Gürkan; “Tarım arazilerinin madencilik faaliyetlerine açılmasının nedenlerini sordu”

admin

recep-gurkanEdirne Milletvekili Recep GÜRKAN, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yanıtlaması istemiyle vermiş olduğu soru önergesinde Tarım arazilerinin madencilik faaliyetlerine açılmasının nedenlerini sordu.

Edirne Milletvekili Recep GÜRKAN ayrıca şu açıklamalarda bulundu;

Anayasa‘nın 168. maddesi uyarınca, tabiî servet ve kaynaklarla ilgili gerçek ve tüzel kişilerin uyması gereken usul ve esasların yasayla düzenlenmesi zorunlu olmasına rağmen 07 Ocak 2014 tarihinde Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle 121. Maddesine üçüncü bir fıkra ve ayrıca yönetmeliğe Ek 1 madde eklenmiştir. Anayasaya aykırı olan bu değişiklikler aynı zamanda tarıma vurulan bir darbedir.

Tarım arazilerini madencilik faaliyetlerine açmak ihanettir diyen Edirne Milletvekili Recep GÜRKAN’ın vermiş olduğu soru önergesi şöyledir;

Tarımsal üretimde kendi kendine yetebilen bir Türkiye’den, samanı bile ithal eden bir Türkiye’ye gelmemizin nedeni üretmekte olan çiftçilerimize sahip çıkmamamızdır. Verimli topraklara sahip ülkemizin değerini bilmediğimiz gibi, yapılan yönetmelik değişiklikleriyle verimli topraklarımızın yok olmasının da önü açılmaktadır. Anlaşıldığı üzere verimli topraklarımız yok olana kadar bu yanlış uygulamalar sürmeye devam edecektir.

Bu bağlamda;

1) 07 Ocak 2014 tarihinde Madencilik Uygulama Yönetmeliğinin 121. Maddesine üçüncü bir fıkra ve ayrıca aynı yönetmeliğe Ek 1 madde eklenmesine neden gerek duyulmuştur?

2) Bu yönetmeliğin esas amacı tarım alanlarında madencilik yapma faaliyetlerine izin vermek midir?

3) Anayasa‘nın 168. maddesi uyarınca, tabiî servet ve kaynaklarla ilgili gerçek ve tüzel kişilerin uyması gereken usul ve esasların yasayla düzenlenmesi zorunludur gerçeğine rağmen bu yönetmelik değişikliğiyle amaçlanan nedir?

4) Danıştayın bu yönetmelik değişikliğinin iptaline karar vermesine kadar geçen süre içinde, bu yönetmeliğe göre yapılacak geri dönülemez işlemlerden kim sorumlu olacaktır?

5) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenen bir heyetin tarım arazilerinde kamu yararı kararı alarak, bu tarım arazilerinde madencilik faaliyetlerine izin vermesi ne kadar doğrudur?

 241 total views,  2 views today

Next Post

Emin İnağKOSGEB Müdürü Bedri Döngel’i ziyaret etti.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ ve Edirne ESOB Genel Sekreteri Özay Güngören Edirne KOSGEB Edirne İl Müdürü Bedri Döngel’i ziyaret etti. Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ, Edirne KOSGEB İl Müdürü Bedri Döngel’i makamında ziyaret etti. Bedri Döngel’in Edirne KOSGEB İl Müdürülüğü’ne atanmasından dolayı çok memenun olduklarını […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp