GÜRKAN “KADINLARIMIZ SİYASETTE AĞIRLIĞINI KOYMALI”

admin

 Cumhuriyet Kadınlar Derneği Edirne Şubesi  dayanışma gecesi düzenledi. Dernek Başkanı Mine Hepgüllü kadınların haklarına  sahip çıkma uyarısında bulundu. Geceye katılan  Milletvekili Gürkan, Bugüne kadar gençlerin  yeterince anlaşılmadığını Taksim olayları sonrası gençlerin ülkesine sahip çıktığını o nedenle gençlerden özür dilediğini söyledi.  

Taşhan Et Mangal Bahçe’de Cumhuriyet Kadınlar Derneği Edirne Şubesince düzenlenen dayanışma gecesine katılan    Cumhureyet CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan burada  yaptığı açıklamada şunları kaydetti” Burada Cumhuriyetçi kadınlar var, üniversiteli kadınlar var. Ülkemizin  aydınlık yüzleri Atamızın kızları burada.

Tabi ki ülkemizin nerelerden geçtiğini bugün itibariyle ülkemizin hangi koşullarda bulunduğunu bunlar anlatmayacağım sizlere,  bunu siz daha iyi biliyorsunuz. Az önce masaları dolaşırken arkadaşımız biber gazlarından bahsetti biber gazları sağlığı zararlı değil yararlı 10 gündür bu gazları yiye yiye daha iyi nefes almaya başladık.Her

şeyin iyi ve kötü tarafı  var. Benim kişisel olarak iki özürüm var. Birincisi ben Türk gençlerimizden özür diliyorum. Bunu her konuşmada vurguluyorum. Neden Türk gençlerimizden özür diliyorum.12 Eylül sonrası yetişen gençliği  politika dışı olarak biliyorduk.

ATAMDAN VE GENÇLERİMİZDEN ÖZÜR DİLİYORUM

Bu gençlerimizi halkın sorunlarına ilgisiz kalmakla, politika ile ilgilenmemekle suçluyorduk. Buna ben de dahilim. Fakat o gençler kızı ile erkeğiyle okumuşu ile okumamışı ile çalışanı ile çalışmayanı ile hepimize olağanüstü bir ders verdi. Bu gençler bize “sizin düşündüğünüz gençlerden değiliz. Biz ülke sorunlarına duyarsız değiliz. Yeri ve zamanı geldiğinde ülke sorunlarına sizden daha çok sahip oluruz.” Dediler. Onları gençlerimizi kutluyorum. Partim ve kendim adıma o gençleri alınlarından öpüyorum.İkinci bir özür daha var o da kişisel bir özür.  Yine bir süre önce Atatürk’ün Nutkunu bir kez daha okumaya başladım.Nutkun en sonunda  gençliğe hitabesi var ya, kendi kendime dedim ki, ey Atam her şey doğru da bu gençlik senin dediğin istediğin  gençlik çıkmadı dedim.Sen olağanüstü bir devlet adamısın fakat bu konuda haklı çıkamadın diye yorumladım.Bunda da yanılmışım Ulu Önder atamdan da özür diliyorum.Atamız o müthiş öngörüsü ve zekası ile,bizleri kat kat aşan perspektifiyle Türk gençliğine seslenirken doğru seslenmiş. Atamız bu nutkunda gençlik için ülkeyi korumak ve kollamak için  içinde bulunacağın koşullar düşünmeyeceksin diyor, demek ki Ulu Önder bütün öngörülerinde olduğu gibi haklıymış. Ben Atamızdan da özür diliyorum..Bizim kadınlarımızın yani sizlerin,ben bayanlar sözünü çok sevmiyorum o nedenle kullanmıyorum.

EDİRNE’DEN BİR KADIN MİLLETVEKİLİ OLMALI

Bizim Kadınlarımızın yani sizlerin diğer ülkelerin kadınlarından  çok önemli bir farkı var.Dünyada hiçbir milletin kadını ülkesini dış düşmanların işgalinden kurtarmak için erkeği ile omuz omuza mücadele vermemiştir. Bunu dünyada tek bir örneği vardır o da Türkiye’dir, onlar sizlersiniz. Ninelerimiz Kurtuluş Savaşının zor günlerinde  Kastamonu’dan Ankara’ya top mermileri taşırken yeni doğmuş bebeğinin üzerine örttüğü hırkayı çıkarıp top mermisi ıslanmasın diye bebeğinin hastalanması pahasına  hırkayı  merminin üzerine örten bir anlayışa sahip bir yüreğe sahipsiniz.

Dünyada hiçbir milletin kadınının böyle bir yüreği yoktur. Böyle bir vatan sevgisi  yoktur. Kendini ülkesine vakfeden  bir kadın bulamazsınız. Ben hepinizin önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum. Atamız 1930 yılında Türk kadınına önce seçme hakkı  daha sonra seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Dünyanın medeni olarak bilinen ülkeler bizden 20 yıl sonra kadınlara bu hakkı tanımıştır.Bu arada bizim de bir hatamız var  Atamızın ömrünün yetmeyip tamamlayamadığı aydılanma devrimlerine sahip çıkamadık .

Biz daha sonraki yıllarda dini sömürü aracı yapanları eline teslim ettik. O nedenle bugün kadınlarımız hak ettikleri yerde değil.

Ben burada hepinize hep yaptığım bir çağrıyı yapmak istiyorum. Bilindiği gibi 2015 yılında seçimler yapılacak. Onun öncesinde gelecek yıl 30 Martta yerel seçimler var. Mahalli yöneticilerimizi tekrar seçeceğiz. Ben sizlerden buralara aday olmanızı istiyorum. 2015 yılında da mutlaka Ankara’ya gidecek temsilcilerimiz içersinde bir kadın arkadaşımızın olmasını diliyorum. Onun için vereceğiniz mücadelede sonuna kadar yanınızda olduğumu bilmenizi isterim. Benim olup olmamam çok önemli değil. Bir tek hedefimiz var ülkemizi bu zorbalıktan faşizan yönetimden kurtarmaktır. Önderimiz söz konusu olan vatansa gerisi teferruat diyor” dedi

Toplantıda konuşan Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şube Başkanı Mine Hepgüllü Birlik ve  dayanışma  gecesine katılanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında daha sonra şunları kaydetti. Asırlardın süregelen kadınlarımızın eşitlik mücadelesi bugünde tüm gücü ile devam ediyor. Kadınlar verdikleri mücadele sonucu kendi tarihlerini yazdılar. Biliyoruz ki, kadın mücadelesinin bize  sunduğu öğretiler arasında  önemli bir yeri  örgütlenme almalıdır. Tarihimize baktığımızda  Kurtuluş  Savaşımızın ardından  mücadelesi gelişmiş bunun sonunda çok sayıda kadın örgütü kurulmuştur. Kadın hakları mücadelesini toplumsal mücadelenin önemli bir parçası sayan derneğimiz 15 Şubat 1997 yılında dönemin en büyük mitingi olan “Şeriata Karşı Kadın Yürüyüşü” ardından kuruldu. Cumhuriyet Kadınları Derneğimiz Cumhuriyetin kazanımlarının yılmaz savunucusudur. Kuruluşundan bu yana az bir süre geçmesine karşın 67 şubeye ulaşan Cumhuriyet Kadınları Derneği kadınlar arasında saygın yerini almıştır. Bizler üç yıldan bu yana sürdürdüğümüz mücadele ile Cumhuriyetimizin aydınlık yüzü kadınlarımızla birlik ve beraberlik içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Değerli hanımefendiler bugün geldiğimiz noktada kadınlarımız kendi emeklerinin ürünü olan kazanımlarını ellerinden almak

İsteyen iktidarla karşı karşıyadır

Bugüne kadar kazandığımız haklar elimizden alınmak isteniyor Bugün  daha duyarlı olmak, haklarımıza sahip çıkmak  zorundayız.

Taksim’de bir araya gelen yurttaşları harekete geçiren sadece kentlilik bilinci ve doğayı koruma istemi değildir. Ulusal bilincimizi yok etmeden başlayarak, halkın özel yaşamlarına dek uzanan gerici mücadelenin amacını açıkça gösteren halk kitleleri “Artık Yeter” diyor. Halkımız demokratik haklarına sahip çıkıyor Bizler de bunun parçası olmaktan  onur duyuyoruz” dediDSC_7083

 121 total views,  2 views today

Next Post

SEDEFÇİ Huzurevini Ziyaret Etti

  Babalar Günü nedeniyle Edirne huzurevini ziyaret eden Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi,huzurevi sakinlerine moral verdi ve kendilerine sağlıklı yaşam diledi. Sedefçi Burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti”   Yaşamımızın her anında varlıklarıyla bizlere güç veren babalarımız, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı geleceğe hazırlarlar.             Bir evladın her doğrusu ya da yanlışından kendisine pay […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp