GÜRKAN“ yağmur suyu toplama kanalıyla su baskınları önlenecek”

admin

İstasyon Mahallesinde bir basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Recep Gürkan Yağmur suyu toplama projesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Edirne’de üç noktada özellikle kış mevsiminde ve yazın şiddetli yağışlarda üç yerde su baskınları sorunu yaşanıyor. Bunlardan birisi Doktor Sadık Ahmet Caddesiydi. Diğeri İstasyon Konutlarının olduğu nokta ,bir de İlhami Ertem Lisesinin Lala Şahin Paşa camisinin orasıydı.

gurkan-yagmur-suyu-toplama-kanaliyla-su-baskinlari-onlenecek-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            Yine hepinizin bildiği gibi geçen yıl Doktor Sadık Ahmet Caddesinde büyük bir rezervuar yaparak oradaki sorunu çözdük. Orada ne kadar yağış olsa kısa sürede kurulan sistemle pompalar tarafından su emilerek rezervuarda yer altı havuzunda toplanıyor. Oradan da pompalar kanalıyla bacanın oradaki kanala aktarılıyor. Burada bir sorun olmuyor. İstasyon konutlarının bulunduğu alanda da uzun süredir bu sıkıntı yaşanıyor. Bu neden oluyor burasının kotu belli. O nedenle bu bölgede sürekli su birikimi oluyor şehrin en alçak noktalarından birisi burası. Bu sorunu da uzun süredir çözmek istiyorduk. Bu konuda arkadaşlarımız uzun süredir hazırlık dönemi yaptılar. Bir süre önce burasının ihalesini yaparak çalışmalara başlandı. Bu çalışma da kış ayı gelmeden son aşamasına gelindi. İki noktada asfaltı kestik. Burada kanala kadar yeni bir hat döşedik. Bu iki kanaldan aldığımız sular,Almanya’dan getirilen pompalarla su toplama havuzlarında toplanacak. Burayı su basmadan kanala aktarılarak buradaki göllenme konusu çözümlenmiş olacaktır.  Buradaki havuzların içinde emme basma tulumbalar var. Bu tulumbalar bir yandan biriken suyu emecek diğer taraftan ise emilen suyu biriktirmeden yukarıdaki kanala aktarılacak. Böylece buradaki biriken su sorunu bu kış itibariyle çözülmüş oluyor.

KAYALI BARAJINDAN GELECEK SU İSALE HATTI PROJESİ TAMAM    

Diğer taraftan uzun süreden bu yana çalışmasını yaptığımız Kırklareli Kayalı Barajından gelecek isale hattıyla şehre yeni yapılacak içme suyu şebekesinin projesi birtakım hatlar arasındaki uyumsuzluk ve problemler nedeniyle bu çalışmaya başlayamamıştık, bu konuyu da çözdük. Şimdi hemen ihalesi yapılacak hazırlıklar son safhada yakın zamanda pompa şebekesinin yenilenmesi tüm şehirde 545-550 kilometrelik bir hat. Yine şehirde kanalizasyonun büyük bir kısmının yenilenmesi 30 kilometre civarında yağmur suyu toplama ve atık arıtma tesisinin çalışmalarına yakında başlıyoruz” Edirne için hayırlı olsun “ dedi. Gürkan, İhalenin 171 bin liraya yapıldığını belirtti.

gurkan-yagmur-suyu-toplama-kanaliyla-su-baskinlari-onlenecek-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Gürkan Eski Belediye Başkanı Hamdi Sedefçinin alt yapı konusunda yaptığı suçlamalarla ilgili olarak” sedefçi 20 senede yapamadığını ben bir yılda yapamamışsam bu gayet normal” dedi.

Bir başka soru üzerine Sedefçi’nin belediye başkanı aday adayı olmasına değinerek; “ Burası demokratik bir ülke herkes aday olabilir. Yine Sedefçi’nin kahvelere gitmesinin engellendiği iddiasına verdiği cevapta” Beni kimse engellemiyor. Bir kişinin kahveye gitmesi nasıl engellenir. Evlere gidilerek engellenmesi doğru değil. Zannederim aynaya bakarak konuşuyor.

HAMDİ KONUŞUR RECEP YAPAR 

Zamanında kendisinin yaptıklarını söylemiş oluyor. Kendisi bu kentte 20 yıl belediye Başkanlığı yaptı saygı duyuyorum. Benim partimden. Her ne kadar bir koltuk uğruna partisini bırakıp gittiyse de benim partimden belediye başkanlığı yaptı. Kendisi 20 yılda bu sorunları çözmüş olsaydı biz bunlarla uğraşmak zorunda kalmayacaktık. Ben size bir şey söyleyeyim manşet olsun.” Hamdi konuşur. Recep yapar” diye konuştu.
gurkan-yagmur-suyu-toplama-kanaliyla-su-baskinlari-onlenecek-2

 92 total views,  2 views today

Next Post

Vali Özdemir’den Türkiye birincilerine ödül

Edirne Valisi Günay Özdemir, Türkiye Değer Ödülleri Yarışması’nda,  ‘Sorumluluk’ temalı karikatürüyle Türkiye 1.si olan Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Levent Tuna Tosun ve “insan ve mekân” konulu EBA 2. Kısa Film Yarışması’nda Tebdil-i Mekân” isimli eseriyle başarı ödülü alan Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi 12. sınıf öğrencilerinden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp