Gürkan; “EDİRNE KIRMIZISI BİZİM AŞKIMIZDIR. AMA Covid KIRMIZISI…”

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan düzenlediği Basın toplantısında Edirne’lilerin Kırmızıyı sevdiğini belirterek; “Halkımızın da ne olur kurallara uyarak bir an önce şu Kırmızıdan kurtulmayı, EVET BİZ KIRMIZIYI SEVERİZ. KIRMIZI OLSUN 5 LİRA FAZLA OLSUN deriz. EDİRNE KIRMIZISI BİZİM AŞKIMIZDIR. AMA COVİD KIRMIZISINI HİÇ SEVMİYORUZ.” Lütfen el birliği ile bu Covid Kırmızısından bir an önce kurtulmayı sağlayalım ve esnafımız da derin bir nefes alsın.” dedi.

Gürkan açıklamasında; “Bildiğiniz gibi Covid-19 tedbirleri kapsamında Sağlık Bakanlığımız yeni bir değerlendirme sürecine girdi. Artık kentler 100 bin deki ortalama vaka sayısına göre 4 renk ile ayrılarak o kentteki faaliyetlerin, hangilerinin kapalı, hangilerinin açık, hangi sınırlamalarının kaldırılacağı ve hangi sınırlamalarının devam edeceğini belirliyor. Yöntem olarak tabii ki tartışılacak bir tarafı yok Doğru bir yöntemdir. Burada bir noktada o kentte yaşayan vatandaşların kendi kendini disipline etmesi de amaçlanıyor.” dedi.

“Tüm İmkanlarımızı  COVİD-19’la Mücadele için seferber ettik”

Edirne’nin geçtiğimiz yaz aylarında günlerce sıfır vaka sayısı ile Türkiye’nin en düşük illerinden biri iken  son birkaç aydır çeşitli nedenlerle Edirne’nin en yüksek vakalı illerden biri haline geldiğine dikkat çeken Gürkan; “Vaka sayısındaki artış Edirne’miz adına üzücü bir durumdur. Bununla ilgili 8 Mart 2020’den, yani Pandeminin en başından bu yana sahada olan Edirne Belediyesi ekipleri, İl Özel İdare ekipleri, Valilik Ekipleri, Diğer Sağlık Bakanlığı ekipleri ve diğer kurumların ekipleri büyük bir  özveriyle pandemiyle mücadele etti ve etmeye de devam ediyor. Bakın  Covid-19’la mücadelede 6 Gün sonra  1 yılı dolduracağız. Bu süreçte Ekiplerimiz hep sahada çalıştı. İnanılmaz bir mücadele sergilediler.  Başka işlerimizi ve projelerimizi durdurarak hem maddi hem de insan gücü anlamında Tüm imkanlarımızı bu işe kullandık. Çünkü İnsan sağlığının her şeyin üzerinde olduğu tartışılmaz bir gerçektir.” dedi.

“BÜYÜK BİR HAYAL KIRIKLIIĞI YAŞADIK”

Önceki gün açıklanan İllere göre Vaka sayısında Edirne’nin Çok Yüksek Riskli iller arasında  yer almasından dolayı, bugüne kadar yapılan mücadeleyi de dikkate alarak büyük bir hayal kırıklığına uğradıklarını ifade eden Gürkan; “ Bir önceki haftalık haritada ilimiz Yüksek Riskli İller kategorisinde iken önceki gün açıklanan Haftalık haritada ÇOK RİSKLİ İLLER KATEGORİSİNE maalesef girdik ve bu Edirne açısından da gerçekten çok üzücü bir durumdur.” dedi.

DİKKATSİZLİK ! “MECLİS ÜYESİMİZ İN DE TESTİ ARKADAŞINDAN DOLAYI POZİF ÇIKTI”

Edirnelilerin kısıtlamalara uyup uymamasının yada sorumluluklarını yerine getirip getirmemesinin sadece kendilerini etkilemediğini söyleyen Gürkan; “Önceki gün Meclis üyelerimizden birinin COVİD-19 testinin pozitif çıktığını üzüntüyle öğrendim. Kendisini geçmiş olsun demek için aradığımda nasıl olduğunu sordum ve bir arkadaşının Covid’li bir arkadaşı ile görüştüğünü ve ondan 3 gün sonra kendisi ile görüştüğünü, ondan da 3 gün sonra kendisine geçtiğini söyledi. Bakın burada kimsenin art niyeti yok. Kimse “Aman ben gideyim de buna Covid bulaştırayım” demez ama bir dikkatsizlik ve bir ihmal virüsün bulaşmasını beraberinde getiriyor. Şimdi siz başkasına, ailenize ve yakınlarınıza bulaştırıyorsunuz. Bunun bir de vicdan azabı boyutu da var.”dedi.

“EĞER TEDBİRLERE UYSAYDIK 1 YILDIR KAPALI OLAN ESNAF İŞYERİNİ AÇACAKTI”

Covid 19 tedbirlerine uyulmaması nedeniyle toplumsal boyutunun da çok ağır olduğunu belirten Gürkan; “Bakın bugün itibarıyla MAVİ, SARI hatta TURUNCU olan illerde restoranlar ve Kafeler açıldı. Bu insanlar 1 yıldır dükkanlarını açamıyorlardı. Biz (Edirnelilerin biraz gayretiyle) Turuncuda kalabilseydik bugün Edirne’de Restaurantlar, Kafeler, Spor Sahaları, Halı sahalar ve Kıraathaneler  açılacaktı ve o insanlar da evlerine ekmek götürmeye başlayabilecekti.” dedi.

TEMİZLİK – MASKE ve MESAFE Kuralına bugünden itibaren tüm Edirnelilerin il genelinde uyması konusunda uyması için büyük hassasiyet göstermesi gerektiğini belirten Gürkan; “Lütfen bugünden itibaren Tüm halkımızı TEMİZLİK – MASKE ve MESAFE kuralına uyalım.   Göreceğiz ki kısa süre içinde Edirne’mizi tekrar Kırmızı’dan Turuncuya, Turuncudan da Sarıya hatta Sarıdan da Maviye dönüştürelim. Bu bizim elimizde. Biz bunu yapabiliriz Biz bu ülkenin en bilinçli bölgelerinde, en eğitimli bölgelerinde yaşayan insanlarız.” dedi.

“Alışverişlerimizi Yerel Esnafımızdan yapalım”

Yaklaşık olarak 1 yıldır kapalı olan Yerel Esnafın çok zor günler yaşadığını ifade eden Gürkan;  “Alışverişlerimizi Yerel Esnafımızdan yapamaya özen gösterelim. Burada kimseyi ayrıştırmıyoruz. Ulusal Market ve Ulusal Alışveriş merkezileri bir şekilde zaten sorunlarını çözüyor. Ama mahalle bakkalının size ihtiyacı var. Yerel Kuruyemişçinin size ihtiyacı var. Yerel ürün satanın size ihtiyacı var. Lütfen esnafımıza bu desteği çok görmeyelim. Mümkün olduğu kadar onlardan alışveriş yaparak onların bu zor süreci İMECE ruhu  ve dayanışma ruhu ile hep beraber aşalım.  Bizim sizlerden beklentimiz ve dileğimiz budur.” dedi.

Edirne Belediyesi olarak bu süreçte Belediye Kiracılarına her türlü desteği verdiklerini söyleyen Gürkan; “Belediye olarak il günden bu yana bu süreçte  hem kiracılarımızın hem oralarda çalışanların hem de pandemi nedeniyle işyerleri kapalı olanların yanında olmaya devam ettik.  Pandemiden bu yan iki kez kendi Belediye Kiracılarımızdan (İşyeri kapananlardan) kira almadık. İşyeri kısmen açık olanlardan  kiralarını % 25’e kadar düşürdük. Yine işyeri kapalı olan ve bu yüzden ilimizde çalışamayan işçilerden, emekçilere gerek maddi gerekse gıda desteği ve giysi desteği verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Bundan da hiçbir şikayetimiz yok. Pandemi bitene kadar da bu destekler vermeye devam edeceğiz. “dedi.

 1,438 total views,  5 views today

Next Post

PEKCANLI’DAN EK ÖDENEK TEPKİSİ

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ile birlikte İl Binasında bir basın toplantısı düzenleyen CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı yaptığı açıklamada; İl Özel İdaresi bütçesiyle ilgili kafaları kurcalayan bazı sor işaretleri olduğunu belirterek; “Bütçedeki para, Özel İdaredeki para o kadar bazen har vurup harman savruluyor ki, bazen kredi çekiyoruz bunu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp