Gürkan, “kanal projesi konusu uzmanların işi”

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Eski Küçük Sanayi Sitesi esnaflarını ziyareti sırasında kendisine yöneltilen Karaağaç semtinde yapımı devam eden “ Kanal Edirne” projesi hakkında yaptığı açıklamada. Bu kanalı yapanların teknik adamlar olduğunu kendisinin teknik adam olmadığını belirterek; “ Bu kanalın plan projesini teknik adamlarımız yapıyor.

kanal açıklaması (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

AMAÇ TAŞKINLARI ÖNLEMEK

Karaağaç mahallesinde yapılan by pas kanalının esas görevi taşkınlar nedeniyle biriken fazla suyu bu kanal nedeniyle deşarj ederek taşkınları önleyeceğini Karaağaç bölgesinde su basmasını önlemesi amaçlanmıştır. Bu kanal konusunda teknik adamların yaptıkları hesaba bizim bir şey dememiz çok ta sağlıklı olmaz kanaatindeyim. Bunun için bekleyip görmek gerekiyor” dedi. Bu bölgedeki tarım topraklarının çok verimli topraklar olduğunu belirten Gürkan; “ Buranın toprakları alüvyonlu topraklar bizim mil dediğimiz çok verimli topraklardır. Ben kanaldan çıkarılıp set boyuna atılan topraklar konusunu DSİ Müdürü ile görüştüm. Bizim park bahçeler müdürlüğümüzün ihtiyacı olduğu kadar toprağı alacağımızı söyledi.

İSTEYEN SET BOYLARINDAN TOPRAK ALABİLECEK

Bu arada DSİ Müdürümüzün bana söylediği şu oldu. Toprak almak isteyenler bizden hem yüklememizi hem de taşımamızı talep ediyorlar. Bizim makine parkımız ise ancak kanalı açmaya yetiyor. İsteyen kanal çevresine atılan topraklardan alabilir dedi. Biz oradan toprak alacağız. Buradan vatandaşlarımıza da sizin aracınızla toprak ihtiyacı olanlar kendi imkânlarıyla kanaldan çıkan verimli topraktan istedikleri kadar alabilirler. Bu kanalın açılmasında benim için önemli olan yöntem değil. Bizce önemli olan Edirne’nin taşkınlarla gündeme gelmemesi ve Karaağaç mahallesini su basmamasıdır. Bu mahalledeki vatandaşların sudan etkilenmemesidir” dedi.

kanal açıklaması (1)

 

 

 

 

 

 

 

Yaz günlerinde kanalın sivrisinek merkezi haline geleceği şeklinde soruyu yanıtlayan Belediye Başkanı Gürkan, her zaman bu tür hizmetlerde faturanın Edirne Belediyesine fatura edildiğini belirten Belediye Başkanı Gürkan; “ Biz sivrisinek sorumluluğunun bize yüklenmesine alışığız.  Biz bu yönde 3,2 milyon avroluk Avrupa birliği projesi hazırlıyoruz. Bulgaristan Harmanlı ile Yunanistan Orestia’da Belediye ile beraber yapacağımız projemiz şu anda Almanya’da yazılıyor.

UÇAKLA SİVRİSİNEK MÜCADELESİ YAPILACAK

Bu yıl 15-20 dolayında sivrisineklerin yoğun dönemini yaşadık. Belediye olarak şubat ayından bu yana sürdürdüğümüz yoğun çalışmalar nedeniyle de başarılı bir çalışma yaptık.  20 gün haricinde Edirne’de fazla sinek olmadı. Bosnaköy tarafında ilaçlama yapmak için zirai ilaçlama uçaklarıyla ile anlaştık. Bosnaköyde 400 hektarlık alanda önümüzdeki hafta deneme ilaçlaması yapacağız. Bu başarılı olursa önümüzdeki yıl uçakla ilaçlama yapacağız.

 

 

 142 total views,  2 views today

Next Post

Vali Şahin yılın örnek valisi seçildi

Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’i Balkan ülkelerinden gelen gençlerin buluştuğu Akademi Rumeli 3 projesi nedeniyle yılın örnek valisi seçti.             Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in Türkiye genelinde gençler tarafından yılın […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp