Gürkan’dan din görevlileri haftası etkinliği

admin

Gürkan’dan din görevlileri haftası etkinliği (1)

 

 

 

 

 

 

 

Din görevlileri haftası nedeniyle Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Lalezar Restoran’da din görevlilerine bir yemek düzenledi. Yapılan dayanışma yemeğine Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne il Müftüsü Emrullah Üzüm müftü yardımcıları, köy ve  Edirne merkezindeki cami imamları Yüksek İslam Enstitüsü öğrencileri din görevlisi bayanlar  katıldı. İlk olarak söz alan Diyanet Sen Başkanı Mahmut Eroğlu, bu tür buluşmaların kardeşliği pekiştiren buluşmalar olduğunu belirterek, “Biz Diyanet İşleri Başkanlığının en güçlü STK’sıyız. Müftülük hizmetlerine büyük katkı sağlayan bir sendikayız. Din görevlilerimize de mesai zamanı gözetmeksizin hizmet sunuyoruz. Kuran kurslarımızda yaş sınırı gözetmeden hizmet sunuyoruz. Gerekirse mihrabı sırtımıza alarak hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

Gürkan’dan din görevlileri haftası etkinliği (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra söz alan Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, din görevlileri haftası dışında da din hizmetlerinin önemine dikkat çeken Üzüm; “ ülkemizde manevi sıkıntılar yaşıyoruz. O nedenle bugün dini hizmetlere her zamankinden daha çok önem vermek zorundayız. Başkanımıza verdiği bu destek nedeniyle teşekkür ediyorum. Valimizle ortak çalışmalarımızda çok yararlanıyoruz. Ben işi bitirmemeyi Valimizden öğrendim. Bizden istenenden daha çok hizmet veriyoruz. Ülkemizde boşanma sorunu çok arttı.  Aile hayatı düzenli olmalı. Bir arkadaşım ekonomik durumu çok iyi bana ilahiyat okuyacağını söyledi. Neden dedim. Bana dini bilgileri tamamlamadan hayatı öğrenemez dedi. Kendisi İlahiyat okudu. Ülkemizin birlik ve beraberliğimizin sağlanmasında dinin önemi çoktur” dedi.

Gürkan’dan din görevlileri haftası etkinliği (5)

 

 

 

 

 

 

Belediye Başkanı Recep Gürkan din görevlileri haftasını kutlayarak başladığı konuşmasında  şehir yönetimlerinin bir bütün olduğunu bunda her kurum ve kişiye görev düştüğünü belirterek, “  Bu şehri yüz binlerce yöneten vardır. Dışardan bakıldığında sadece o şehri Vali ve Belediye Başkanı yönetiyor sanılır. Aslında bu doğru değildir.  Bu şehirde yaşayan herkesin yönetimde payı vardır. Özellikle Edirne gibi bir şehri yönetirseniz bu yönetimi olabildiğince paylaşmanız gerekir. Edirne bugünün değil geleceğin şehridir. Biz şanslı kişileriz zira yarının tarih sayfalarında adımız yazılacak. Burada vereceğimiz yararlı hizmetler çocuklarımıza bırakacağımız en iyi miras olacaktır. Diyanet Sen Başkanı Mahmut kardeşim bana sık gelir gider. Sadece kendi işiyle değil diğer dini hizmetlerinin çözümüne katkı yapar. Bana yapılması gereken işleri bir hadisle hatırlatır. Biz burada ilk olarak gerçekleştirdiğimiz bu yemeği geleneksel hale getirmek amacındayız. Bizler camilerimizin bakımlarına katkı sağlıyoruz. Müftümüzle uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. Önerilerini dikkate alıyoruz. Bu kenti ortak akılla yönetmek zorundayız” diye konuştu.

Gürkan’dan din görevlileri haftası etkinliği (2)

 

 

 

 

 

 

Daha sonra söz alan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, bu tür etkinliklerin geleneksel hale getirilmesi gerektiğini belirten Şahin, “ ben bu müstesna ilin 201’nci valisi olarak Türkiye’nin hiçbir ilinde bu oranda vali gelip geçmemiştir.

Osmanlı Devletinin 1301 yılında Edirne’yi keşfedip Lala Şahin paşa’nın ilk Valisi ile  başlayan bu makam 160 vali Osmanlı döneminde, 40 vali ise Cumhuriyet döneminde görev yaptı.70 yıllık Osmanlılın mührünü bastığı bu kentte valilik yapmanın Gururunu yaşıyorum. Devlet mahalli idareleri ve sosyal kuruluşlarımızla bir bütündür. Bu bütünlük sarsıldığında yönetim zaafa uğrar. Bu bütünlük sağlanmalıdır. Bu birliktelik olmazsa bundan bölge halkı zarar görür. Biz de 17 aydan bu yana görevimizi birlikte yöneterek sağlıyoruz.

Gürkan’dan din görevlileri haftası etkinliği (6)

 

 

 

 

 

 

Bizim felsefemizde “ Barika-yı  Hakikat müsademeyi efkardan gelir. Danışarak yapılan işten hayır geldiğine inanıyorum. Birlikte yönetimlerde kimse mutsuz olmaz. Burada herkes kendi vazifesini yapıyor. Burada bir anane gerçekleşti. Geçen yıl yoktu. Dilerim tüm Türkiye’de olur. Ben buradan Belediye Başkanımıza  bu etkinliği düzenlediği için teşekkür ediyorum.

Gürkan’dan din görevlileri haftası etkinliği (3)

 92 total views,  2 views today

Next Post

AKGÜN, “ bölgemiz tarımı can çekişiyor”

                  CHP’nin Irmak Sosyal Tesislerindeki toplantısına katılan CHP İl Genel Meclis üyesi Erdal Akgün burada yaptığı konuşmada, “ Ülkede bir kez daha Cumhuriyet ve Atatürk ilke ve devrimlerini yaşatmak için halkımızın huzurundayız.  Ülkemizde son üç yıldan bu yana üst üste seçim dönemi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp