GÜRKAN PROJELERİNİ AÇIKLADI

admin

fikri_yalin_koseCHP Belediye Başkanı Recep Gürkan ETSO’da Sinevizyon gösterimi ile projelerini sundu. Gürkan bir saati aşkın sürede göreve geldiği zaman yapacağı işler konusunda detaylı açıklamalarda bulundu.

Öğretmenlikten gelen alışkanlıktan olsa gerek, kürsüde uzun süre konuşan Gürkan, halkın anlayacağı anlatımla projelerini sıraladı. CHP Belediye Başkan Adayı Gürkan’ın proje kitapçığında yazdığı demokratik, şeffaf katılımcı, hesap verebilir yönetim en dikkate değer maddeleri oluşturdu.

Gürkan ilk olarak, kapısının herkese açık olduğunu her Perşembe günü saat 16’00 da halka açık toplantı yapacağını bu toplantının halkın talepleri bitinceye kadar süreceği vaadinde bulundu.

Gürkan bir başka vaadinde toplumun tüm kesimleri ile barışık olunacağını kimsenin rengine, ırkına ve siyasi görüşüne bakmaksızın birlik ve beraberlik içinde huzur içinde yaşamayı ilke edinecekleri iddiasında. Gürkan bir başka önerisiyle Edirne’nin tüm sivil toplum temsilcileri ile görüşme yapıldığını, göreve geldiğinde de Edirne’yi meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının taleplerini dikkate alarak yöneteceğini ifade etti. Belediye’de her 6 ayda bir toplantı yapılarak yapılan çalışmalar hakkında halka hesap verileceğini ve denetime açacağını belirtti.

Belediye Başkan Adayı Gürkan’ın en önemli iddialarından biri belediye çalışanlarının tamamı maaşını almadan kendi maaşını almayacak. Bu aslında ilk aylarda gerçekleşmesi çok zor olacak bir talep. Zira Edirne Belediyesinin bütçesi biliniyor. Belediye temizlik işlerinde çalışan işçilerin bir süredir maaşlarının almadıkları söyleniyor.

Göreve geldiğinin ilk aylarında bu vaadini yerine getirmesi çok zor. O zaman emekli maaşı ile geçinmek zorunda kalabilir. Gürkan’ın seçim vaatleri arasında işsizliği azaltılmasına yönelik bir öneri var. Buna göre, Edirne’deki sanayi kuruluşlarının önerileri doğrultusunda Meslek Edindirme kursları açılacak.

Bu kurslara katılanlar anında işe yerleştirilecekler. Böylece Edirneli gençlerin sanayi bölgelerine göçleri engellenecek. Gürkan bir başka vaadinde Edirne’de kangren haline gelen bir sorun olan su şebekesinin yenilenmesine öncelik verileceğini belirtti. Kanserojen tehlikesi içeren asbestli su boruların en kısa sürede değiştirilip halkın musluklarından içebileceği suyun akışının sağlanması amaçlanıyor.

Yine Edirne’nin en önemli sorunlarından biri olan kentin vahşi çöp toplama sistemi kısa zamanda çözüme kavuşacak. Geri dönüşüm olacak çöpler vatandaşların evlerinden alınacak. Kurulacak çöp ayrıştırma sisteminde çalışacak olanlar bu işte sigortalı olarak çalışacak.

Gürkan Bir diğer önerisinde ise, Edirne su arıtma tesisinin kurulması ile nehirlerin pırıl pırıl olması sağlanacak. Böylece bugüne kadar yapılamayan arıtma tesisi ihtiyacı giderilmiş olacak. Belediye Başkan adayı Recep Gürkan’ın Edirne’de otopark sorunun çözülmesindeki önerisi; Pazartesi pazarının altına katlı otopark yapılması ve kent merkezindeki otoparkların çelik karkas ile kapasitelerinin arttırılarak katlı otopark durumuna getirileceği hedefleniyor.

Böylece Edirne merkezdeki otopark sorunun çözülmesi amaçlanıyor. Gürkan’ın engelli vatandaşların sorunlarının giderilmesi konusunda da farklı bir yöntemi bulunuyor. Her mekan engellilerin rahatlıkla girip çıkacağı şekilde dizayn edilecek.

Engelli vatandaşların mutlu olarak yaşayacağı koşullar sağlanacak. Engelli vatandaşların akülü araçlarına enerji sağlamak için şehrin belli yerlerinde enerji dolum sistemi kurulacak.

Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan’a göre güzel sanatlara, özellikle tiyatroya ilgi küçük yaşlarda başlaması gerekir. Onun için Edirne’de bir Belediye Çocuk Tiyatrosu kurulacak. Böylece gençlerin tiyatroya ilgileri arttırılacak. Gürkan’ın bir başka önerisiyle Edirne nüfusunun beşte birini oluşturan gençler için kendilerini özgürce ifade edebilecekleri sosyal alanların yapılmasına ağırlık verilecek. Gençlerin yoğun olarak bulunduğu alanlarda Wi-Fi hizmeti sağlanacak. Böylece Trakya Üniversitesi öğrencileri ile Edirne Belediyesinin bağlarının geliştirilmesi hedefleniyor. Edirne nüfusunun önemli bölümünü oluşturan yaşlılar için de Gürkan’ın projeleri var. Yaşlı vatandaşlar için belediye tarafından zamanlarını rahat geçirebilmeleri için hobi bahçeleri kurulacak.

Ayrıca evde yatalak yaşlılar için 24 saat hizmet verilecek “ Alo yardım” hattı kurulacak. Gürkan kadınların el işleri ve sanatsal ürünlerini sergileyip pazarlayacakları alanlar oluşturacak. Böylece

yaşamının son baharında olan vatandaşların huzur içinde hayatlarına devam etmesi sağlanacak. Kent içi ulaşım; tarafların bir araya gelerek belirleyecekleri yöntemle çözüme kavuşacak. Gürkan yaptığı proje açıklamasında 25 Kasım Stadının halka açık yeşil alan park olması konusunda ısrarcı olacak. Bunun dışında uygulama olmaması için ne gerekiyorsa yapılacak ve diretilecek.

Edirne Ürünleri meslek odalarının işbirliği ile ulusal ve uluslar arası alanda tanıtımı sağlanacak. İsmi Edirne ile anılan ürünlerin tanıtımına ağırlık verilecek. Edirne Belediye bütçesinde amatör spor kulüpleri için ayrılan 500 bin liralık ödenek amatör kulüplere eşit şekilde dağıtılacak. Edirne’ye gelen turistlerin tarihi yöreleri gezip görmeleri için, Turizm Otogarı kurulacak. Turistler araçlarını buraya çekecek buradan kalkacak araçlarla turistler rehberler eşliğinde rahatlıkla Edirne’nin tarihi yerlerini gezebilecekler. Gürkan’a göre Kırkpınar’ ın uluslar arası olmanın ötesinde ulusal olması önemli. Bunun için Türkiye’de 81 ilin ürünlerini tanıtmaları için Kırkpınar döneminde stant açma önerisinde bulunulacak. Böylece bu etkinliğin ulusal düzeyde tanıtımı sağlanması hedefleniyor.

 97 total views,  2 views today

Next Post

Dünyadaki Sorunlar Ve Beklentiler Konferans Düzenlendi

Meriç İlçesi Belediye Salonunda düzenlenen konferansta. ” Dünya’daki ve bölgemizdeki gelişmeler sorunlar ve beklentiler” gündeme getirildi. Toplantıya Meriç Kaymakamı Mehmet Emrullah Karaman, Belediye Başkanı Erol Dibek, Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü İlhan Toksöz, Meriç İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Çakırlar. Okul müdürleri ve diğer davetliler katıldı Konferansa […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp