Gürkan “Sizin parkınızı kimse yıkamaz ve Ben Belediye Başkanı olduğum sürece de hiçbir park yıkılmayacak”

admin

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Edirne Belediye başkanlığını kazanan Recep Gürkan mazbatasını almadan yaptığı icraatı ile halkın beğenisini kazandı.

traky abirlik arkasındaki park

Görevde bulunmamasına karşın Trakya Birlik yanında bulunan ve Çocuk parkı olarak kullanılan alanda çıkan yıkım sorunu üzerine Mahalle halkının gösterdiği tepkiyi yerinde görmek isteyen Gürkan, İmara açılan arsa konusunda ortaya koyduğu tepki ile bu konularda ne kadar duyarlı olduğunu gösterdi. Belediye İmar planlarında bundan üç ay öncesine kadar. Belediye Hizmet alanı olarak görülen, fakat şahsa ait olduğu, belediyenin arsayı üzerine almadan imar değişikliği ile BHA kapsamından çıkartılarak, Arsa durumuna gelen alanda ilk hafriyat yapılmak istendi. Dün sabah saatlerinde park alanına gelen iş makinelerinin çalışmasına izin vermeyen 1. Murat mahalle halkı, inşaata geçici süre engel oldu.

traky abirlik arkasındaki park (7)

Öğlen saatlerinde iş makinelerinin yeniden hafriyat için gelmesi ortamı dahada gerginleştirdi. Mahalle sakinleri iş makinesinin önüne oturarak hafriyat yapmasını engelledi. Bu arada gelen emniyet ekipleri her iki tarafı dinlemek üzere karakola götürdü. İş makineleri yetkililerinin hafriyatta ısrarcı olması üzerine, Halk makinelerin önüne durarak hafriyat yapılmasına engel oldu. Olayı haber alan ve görevi devralmamasına rağmen konuya duyarlı davranıp olay yerine gelen Belediye Başkanı Gürkan, Yaşlı bir kadınla kepçenin önüne oturdu. Hukuksuz bir işlem olduğunda gerekenin yapılacağını, ancak inceleme sonucunda karar vereceklerini belirtti. Beraberinde bu yere imar izni veren Dinçer Asar ve Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Güler’i de getiren Gürkan, Konu hakkında kendilerinden bilgi istedi. Gürkan,  İş makinaları sahibine ” Makinelerini bu alandan al ve git talimatı verdi. Gürkan Mahalle sakinlerine de sizin parkınızı kimse yıkamaz ve Ben Belediye Başkanı olduğum sürece de hiçbir park yıkılmayacak. Bu konuda gerekli inceleme sonucunda karar verileceğini kaydeden Gürkan, mahalle sakinlerinden sakin olmalarını bu işin takibinde olacağını söyledi. Olay yerinde bulunan firma avukatı ise burada yapılan işlerin yasal olduğu İdare Mahkemesinin durdurma kararı olmadıĞI sürece  perşembe günü tekrar işe başlayacaklarını ifade etti.

recep-gurkan-park-yıkımı

Öte yandan Sabah saatlerinde iş makinelerinin olay yerine gelmesi üzerine mahalle sakinleri hafriyat yapılmasına izin vermedi mahalle sakinleri adına açıklama yapan Süleyman Sır konu ile ilgili olarak şunları söyledi; “

“ Geçtiğimiz Cuma günü bu çocuk parkında bulunan oyun üniteleri söküldü. Müteahhit burada kazı işlemi başlatılacaktı. Biz mahalle sakinleri olarak buna engel olmak istedik. Çünkü burası 18 yıldan bu yana fiilen kullanılan bir çocuk parkıdır. Ve yeşil alan konumundadır. Ancak Belediye Meclisi bir karar almış bu karar açık olarak ada, pafta numarası belirlenerek alınan bir karar değil. Bu kararda T.Birlik Kavşağından Migros kavşağına kadar D–100 cepheli bütün adalar diyerek bir yenilenme imar plan kararı çıkarılmış. Bu karar için açık olarak ada pafta numarası belirlenmemiş Karar iki yer için alınmış biri burası diğeri ise un fabrikası yanındaki parsel için böyle bir karar çıkarılmış. Bu kararı gizlemişler. Bizim bundan zemin etüdü yaparlarken burada inşaat yapılacağından haberimiz oldu. Biz mahalle sakinleri olarak bu konunu üzerine gittik. Şu anda idare mahkemesinde açacağımız davanın dosyası da hazır durumda bunu mahkemeye sunacağım. Burada anayasaya İmar yasasına ve imar yönetmeliğine aykırı bir durum var biz hukuki olarak haklarımızı arayacağız.

park

 

 

 

 

 

 

 


traky abirlik arkasındaki park (1) traky abirlik arkasındaki park (2) traky abirlik arkasındaki park (3) traky abirlik arkasındaki park (4) traky abirlik arkasındaki park (5) traky abirlik arkasındaki park (6)
traky abirlik arkasındaki park (8) traky abirlik arkasındaki park (9) traky abirlik arkasındaki park (10) traky abirlik arkasındaki park (11) traky abirlik arkasındaki park (12) traky abirlik arkasındaki park (13) traky abirlik arkasındaki park (14) traky abirlik arkasındaki park (15) traky abirlik arkasındaki park (16) traky abirlik arkasındaki park (17) traky abirlik arkasındaki park (18) traky abirlik arkasındaki park (19) traky abirlik arkasındaki park (20) traky abirlik arkasındaki park (21) traky abirlik arkasındaki park (22)

 

 

 102 total views,  2 views today

Next Post

Tekin "Bundan sonra daha çok çalışacağız”...

30 Mart Mahalli seçimlerinde Havsa ilçesinde CHP Belediye Başkan adayı olarak büyük başarı göstererek, ikinci kez Belediye Başkanlığını kazanan Oğuz Tekin, bu başarıda en büyük payın parti teşkilatı olduğunu seçimler süresince arkadaşlarının kendisine büyük destek sağladığını belirterek şunları kaydetti; “Değerli Hemşerilerim, büyük bir teveccüh ile 30 Mart tarihinde bizleri tekrar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp