Gürkan’dan Başbakan’a Anlamlı Cevap

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Başbakan ERDOĞAN’ın Edirne Mitinginde ifade ettiği Edirne’ye Enver gireceğine Bulgar girsin sözünü Edirnelilere atfetmesini kabul etmeyen Edirne Milletvekili Recep GÜRKAN, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Edirnelilerin cevabını Başbakana, AKP Milletvekillerine ve tüm Türkiye’ye iletti.

recep-gürkan-edirne2

Edirne Milletvekili Recep GÜRKAN’ın TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğu konuşma tutanakları şöyledir;

Sayın Başbakan, geçen hafta benim seçim bölgem olan Edirne’deydi. Edirne’deki konuşmasında, Balkan savaşlarının, 1912-1913’teki Balkan savaşlarının 100’üncü yılına atfen aynen şu ifadeleri kullandı: “Yüz yıl önce Osmanlı ordusu Edirne’yi düşmandan kurtarmak için ilerlerken birileri ne diyordu, biliyor musunuz? Gençler, bunu iyi dinleyin, gideceğiniz her yerde bunu anlatmanız lazım. Edirne’de o zaman yaşayanlar ‘Edirne’ye Enver gireceğine Bulgar girsin.’ diyorlardı. Yüz yıl önce bu densizliği yapanlar, işte bugün de aynısını yapıyorlar, Türkiye o eski Türkiye olsun istiyorlar.” diye devam etti konuşmasına.

Değerli arkadaşlar, 1912-1913 Balkan savaşları gerçekten Türk tarihinin trajik bir safhasıdır, sayfasıdır. Bakınız, bu söz doğru mudur? Doğrudur. Birileri “Edirne’ye Enver gireceğine Bulgar girsin.” demiş midir? Demiştir. Kim demiştir? Size açıklayayım: O dönemde İttihat ve Terakkinin rakibi olan, düşmanı olan; bugünkü torunlarının dedesi, atası olan o dönemin Hürriyet ve İtilaf Partisi, o dönemin liberal ve muhafazakâr partisinin mensupları demiştir. Kimdir bunlar? Damat Ferit Paşa, İsmail Bey, Rıza Tevfik, Rıza Nur. (CHP sıralarından alkışlar)

Sayın Başbakana şunu hatırlatmak istiyorum: Edirne öyle bir şehirdir ki Sayın Başbakan, memleketini seven, toprağını seven, vatana ihaneti sözcüğünden çıkarmış insanlarla doludur Edirne.

Edirne öyle bir şehirdir ki yüzyıllarca Balkanlardan, Avrupa’dan gelen saldırılara karşı Anadolu’yu korumuş bir şehirdir Edirne.

Öyle bir şehirdir ki Edirne, cumhuriyete, Atatürk’e, Atatürk ilke ve devrimlerine sonuna kadar bağlı bir şehirdir Edirne. (CHP sıralarından alkışlar)

Sayın Başbakan, hiçbir Edirnelinin dedesi, atası, babası savaşlarda kümeslere kaçıp saklanmamıştır; canını vermiştir, kanını vermiştir, bugün de vermeye devam edecektir.

Hepinize saygılar sunuyorum” dedi

 140 total views,  2 views today

Next Post

Aday Adayları Beklemekten Yoruldu

Ana muhalefet partisi CHP’nin belediye başkan aday adayları 6 aydan bu yana sokaklarda partisi için politika yapıyor. Aday adayları bir gittiği yere birkaç kez daha gitmek zorunda kaldı. Bu propagandaları sırasında belediye başkanları kendi partilerinden olduğu zaman çok dikkatli üslup kullanma zorunda kaldılar. Zira “aşağı tükürsen sakal yukarı bıyık” o […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp