Gürkan; “Her gün kadınlar; her gün insanlığın günü olmalı”

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Sadece bugün değil her gün kadınların günü, her gün insanlığın günü, her gün sevginin ve hoşgörünün günü olmalı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Bir milletin yalnız erkeklerinin ilerlemesiyle o millet yükselemez.” Dedi.

            Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajda şunlara yer verdi: “Kadınlarımızın büyük bir bedel ödeyerek tarihe adını yazdığı 8 Mart; kadınların toplumsal, siyasal, ekonomik, kültürel yaşamın tüm alanlarında maruz kaldığı ayrımcılığa, şiddete ve sömürüye karşı yüzyıllardır yürüttükleri mücadelenin simgesidir. Bugüne kavuşmak için kadınlarımız öylesine acılar çekti ki…  Kadınlarımız, Türk kadını her zaman her yerde söylediğim gibi; Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında çok önemli bir role sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, Kurtuluş Savaşı’nda 2 aylık bebeğin üzerindeki hırkasını bebeğin ölümünü göze alıp top mermisi ıslanmasın diye o merminin üzerini örten Türk kadınının eseridir. Emsalsiz bir yere sahip olan Türk kadını; baş tacı edilmeli ve ona yaşamın her alanında fırsat eşitliği sunulmalıdır. ’Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Bir milletin yalnız erkeklerinin ilerlemesiyle o millet yükselemez. Çünkü eğer kadın aynı ölçüde ilerleme halinde olmazsa erkeğin yükselmesi mümkün değildir.’  İdareci yönü oldukça yüksek olan Türk kadını; ülkenin aydınlık geleceği için siyasette ve yönetici kadrolarında daha da fazla yer almalıdır. Hiç kuşkusuz ki, kadının ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi mümkün değildir. Modern, çağdaş ve geleceğe yön veren bir ülke için kadınlarımızla birlikte omuz omuza mücadele etmeli; onların fikirlerinden ve onların yeteneklerinden hayatın her alanında yararlanılmalıdır.  Edirne Belediyesi olarak, kadınlarımızın her zaman yanında olmaya, onlardan aldığımız güç ve destekle kentimizi geleceğe taşımaya devam ediyor; kadınlarımızın sosyal, siyasal ve iş yaşamında hakettiği yere gelmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü, bir ülke, bir kent ancak ve ancak kadınlarla güçlü, kadınlarla güzel ve kadınlarla daha yaşanılabilir olur. Hayatın ağır şartları altında, anne, eş ve iş kadını olarak ayakta kalabilen kadınlar; hayatın mimarları olarak en büyük saygıyı ve övgüyü hak etmektedirler. Öte yandan bu özel ve anlamlı günde kadınlarımıza ve çocuklarımıza yönelik gerçekleştirilen her türlü şiddetin ve istismarın son bulmasını; bu suçu işleyenlerin daha da ağır cezalarla yargılanmasını diliyorum. Dünya Kadınlar Günü’nüz kutlu olsun”

 90 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Valisi Günay Özdemir Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı

Edirne Valisi Günay ÖZDEMİR 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle yayınladığı mesajında; “Kadınların, erkeklerle eşit haklara sahip olması yolunda verdiği mücadelenin başlangıcı sayılan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1857 yılında ABD’nin New York kentinde, Türkiye’de ise 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır. “Cennet anaların ayağı altındadır” diyen dinin mensubu olarak,  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp