GÜRKAN “Edirne’nin seyir terasının kapatılmasını istemiyoruz”

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, DSİ ve Edirne Belediyesi arasında İçme Suyu Şebekesi Projesi’yle ilgili ortak bir karara vardıklarını belirtti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Başkanlığı olarak alt yapıda 4 projelerinin olduğunu söyledi. Bu projelerin birincisinin yaklaşık 64 bin metrekarelik Atık Su Arıtma Tesisi; ikincisinin 460 km (460 bin metre) Kanalizasyon, üçüncüsünün 30 km Yağmur Suyu Toplama Kanalı ve dördüncüsünün 590 km (590 bin metre) İçme Suyu Şebekesi’nin Değişimi olduğunu ifade eden Gürkan, “Edirne için önemli olan bu dört proje Edirne Belediyesi’ne ait ve 3 projemiz bitti” dedi.

recep-gurkan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İçme Suyu Şebekesi Projesi kapsamında, Edirne Belediyesi ile DSİ arasında yapılan bir protokol ile Kırklareli Kayalıköy Kayalı Barajı’ndan yıllık 20 milyon 500 bin metreküp su sağlayacak yeni bir isale hattı yapılacak. 58 km’lik hattan gelecek olan suyu arıtmak için de Lalapaşa Kavşağı’nda yeni bir içme suyu arıtma tesisinin yapımına Edirne Belediyesi adına DSİ başladı. Tesisin maliyetinin DSİ tarafından karşılanacağını kaydeden Gürkan, bu maliyetin Belediyece DSİ’ye 30 yılda 30 eşit taksitte ödeyeceğini söyledi.

Yeni yapılan içme suyu arıtma tesisi ile yeni yapılacak olan şehir içme suyu şebekesinin birbirine entegre olması gerektiğini söyleyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, DSİ ile teknik konularda problemler yaşadıklarını ancak birkaç gün önce gerçekleştirdikleri toplantıda ortak bir noktaya vardıklarını belirtti. Gürkan, çalışmalarının en kısa sürede başlayacağını sözlerine ekledi.

“SEYİR TERASININ KAPATILMASI İSTEMİYORUZ”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Meriç Nehri taşkınlarını önleme konusunda nehir kenarına set çalışmaları yapılması konusunda da, “Taşkının önlenmesini istiyoruz. Ama taşkın önlenirken de Edirne’nin seyir terası olan Meriç Köprüsü etrafının setlerle kapatılarak, insanların nehirlere erişimini ve buradaki seyir terasının ortadan kaldırılmasını istemiyoruz. Bu konuda da önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz toplantıda Edirne için en doğru kararı vereceğimize inanıyorum” diye konuştu.

 

 

 

 113 total views,  2 views today

Next Post

Trakya Birlik’ten atletizm’e destek

                Türkiye’nin ‘Barış’ temalı ilk maratonu olan Turkcell Gelibolu Maratonu, 6 bin kişinin katılımıyla 2 Ekim 2016 pazar günü gerçekleşti . Dünyanın en önemli tematik parkurlarından biri olarak kabul edilen Gelibolu Yarımadası’ndaki maratonu Trakya Birlik Spor Kulübü adına 21.Km’lik parkuru 3.lük ile bitiren […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp