Gürkan’dan AKMEŞE’ye “Doğalgaz”lı Zam Göndermesi

admin

Edirne Belediye Meclisinin Ağustos Ayı olağan toplantısı gerçekleşti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Başkanlığında toplanan Mecliste 5 gündem, 5’i gündem dışı olmak üzere 10 madde görüşüldü.  

Profesyonel yayın ekipmanlarıyla İnternet üzerinden (WEB-TV formatında) kamuoyuna CANLI olarak yayınlanan Meclis Toplantısı şeffaflık açısından EDİRNE’lilerin büyük takdirini topladı.

“1 yılda 1 milyon 628 bin 960 kişi ücretsiz seyahat etti”

Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın açış konuşmasıyla başlayan toplantıda 5 gündem 5’i gündem dışı olmak üzere 10 madde görüşüldü. Edirne’de Günde 77 bin kişinin ETUS’la seyahat ettiğini ve  1 yılda 628 bin 960 kişiyi de ETUS’un ücretsiz olarak taşıdığını ifade eden  Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erdal Uygun; “2018 yılı içerisinde ETUS araçlarında toplam 1 Milyon 628 bin 960 kişi kanunun verdiği haklardan dolayı ücretsiz seyahat etmiştir. Bu ücretsiz seyahatin toplu taşımaya maliyetinin yaklaşık 4 Milyon 137 bin liradır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ücretsiz seyahat edenlere karşılık yalnızca 1 milyon 483 bin liralık bir ödeme yapılmıştır. Aradaki 2 milyon 654 bin liranın ETUS’un işletme giderlerinden karşılandığı tespit edilmiştir.” Dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı recep-gürkan-belediye-meclis-toplantısı-2019-3.jpg

“İLYAS AKMEŞE, Doğalgaz’a, elektriğe ve akaryakıta yapılan Zam Zulmünü açıklasın”

AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe’nin geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında; “ETUS zammı halka yapılan zulümdür” sözlerine de tepki gösteren Gürkan; “Bakın az önce bir çok örnek verdim. Bu indirimler bir zulüm müdür. Sayın Akmeşe bunu da açıklamalıdır. O zaman Botaş’a dün akşam Doğalgaz’a % 14,97 oranında zam yaptı. Ben şimdi Sayın Akmeşe’ye soruyorum; “Bu da halka yapılan zulüm müdür?” cevap vermesini bekliyorum. Geçtiğimiz hafta elektriğe zam yapıldı. Buda halka yapılan zulüm müdür? Birkaç günde bir akaryakıta zam yapılıyor. Bu da halka yapılan zulüm müdür? Yoksa sadece CHP’li bir belediyenin mecburen yaptığı fiyat artışı zulüm, ama hükümetin yaptığı hiçbir artışı zulüm olarak görmüyor. Vatandaşı ödüllendirme olarak mı görüyorsunuz.? Bu zamlarda TUİK’in yani devletin rakamları kullanılmaktadır. Burada kafaya göre zam yapılmamaktadır.” dedi.  

 “Ulaşım Zammı Mecliste görüşüldü”

Gündemin 5 .maddesinde Edirne Merkez Şehir içi toplu taşıma araçları taşıma ücretleri tarifesi görüşüldü. Alınan kararda şehir içi toplu ulaşım ücretlerinde düzenlemeye gidildi. Buna göre öğrenci biniş fiyatı 1 lira 81 Kuruştan 2 lira 15 kuruşa, 2 Lira 54 kuruş olan Sivil biniş fiyatı ise 3 liraya yükseltildi. Buna göre vatandaşlar, ulaşımda daha az ödeme yapması için indiği durakta kartını geri ödeme butonuna okuttuğu anda iki durak arasındaki tarifeye göre ücret ödemiş olacak.

“Son bir yıl içerisinde 3. Fiyat artışı değildir”

Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erdal Uygun; “ Yapılan fiyat artışı Son bir yıl içerisinde 3 . artış değildir. TUİK Verilerinin ortalamaları alınarak bu ortalamadan daha yüksek olmayacak şekilde fiyat artışları yapılmıştır. Amortisman gideri haricinde, 2018 yılında bir işletme aracının yaklaşık maliyeti 207 bin lira iken bu rakamın piyasa şartlarında revize edildiğinde 2019 yılı Haziran ayı fiyatlarıyla yaklaşık 246 bin liraya yükseldiğini, yine personel giderinin 1 araç için 34 bin liradan 44 bin liraya yükseldiği, Motorlu Taşıtlar Vergisinin 2 bin 241 TL’den 2 bin 597 liraya çıktığı, yine muhasebe ücretlerinin 1.320 TL’den, 1.800’TL’ye yükseldiği, Yakıtın 142 bin liradan 160 bin liraya arttığı, totalde ise piyasa şartlarında % 19’luk bir artışın olduğu hesaplanmıştır.” Dedi.

 “İstanbul’daki İndirim İ.B.B.’nin kasasından karşılanmaktadır.”

İstanbul’daki indirimli Öğrenci taşıma sistemine de açıklık getiren Uygun; “Aradaki fark İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kasasından karşılanmaktadır. Öğrencinin cebinden az para çıkıyor ama aradaki fark Belediyenin bütçesinden taşımacılara ödeniyor. Bunun sebebi de Büyükşehir Belediye  kanuna 2018 yılında bir ek madde eklenmiştir. Bu kanunla özel taşıma yapan firmalara, öğrencilerin indirimli seyahatinden kaynaklanan aradaki farkı ödemek için, Büyükşehir Belediyelerine ödeme imkanı getirilmiştir. Bu madde de Edirne Belediyesi gibi Büyük Şehir olmayan Belediyelere de eklenmediği için, Belediye bütçesinden özel taşıma yapan şirketlere finans desteği yapılamamaktadır.” dedi. 

Birçok ilden Öğrenci ve sivil taşıma ücretlerinden örnekler de veren Uygun; “Bütün bu verilerin ışığında çalışma yapan komisyonumuz sonuç olarak, % 18,9’u aşmamak üzere Öğrenci binişlerinin 2 Lira 15 Kuruş, Sivil binişlerinin de 3 TL olmasını teklif etmiştir.” dedi.

“Mesafeye göre Seyahat imkanı ile En ucuz Ulaşım Edirne’de”

Edirne’de toplamda 18 durakta aktif olarak çalışan Mesafeye göre fiyatlandırma (Geri ödeme butonu) cihazlarından da yararlanılarak en ucuz seyahat imkanı sağlandığına dikkat çeken Uygun; “Öğrencilerden % 18 ila 94; Sivil % 19 ila %36 arasında ücret indirimi yapılmak üzere yeni bir tarife oluşturuldu. İlk binişten indiği durakta 30 dakika içinde geri ödeme cihazına kartını okutan vatandaşlarımız indirimden yararlanmaktadır.

“Uzun Hat-Kısa Hat Ayrımı sona erdi”

Daha önce Uzun hat ve Kısa hat ayrımı olduğuna dikkat çeken Uygun; “Komisyonumuz yaptığı çalışmalarda Uzun hat ücretini revize ederek yukarıya çekmek yerine Kısa hat ile eşitlemiş ve uzun Hat-Kısa hat ayırımını ortadan kaldırmıştır. Dolayısıyla Yıldırım semtinden binen bir vatandaşımız Sanayi sitesi durağında indiğinde Uzun hat ücreti yerine Kısa hat ücreti ödeyecektir.”dedi.

“Nakit Binişler 3 lira 50 Kuruş oldu.”

Kartlı Binişi teşvik etmek için Komisyonun nakit binişleri 3 lira 50 kuruş olarak teklif ettiğini ifade den Uygun; “Kartlı Binişler 3 Lira, Nakit binişler de 3 lira 50 kuruş olarak teklif edilmiştir. Bu da Kartlı binişleri teşvik etmek için yapılmıştır.”dedi.

Daha önce; şoför yanında bulunan kumbaraya para atılarak yapılan nakit binişlerde;  Yeni uygulama ile seyahat eden yolcu kartı yoksa nakit biniş ücreti olan 3 lira 50 kuruşu kumbaraya attığı anda, ETUS şoförünün de yolcu yerine sisteme kart okutacağı açıklandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Şehir dışında gelen yolcu kartı yoksa 3 lira 50 kuruş verecek ve şoför de onun yerine kendisine tahsis edilen özel kartı sisteme okutacak ya da yolcu isterse şoförden 7 TL karşılığında 2 binişlik seyahat kartı da satın alabilecektir.” Dedi. 

“Ulaşımda Zam yerine İndirim VAR..!”

         Gürkan; “Örneğin ben Bankalar durağından sivil olarak minibüse bindim.  SKGK Durağında da indim. 3 TL Ödeyeceğim değimli?  Hayır… Bakın kartımı o duraktaki geri ödeme butonuna okutur sam ödeyeceğim tutar 1 Lira 82 kuruş. Yine bir örnek daha verelim. Öğrenci olarak bindiğimizi farz edelim. Bankalardan bindim ve SGK Durağında indim. 2 Lira 19 kuruş ödemem lazım. Bunu ödedim. İndiğim duraktaki geri ödeme butonuna kartımı okuttuğum anda 1 lira 42 kuruş ödemiş oluyorum.” Dedi.

 546 total views,  2 views today

Next Post

Süloğlu’nda Yaz Kur’an Kursu’na ilgi büyük oldu

Yaz Kur’an Kursu ve Değerler Eğitimi Katılım Yükseltme Projesi kapsamında, Çocuklarımızın kurslara katılımını artırmak ve katılan çocukların motivasyon yükseltici uyarıcılarla kursa devamını sağlamak amacıyla Süloğlu Merkez ve merkeze bağlı 10 köyde başlatılan Yaz Kur’an Kursu büyük ilgi gördü. 17 Haziran 2019 tarihinde  Süloğlu Kaymakamlığı önderliğinde rekor bir katılımla başlayan kursun […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp