GÜRKAN, Ressam Hasan Rıza’yı ölümünün 103. yılında andı

admin

bskrcpgrkn

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Osmanlı Dönemi’nin en önemli ressamlarından biri olan Hasan Rıza’yı ölümünün 103. yıldönümünde saygı, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Başkan Gürkan, yayınladığı mesajda şunlara yer verdi;

“Osmanlı Dönemi’nin en önemli ressamlarından biri olan Hasan Rıza, savaş betimlemeleriyle dikkat çekmiştir. İtalya’da bir süre kaldıktan sonra Edirne’ye yerleşen ve Edirne’de Sanat Okulu’nun müdürlüğünü yapan Hasan Rıza, Balkan Savaşları sırasında hayatını kaybetmiştir. Bulgar bombardımanından eserlerini kurtarmak için evine gittiği sırada şehit düşen Hasan Rıza’nın bugün birçok eseri Tarihi Edirne Belediye Binası’nda yer almaktadır.

IMG_9618

 

 

 

 

 

Halen Edirne Belediyesi Binası’nda bulunan; 1896 yılında resmettiği  ‘Fatih’in Gemileri Karadan Yürütmesi’, ‘Osmanlı’nın Rumeli’ye Geçişi’, 1903 yıllarında resmettiği ‘Havuz Başında Gergef İşleyen Kızlar’, 1903-1904 yılında resmettiği tahmin edilen ‘Kuzular’ ve ‘Karlı Bir Havada Geyikler’ isimli tablolar ziyarete gelenleri büyülemeye devam etmektedir. Hasan Rıza gibi bir ressamın Edirne’de yaşamış olmasının ve onun çizdiği tabloların Edirne Belediye Binası’nın duvarlarında yer almasının gururu içerisindeyiz.

Yüz yılı aşan resimleri hala görenleri büyülemektedir. O günlerin yaşamını, çekilen acıları, zaferleri ve yenilgileri resmeden ünlü ressam Hasan Rıza’nın maalesef çok az sayıda tablosu günümüze ulaşmıştır. Böylesi değerli bir ismin bize bıraktığı bu eşsiz mirası sonsuza kadar korumak, bu değere sahip çıkmak ise bizlerin en birincil görevidir. Tarihi Belediye Binası’nın duvarlarını süsleyen bu eserleri yurtiçi ve yurtdışından gelen misafirlerimize tanıtarak, onların da bu eşsiz mirasa tanık etmeleri de bizleri mutlu etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle bu vatan uğruna canını feda eden tüm şehitlerimiz ile Hasan Rıza’yı ölümünün 103. yılında saygı, minnet ve şükranla anıyorum.”

 

 

Haber bülteninde kullanılmak üzere fotoğraf mevcuttur

 

 82 total views,  2 views today

Next Post

Hastalara 1 nisan şakası mı?

  Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu SGK’lıların ilaç alımı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Yaklaşık 80 milyon  Sosyal Güvenlik kurumu üyesi  1 Nisandan itibaren  eczanelerden ilaç almama  tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini belirterek, “1 Nisandan sonra  ilaç alamayacak mıyız diye  halkımız  soruyor,  biz Tabip Odası olarak şunları açıklamak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp