Gürkan Viyana ziyareti konusunda açıklama yaptı

admin

Recep Gürkan, Viyana’nın yarısı yeşil alan, katı atıklardan hem enerji hem de sıcak su elde ediliyor. Avusturya halkı hayvan haklarına çok saygılı. Edirne’de Viyana’da olduğu gibi kadın sağlık merkezi kurmayı hedefliyoruz”

Recep Gürkan açıklama (1)

 

 

 

 

 

 

 

Belediye Meclis salonunda bir basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Recep Gürkan Avusturya’nın Viyana kentine yaptıkları gezi hakkında açıklamalarda bulundu. Belediye meclis üyeleri ile Viyana’ya 4 günlük ziyaret yaptıklarını belirten Gürkan , “ Viyana’ya çalışma ziyareti yaptık. Gidiş geliş 5 gün sürdü. Orada çalışma alanımız 4 gündü. Neden Viyana’ya gittik önce onu belirteyim. Türkiye ve dünya’da son yıllarda yaygın olan “ akıllı Kent” kavramı var. Viyana bunu ilk uygulayan kent. Yıllar önce başlamışlar, biz de Viyana’da bu konuda neler görebiliriz. Buradan kentimize neleri adapte edebiliriz düşüncesi ile bir ziyaret yaptık. Bu ziyaretimiz çok yoğun bir ziyaretti. Günlük olarak 10-15 Kilometre yürüdük” diyen Gürkan Viyana’nın yapısı hakkında bilgi verdi.

Recep Gürkan açıklama (3)

 

 

 

 

 

 

 

Viyana şehrinin 23 bölgeden oluştuğunu belirtti.9 Eyaletin içinde en büyüğünün Viyana olduğunu kaydeden Gürkan, “ Viyana’nın Belediye Başkanı Dr. Michael Haupl aynı zamanda o eyaletin Başbakanı. 8 bakanlık bir kabineleri bulunuyor. Viyana’nın tarihi ve doğal dokusundan etkilendik. Viyana Belediyesinin yıllık bütçesi 12 milyar 400 milyon Avro. Viyana’0da katı atıklar yakılarak hem enerji hem de sıcak su elde ediliyor. Kentin sıcak suyunun büyük bölümünü katı atıklardan sağlıyorlar. Önemli merkezlerin soğutma sistemini de buradan ürettikleri enerji ile sağlıyorlar. Viyana’da katı atık merkezini yıllar önce gerçekleştirmişler. Bu sistemin ne zaman kurulduğunu sordum. Katı atık sistemi 1971 yılında kurulmaya başlanmış. Viyana’da kapsadığı alanın yarısı yeşil alan yeşil alanlar kentin çevresinde oluşmuş. Kardeş belediyemiz olan Viyana’nın 15. Belediyesi ile görüşmemiz oldu.  Kendilerine Edirne Kari hediye ettik. Bu arada engellilerin kent yaşamı ile ilgili toplantısına katıldık. Büyükelçi Mehmet Hasan Göğüş’ü ziyaret ettik. Hayvan hakları ve hayvansallığı konusunda görüşmelerimiz oldu. Viyana’da insanlar hayvan haklarına çok duyarlı.

Recep Gürkan açıklama (4)

 

 

 

 

 

 

 

Viyana’da Sokak hayvanı olarak köpek var. İki kişiden birinin köpeği var. Şehrin belli noktalarına köpeklerin dışkılarını almak için poşet makineleri konulmuş. Bunu uygulamayana ceza yazılıyor. Tarihi yapıların korunması ile ilgili çalışmalarımız oldu. Ben CHP’nin Avusturya temsilciliğini ziyaret ettim, çalışmaları hakkında bilgi aldım.

Recep Gürkan açıklama (6)

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaretimizin son günü iki önemli ziyaret gerçekleştirdik. Bunlardan biri atık su arıtma tesislerini ziyaret ettik. Oradan alacağımız örnekler var. Biz de arıtma tesis projemizi bitirme aşamasındayız. Biz de yöntem olarak Viyana ile aynı yöntemi uyguluyoruz. Viyana’da yerin altına 7,5 metre çapında atık su kanalı yapmışlar. Onlar da kotun altında kalan yerleri su kaplamasını önleyemiyorlar. Ziyaretimizde son olarak kadın sağlık merkezini ziyaret ettik. Burada ön kontroller dahil her türlü tedaviler yapılıyor. Biz de bu konuda çalışma yapacağız Aile danışma merkezimizi genişleteceğiz Edirnelilerin en iyi şekilde yaşam sürmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. “ dedi.  Belediye Başkanı Gürkan daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Recep Gürkan açıklama (2)

 

 

 

 

 

 Recep Gürkan açıklama (5)

 178 total views,  2 views today

Next Post

2. Ohrid İnisiyatifi yapıldı

Ohrid İnisiyatifi 2. Toplantısı, Trakya Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Türkiye Bilimler Akademisi, Bulgaristan Bilimler Akademisi, Makedonya’dan Üsküp Ss. Cyril ve Methodius Üniversitesi ve Makedonya Bilimler ve Sanat Akademisi’nin katılımıyla 15 Kasım 2014 tarihinde Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.  Toplantıya Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet,  Türkiye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp