Gürkan, “Kudüs Bizim İçin Değerlidir”

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını Edirne Belediye Meclisi olarak tanımadıklarını ve protesto ettiklerini söyledi. Edirne Belediye Meclisi toplantısının son bölümünde konuşan Başkan Gürkan, “Kudüs bizim için; Müslümanlar için çok kutsal, çok değerli bir şehir. Yine aynı şekilde Hıristiyanlar ve Museviler için de öyle. Zaten bu tarafına kimsenin bir itirazı yok ama Kudüs gibi bir şehrin İsrail tarafından başkent yapılması ve Amerika’nın da bunu derhal tanıması gerçekten tüm dünyadaki hem Müslümanlar için hem de inanca saygılı herkes için kabul edilemez bir tutum” dedi.

Edirne Belediye Meclisi’nin 2017 yılının son toplantısının biitiminde konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ifade etmesine tepki gösterdi. Trump’ın açıklamalarını  Edirne Belediye Meclisi olarak tanımadıklarını ve protesto ettiklerini kaydeden Gürkan, Hem Hıristiyanlık için, hem Müslümanlık için hem de Musevilik için bir merkez sayılan, tüm insanlığın barış kenti olarak ve bütün dinler için gerçekten kutsal bir şehir kabul edilen Kudüs’ün, İsrail – Filistin çatışması devam ederken, başkent ilan edilmesi ve bunun Amerika Birleşik Devletleri tarafından da hemen tanınıyor olması bizi de derinden üzdü ve bunu kabul edilemez olarak buluyoruz. Kudüs bizim için; Müslümanlar için çok kutsal, çok değerli bir şehir. Yine aynı şekilde Hıristiyanlar ve Museviler için de öyle. Zaten bu tarafına kimsenin bir itirazı yok ama Kudüs gibi bir şehrin İsrail tarafından başkent yapılması ve Amerika’nın da bunu derhal tanıması gerçekten tüm dünyadaki hem Müslümanlar için hem de inanca saygılı herkes için kabul edilemez bir tutum. Buradan ben de tüm meclis üyelerimizin oy birliği ile olduğuna inanarak, hiç oylamaya gerek kalmadan Amerika’nın ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın Kudüs’ü başkent olarak tanıma kararını tanımadığımızı ve protesto ettiğimizi burdan ilan ediyoruz. Yine aynı şekilde çok uzun yıllardır özgürlük, bağımsızlık ve insan hakları mücadelesi veren Filistin Halkı’nın da Edirneliler olarak, Edirne Halkı olarak yanlarında olduğumuzu ve bize ihtiyaç duyulduğunda her an yardıma hazır olduğumuzu tüm meclisimiz adına bir kez daha belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

 167 total views,  2 views today

Next Post

Özcan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutladı

Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, 10 Aralık 1948 yılında yayımlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin, insan haklarına saygı düşüncesini evrenselleştirmesi açısından önem taşıdığını vurguladı. Demokratik rejimin sağlam temeller üzerinde yükselmesinde de insan haklarına verilen önemin belirleyici role sahip olduğunu belirten […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp