Edirne’yi Turizm kenti yapma konusunda önemli mesafeler alındığına dikkat çeken Gürkan;  “Edirne’yi biz Turizm kenti yapma hedefine ciddi anlamda yaklaştırdık. Daha işimiz bitmedi. Ama çok önemli mesafeler aldık. 2014 yılında göreve başladığımızda Edirne’ye gelen turist sayısı 2 Milyon civarındaydı ve ağırlıklı bir kısmı da civar belediyelerin getirdiği yerli turistlerdi. Şehrimize turistlerin gelmesi güzel bir olaydır ama dönemde gelen turistlerin şehrimize doğruyu söylemek gerekirse neredeyse hiçbir katkısı olmuyordu. Ben Ogünlerde şöyle bir ifade de bulunmuştum. Dedim ki; “Edirne’ye orta vadede gelen turist sayısını 5 Milyon’a çıkaracağız. Tabi buna inanmak istemeyenler ve gülenler oldu. Ben buna çok takılmadım. Geçtiğimiz Ocak Ayında Kültür Turizm Bakanlığımızın açıkladığı rakamlara baktığımızda 2018 Yılında Edirne’ye gelen Yerli ve Yabancı Turist sayısı 5,5 Milyon olduğunu gördük. Şimdi artık herkes bana “Başkanım 10 Milyon ne zaman olacak?” diye soruyor.  Biz şimdi biraz el frenini çektik. Çünkü bu kapasiteyi kaldıracak altyapı yatırımları aynı hızla Edirne’de gelişmedi. Başta Konaklama olmak üzere, Yeme-içme sektörü, Eğlence sektörü ilimizde gelişmedi. Biz şimdi onları geliştirmeye çalışıyoruz.” Dedi.

“Edirne’yi hep beraber yöneteceğiz”

Edirne’ye gelen yabancı ve Yerli turist sayısını arttırmanın onurunu ve gururunu yaşadığını ifade eden Gürkan; “Şimdi işimiz daha da zor. Onları tutmamız lazım. Edirne’yi Belediye tek başına yönetemez. Edirne’yi esnafıyla, iş insanı ile, çalışmayanıyla, emeklisiyle, evde yaşayanla beraber yöneteceğiz. “ dedi.

“Bazı esnaflar Fazla para kazansın diye yakışmayan davranışlar sergiliyor”

Edirne Belediyesi olarak önemli karar ve önlemler aldıklarına vurgu yapan Gürkan; “Şöyle bir kesin kararımız var.  Edirne’de faaliyet gösteren bazı esnafların biraz daha fazla para kazansın diye ne turizme ne de Edirne’ye yakışmayan davranışlar sergiliyor. Rencide etmemek için sektörde ifade etmek istemiyorum. Mesela A Sektöründeki bir işyeri fiyat etiketi koymuyor. Fiyat etiketi koymamak demek orada sanki bir şeyler olacakmış gibi turistlerde izlenim yaratıyor. Eğer kendinden eminsen turisti kazıklamayı ve aldatmayı düşünmüyorsan fiyat etiketini koymalısın. Bakın hepimiz yurt dışına gidiyoruz ilk baktığımız şey fiyat etiketi. Bunu da yabancı ülkeler çok iyi yapıyor.  Bazı esnaflarımız fiyat etiketi koymak istemiyor. Mesela bize bazı şikayetler geliyor. Dışarıdan 3 kişilik bir yabancı aile (Anne, baba ve çocuk.) geliyor.  Bunlar en fazla birer porsiyon yerler. Önlerine sormadan 2’şer porsiyon koyuyorlar. Sonrada 6 porsiyonluk önlerine fatura çıkarıyorlar. Olamaz böyle bir şey. Edirne’ye yakışmayan tavırlar bunlar.” Dedi.

“Edirne’de Her yer denetleniyor, İşini düzgün yapanın sonuna kadar yanındayız”

Yaşanan bazı olumsuz gelişmelerin önüne geçmek için, Ramazan ayı ve Turizm sezonu nedeniyle ilimizde her yerin denetlenmesi talimatını verdiğini ifade eden Gürkan; “Arkadaşlarıma talimat verdim. Başta Fiyat etiket olmak üzere hijyen ve kalite denetimi ilimizin her yerinde yapılıyor. Artık hem para cezası hem de kapatma cezası vermeye başladık. Bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Herhangi bir iş yeri, herhangi bir esnaf arkadaşım, 3 kuruş fazla para kazanacak diye binlerce, yüz binlerce Edirnelinin rızkını kesemez. İşini düzgün yapanın sonuna kadar yanındayız.  Ama işinde hile yapanın, fiyat listesini koymayanın, gelen turistleri kazıklamaya çalışanın karşısındayız. Bu konuda da çok sert ve kararlı davranacağız.” Dedi.

“300 adet 5 litrelik Sahte Zeytinyağı  ele geçirildi”

Bulgaristan vatandaşlarının ağırlıklı olarak alışveriş yaptığı Bostanpazarı’nda denetim yapılması konusunda talimat verdiğini ifade eden Başkan Gürkan; “Yapılan denetimlerde 300 adet 5 litrelik sahte zeytinyağı tespit edildi. Bu bir ahlaksızlıktır. Sahte Zeytinyağını gelen turiste satmaya çalışıyorlar. Ne için, 3 kuruş fazla para kazanacaklar diye. Biz buna asla müsaade etmeyeceğiz. Böyle bir şey olabilir mi? Bakın, Edirne’ye son 25 Yıldır girmeyen Gurbetçiler geçen yaz girmeye başladı. Bu konuda maalesef Edirne’nin kötü bir şöhreti vardı ve biz bu kötü şöhreti ortadan kaldırdık.”dedi.