GÜRKAN’DAN 25 KASIM MESAJI

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tarihi boyunca birçok işgale uğrayan Edirne’nin, Mudanya Ateşkes Mütarekesi’yle 25 Kasım 1922 yılında bir daha terk edilmemek üzere ebedi Türk Yurdu olarak adını tarihe yazdırdığını belirterek, “Birçok acı hikayeye tanıklık eden, sadece savaşla değil açlıkla ve yoklukla da mücadele eden ama her ne olursa olsun bağımsızlığından ve özgürlüğünden vazgeçmeyen Edirne, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda durmadan, yorulmadan ilerlemeye devam edecek” dedi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin Kurtuluşu’nun 99. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında şunlara yer verdi;

“Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan kadim şehrimiz Edirne, 1361 yılında 1. Murad Hüdavendigar’ın fethinden sonra da önemini korumuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun en parlak dönemlerinde bu imparatorluğa bir asra yakın başkentlik yapan Edirne’miz 1912 yılında Balkan ülkelerinin Osmanlı İmparatorluğu’na karşı giriştiği savaşta maalesef en zor günlerini yaşamıştır. Tarihinin en acı ve en karanlık günlerini yaşayan Edirne, Sarayiçi’nde binlerce evladını da şehit vermiştir.

Birçok acı hikayeye tanıklık eden, sadece savaşla değil açlıkla ve yoklukla da mücadele eden ama her ne olursa olsun bağımsızlığından ve özgürlüğünden vazgeçmeyen Edirne halkı Edirne Müdafii Şükrü Paşa komutasında büyük bir mücadele sergilemiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı kurtuluş mücadelesiyle Edirne, 25 Kasım 1922’de; son kez kurtarılarak, gerçek sahiplerine; Türk Milleti’ne, Edirnelilere teslim edilmiştir.

 261 total views,  10 views today

Next Post

EDİRNE'YE 100. YIL ANITI

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tarihi boyunca birçok işgale uğrayan Edirne’nin, Mudanya Ateşkes Mütarekesi’yle 25 Kasım 1922 yılında bir daha terk edilmemek üzere ebedi Türk Yurdu olarak adını tarihe yazdırdığını belirterek, “Birçok acı hikayeye tanıklık eden, sadece savaşla değil açlıkla ve yoklukla da mücadele eden ama her ne olursa olsun […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp