaç’ta bunlardan bir örnek. Herhangi bir sıkıntı yaşanmadan Pazartesi günü   hem terörün, hem de darbenin  arzuladığı günlük yaşamı sekteye uğratılması insanların umutsuzluğa kararsızlığa ve kaosa sürüklenmesine pirim vermemek adına  ben  pazartesi günü Kırkpınar’ımızın açılışını  yapacağımız inancındayım. Tabii başka bir aksilik ve olumsuzluk olmazsa inşallah olmaz diyorum. Bununla ilgile gelişmelere göre hem duyuru hem de iletişim organlarını kullanarak, hem sizleri hem de halkımızı bilinçlendireceğiz. Bu arada böyle önemli günlerde ulaşımda sorun yaşanacak. Buna çözüm için yürütülen bir çalışma var bu çalışma bitene kadar ulaşım sorununda sorunlar olacaktır. Bilindiği gibi böyle olağanüstü durumlarda olağanüstü şartlar uygulanır bunu biliyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın da biraz sabır göstermelerini bekliyoruz.”

Bu arada ben eski bir parlamenter olarak Türkiye Büyük Millet meclisini terk etmeyen arkadaşlarımızla sabah saatlerine kadar iletişim halindeydik. Bildiğiniz gibi Meclisin bombalanmasıyla oradaki arkadaşlarımız meclisin sığınağına alt katlara alındılar. Bu gerçekten çok üzüntü verici bir durumdu. Türkiye Büyük Millet Meclisi  şu anda bombalanan bina üçüncü meclis binasıdır. Birinci ve ikinci meclis binası Ulus’tadır. Bu bina 1961 yılında hizmete açıldı. Kurtuluş Savaşı koşullarında düşman askerlerinin dahi yapmadığı  birilerinin kendi kişisel amaçlarını gerçekleştirmek uğruna  maalesef Türk ordusunun üyelerine yaptırılmıştır. Bu affedilemez bir suçtur. Diğer taraftan hürriyet gazetesinden Murat Yetkin’in yazısını okumanızı isterim. Yetkin diyor ki Akşam Hürriyet’in binasını basan askerlerden binayı kurtarmak için polislerle beraber gelen birisiyle merhabalaştık. Bana şöyle dedi . Ben buraya ikinci kez geliyorum. Daha önceleri Hürriyet gazetesini taşlamaya gelmiştim şimdi ise kurtarmaya geliyorum” diyor. Bunun üzerine Yetkin bu kişiye neden böyle yaptın diye soruyor. Bu kişi çünkü siz Cumhurbaşkanının sözlerine CNN’de de yer verdiniz” diye cevap veriyor. İşin kırılma noktası orasıdır. Bunun üzerine Murat Yetkin biz o gün de doğru olanı yazıyorduk bugün de doğru olanı yazıyoruz. Biz de dün olduğu gibi bugün de doğru olanı yapıyoruz. Bizleri bazen kendilerine karşı olmakla engellemekle suçlayan arkadaşlara şunu söylemek isterim. Siyasi yaşam içinde kuşkusuz siyasi partilerin sürtüşmesi olacaktır. Fakat CHP bu ülkenin kurucu iradesi olarak öncelikle hep Cumhuriyetin bekasını hedeflemiştir. Cumhuriyetin korunmasını, kollanmasını ve yaşatılmasını hedeflemiştir.

HER ZAMAN ÜLKENİN ÇIKARLARINI ÖN PLANDA TUTTUK

Biz geçmişte ortaklıkların doğru olmadığını söylüyorsak bu ülkenin daha güzel ve daha zengin ve güçlü bir Cumhuriyet olması içindir. Kişisel bir şey değildir. Biz, siz şunu yanlış yapıyorsunuz dediğimizde  bu halk tarafından seçilmişleri küçültmek eksiltmek başarısız kılmak için değil. Onun tam aksine bu ülkenin daha güçlü bir ülke olmasını sağlamak içindir. Umuyorum ki bu darbe girişiminden herkes üzerine düşen dersleri alacaktır. Herkes şunu anlar ki bu ülkeyi sevenler bir aradadır. Mustafa kemal Atatürk’ün ilkeleri, devrimleri aydınlanma ışığını cumhuriyetle birlikte yaşatma kararlılığındadır. Bu ülkeyi hiç kimse zannetmesin ki biri diğerinden daha fazla seviyor. Ülkeyi seven insanların hepsi eşit düzeyde seviyor. Hiç kimse bu ülkeyi ben senden daha çok seviyorum iddiasında olmasın. Türkiye Cumhuriyeti böyle kurulan bir Cumhuriyettir. İnsanların canları pahasına kurdukları bir Cumhuriyettir. Bu şekilde de korunmaya devam edecektir” diye konuştu .

 

 79 total views,  2 views today

Next Post

ÖZCAN; “Keşan ilçesi altyapı hizmetinde sona yaklaşıldı

                  Keşan İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Özcan belediye çalışmaları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “ Keşan belediyesi olarak biz ilçemizin temel altyapı sorunlarımızı çözdük diyebilirim. En son olarak 100 bin nüfus dikkate alınarak hazırlanan Biyolojik arıtma tesisimiz eylül veya ekim ayında hizmete […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp