Gürkan “fırtına büyük zarar verdi”

admin

Belediye Başkanı Recep Gürkan Belediye Meclis Salonunda yaptığı konuşmada son günlerde yaşanan fırtına tahribatı konusunda bilgi verdi. Kırkpınar alanının ise selden büyük zarar gördüğünü belirten Gürkan; “ sel nedeniyle uzun süredir suyun çekilmemesi Kırkpınar alanında ciddi bir tahribat yarattı. Yaklaşık 4 milyon TL dolayında bir hasar söz konusu. Edirne Belediyesi olarak kendi imkânlarımızla alanda temizlik yapıyoruz. 20 Temmuz 2015 günün başlayacak olan 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri haftasına kadar alan düzenli hale gelecek. Güreş alanında park ve bahçeler müdürlüğümüz gerekli düzenleme yaptı. Kırkpınar çayırının çimeni çok önemli, o konuda gereken çalışmalar yapılıyor. Pehlivanların güreş alanında yaralanmamaları için çimlerin yüksek olması gerekiyor. Diğer yandan bakım onarım, boya badana yıkılan kırılan yerleri onarıyoruz. Kırkpınar gününe kadar tüm çalışmalar tamamlanacak. Buradan o vesileyle herkesi 654. Kırkpınar etkinliklerine davet ediyorum “dedi.

Gürkan “fırtına büyük zarar verdi” (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

SEL FELAKETİ SONRASI FIRTINA  TEHLİKESİ

Daha sonra son yaşanan fırtına ile ilgili bilgi veren Gürkan; “ bu yıl yaşadığımız 4 sel felaketinin ardından bir de fırtına tehlikesi yaşadık. Bu fırtına yaklaşık 15 dakika sürdü. Bu süre zarfında Edirne’de metre kareye 64 kilo yağış düştü. Edirne’nin yağmur ortalaması 24 kilogram. Kısa sürede bunun kat kat üstü yağmur düştü. Yine yağmurla birlikte gelen fırtınada rüzgârın hızı saatte 140 kilometreye ulaştı. Edirne’de kışın yağışın çok fazla olması, toprağın suya doyması nedeniyle suyun emilmemesi nedeniyle fırtınanın tahribat oranını da arttırdı. Karaağaç yolu kenarındaki kavaklığa baktığınızda bunu net şekilde görürsünüz. Buradaki kavakların üçte ikisi kökünden çıkıp yatmış vaziyette.

BUDAMA İŞİNİ UZMANLAR GERÇEKLEŞTİRDİ

Biz kış aylarına girerken ana arterlerde yok kenarındaki ağaçlarla ilgili bir düzenleme yaptık. Belediyemizin Park Bahçeler Müdürlüğü sorunları, Orman müdürlüğünden bir uzman, çevre gönüllüleri derneğinden bir uzmanla birlikte yol kenarındaki bütün ağaçları kontrol ettiler. Ağaçların hangisinin kesileceğini hangisinin budanacağı konusunda bize rapor hazırladılar. Biz de bu rapor doğrultusunda gerekli çalışmayı yaptık. Bize ağaçların budanması konusunda eleştiri geldi. Biz kendilerine bu işin uzmanlarca yapıldığını ilettim. Bu fırtınanın ardından o budamanın ve kuruyan ağaçları kesmenin ne kadar doğru olduğunu gördüm. Bunu yapmasaydık. Edirne’deki tahribat çok daha fazla olurdu. Fırtına ile birlikte ben sahadaydım. Belediye ekiplerimiz de gecikmeden oraya geldiler. Bu arada belediye ekipleri çok yoğun çalıştı. Bu arada Sadık Ahmet Caddesinde su birikintisi oluyor Biz oraya 120 M3’lük rezervuar yaptık. Biriken sular oraya pompalanıyor, oradan DSİ kanalına veriliyordu. O gün elektrik kesintisi olduğu için bu sistem çalışmadı. Elektrik gelmesi sonucu 33 dakikada su boşaltıldı.

Gürkan “fırtına büyük zarar verdi” (3)

 

 

 

 

 

 

 

175 AĞAÇ KÖKÜNDEN DEVRİLDİ

Bilindiği gibi fırtınanın yaptığı tahribatı belediye ekiplerimiz giderdi. Başka bir kurumun çalışması olmadı. Başta okullar camiler ve kamu kurumları olmak üzere toplamda 175 adet ağaç zarar gördü, köklerinden kırıldı. Bu ağaçlar iki gün içinde belediye ekipleri tarafından temizlendi. Tretuvarlarda ise 600’e yakın ağaçta dal kopmaları oldu.  Budama zamanında yapılmasaydı ağaç hasarı bundan daha fazla olurdu. Ben buradan Belediye ekiplerimizi kutluyorum” dedi.

ÖNCELİKLİ OLARAK NEHİR YATIĞI TEMİZLENMELİ

Belediye Başkanı Gürkan kendisine yöneltilen bir soru üzerine DSİ’nin,Söğütlüğün selden korunması konusunda bir tahliye planının olmadığını belirtti. Karaağaçta yapılacak bay pas kanalıyla ilgili kararın resmi gazetede yayımlandığını, bu arada da Bakanlar Kurulu kararı ile acele kamulaştırma kararı alındığını belirterek; “ Bunun en kısa sürede gerçekleşmesini bekliyoruz. Burada esas amaç Yunanistan ile mutabakat sağlanarak, nehrin temizlenmesini sağlamak olmalıdır “ diye konuştu. Kavak ağaçlarlarındaki polenler konusunda bilgi veren Gürkan Edirne çevresinde kavak ağacı ekimine izin verilmediğini kesim zamanı gelen ağaçların da kesileceğini konuyu park ve bahçeler müdürlüğünün yakından izlediğini belirtti.

Gürkan “fırtına büyük zarar verdi” (2)

 

 

 

 

 

 

 

SİVRİSİNEKLE ORTAK MÜCADELE

Sivrisinekle mücadele konusuna değinen Gürkan yağışların çok olması sivrisineklere yuva olan su birikintilerinin çokluğu nedeniyle yoğun çalışmaların devam ettiğini belirterek, bizim bu konuda Avrupa birliği ile ortak projemiz var. Bulgaristan’ın Harmanlı ve Yunanistan’ın Orestiada belediyeleri ile hazırlanan proje tamamlandı. Ön bilgileri geldi. Projeyi Almanlar yapıyor. İki hafta içinde proje elimizde olacak. İmzalarımızı tamamlayacağız. Bu projenin diğer işlemlerinin tamamlanması bu sezon olmayacak. Biz Alman Firması KAPS’ın önerileri doğrultusunda mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Belediye Başkanı Recep Gürkan; daha sonra Sarayiçi Projeleri konusunda açıklamalarda bulundu.

 

 

 

 

 117 total views,  2 views today

Next Post

Çamur atmadan siyaset yapılamaz mı

Siyasetçilerimiz halka gidip siyaset yaptıkları zaman bel altı vurmamaları aslında halkın gerçek sorunlarını gündeme getirmeleri gerekir, halkın beklentisi de bu. Bu sağlanmadığı takdirde siyasetçiler de sokak ağzı ile konuştukları zaman bu yozlaşma, dalaşma halkın alt tabakalarına da yansır, o zaman da siyaset siyaset olmaktan çıkar, sokak dalaşına  dönüşür.             Teknolojinin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp